Помош, софтверски проблеми и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.917
Поени од реакции
20.271
Имам проблем некаков со windows 10 скоро цела година има проблем со wifi-то , поврзан сум на домашното wifi на мобилен брзината 87mbps a на лаптоп 2.5mbps , до сега многу малце го користев лаптопот затоа не се замарав , ама сега имам потреба од него , што можи да биди прпблемот , Sony vaio 14A flip ,Windiws 10 . ако има некој дс го реши проблемов бујрум :)
Да побараш најнов драјвер за се од делот Network на сајтот на Sony за твојот модел.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
912
Поени од реакции
240
Мислиш дека поради стара верзија на драјверите можи да се појават вакви проблеми? И дали истите се апдејтираат заедно со Windows Update?
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
413
Поени од реакции
1.039
Мислиш дека поради стара верзија на драјверите можи да се појават вакви проблеми? И дали истите се апдејтираат заедно со Windows Update?
Незнам секој ден се апдејтира нешто , сам автоматски , ама то никако да се подобри , ко за инает преѓе ко го пишував ова на форумов проверив 37 mbps крена ама некој сат и пак се врати во нормала на 2,5 .
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Незнам секој ден се апдејтира нешто , сам автоматски , ама то никако да се подобри , ко за инает преѓе ко го пишував ова на форумов проверив 37 mbps крена ама некој сат и пак се врати во нормала на 2,5 .
ако e со broadcom wifi кај тебе, како кај повеќето корисници што се жалат тогаш проблемот е што wifi картицата е срање

сега ако има некој драјвер што може да помогне, или firmware за картицата ама тоа е сложена работа за просечен корисник.

провери со некое програмче, ова на пример https://www.hwinfo.com/download/ кој точно wifi адаптер го има лаптопот
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.249
Поени од реакции
2.887
Дали знае некој од која причина на лаптопот кога ќе го придвижам курсорот во милисекунда (не често) ми се појавуваат некакви црни квадратчиња со испрекината линија, толку кратко блинкнуваат што дури и не можам да заприметам во какви сe' форми излегуваат. Графичка, дисплеј, драјвери... помош?

Еве и сликовито...
Во некоја слична форма на оваа се појавуваат. Annotation 2019-07-30 165149.png
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Дали знае некој од која причина на лаптопот кога ќе го придвижам курсорот во милисекунда (не често) ми се појавуваат некакви црни квадратчиња со испрекината линија, толку кратко блинкнуваат што дури и не можам да заприметам во какви сe' форми излегуваат. Графичка, дисплеј, драјвери... помош?

Еве и сликовито...
Во некоја слична форма на оваа се појавуваат.Прегледај го приврзокот 213682
на било какво прозорец и на десктоп истото е? со каков кабел е врзан мониторот со графичката?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.917
Поени од реакции
20.271
Дали знае некој од која причина на лаптопот кога ќе го придвижам курсорот во милисекунда (не често) ми се појавуваат некакви црни квадратчиња со испрекината линија, толку кратко блинкнуваат што дури и не можам да заприметам во какви сe' форми излегуваат. Графичка, дисплеј, драјвери... помош?

Еве и сликовито...
Во некоја слична форма на оваа се појавуваат.Прегледај го приврзокот 213682
Колку често се појавуваат?
За да знаеш дали е до екранот, снимај со некој програм како OBS, па гледај го видеото...
Иначе секако пробај реинстал на драјвери.
со каков кабел е врзан мониторот со графичката?
лаптоп е
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.249
Поени од реакции
2.887
на било какво прозорец и на десктоп истото е? со каков кабел е врзан мониторот со графичката?
Да и на фб истото се дешава. Но не во гејминг. Не ми е јасно.
Колку често се појавуваат?
За да знаеш дали е до екранот, снимај со некој програм како OBS, па гледај го видеото...
Иначе секако пробај реинстал на драјвери.

лаптоп е
Не често. Имам приметено неколку минути после неактивност дека блинкнуваат.
А треба и да заприметам дали и на полнач и на батерија ми се појавуваат.

А пример еве сега неколку часа немам приметено.

:toe:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.918
Дали знае некој од која причина на лаптопот кога ќе го придвижам курсорот во милисекунда (не често) ми се појавуваат некакви црни квадратчиња со испрекината линија, толку кратко блинкнуваат што дури и не можам да заприметам во какви сe' форми излегуваат. Графичка, дисплеј, драјвери... помош?

Еве и сликовито...
Дали на било што се појавуват или само на браузри (мозила, хром... или што год да користиш) Дали и на други програми, видеа итн...
Едноставна проба, пробај приклучи го на екстерен монитор или ТВ, дали пак ќе ги има такви квадратчиња. Ако нема, тогаш не е ни графичка ни драјвери туку дисплејот. Може само некое флет кабелче на дисплејот или лош контакт.
Може да е и до дравери. Кажи кој модел Лаптоп, кој виндоус користиш... Вака само да нагаѓаме што е.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
да снимаш ако може најдобро ќе биде
мое мислење е дека некој проблем со драјвери и refresh rate е

ако е вградена интел графичка и има драјвери инсталирано, види во панелот од драјверите кај саат дали има уклучено display refresh rate switching
ако има гаси тоа
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.249
Поени од реакции
2.887
Дали на било што се појавуват или само на браузри (мозила, хром... или што год да користиш) Дали и на други програми, видеа итн...
Едноставна проба, пробај приклучи го на екстерен монитор или ТВ, дали пак ќе ги има такви квадратчиња. Ако нема, тогаш не е ни графичка ни драјвери туку дисплејот. Може само некое флет кабелче на дисплејот или лош контакт.
Може да е и до дравери. Кажи кој модел Лаптоп, кој виндоус користиш... Вака само да нагаѓаме што е.
Да, како што можам да заприметам само на browsers ми се појавуваат, на обичен десктоп не, и во гејминг не.

Иначе користам Acer Aspire 7 (стар 1 месец)
Модел A717-72G-712P

Користам explorer а патем кога сме кај пребарувачот да кажам уште една интересна работа и околу таа работа. Користам само WiFi нет и ниеден друг пребарувач освен експлорер не ми отвора, со сите споро вчитува. Пробав сe' со подесувања и ништо. Од Нептун екипа дојде и констатираа дека било до рутерот, али го сменив и моментално користам FritzBox и пак истото се дешава, не ми е јасно зошто имав проблем со другиве пребарувачи а со експлорерот не. Само не му посветив на тоа значење и продолжив да го користам експлорерот. Е сеа не знам дали тоа има некаква врска со ова сеа што се дешава.
Автоматски споено мислење:

T.e не, моја грешка, користам Microsoft Edge, не explorer, се извинувам.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.917
Поени од реакции
20.271
Да, како што можам да заприметам само на browsers ми се појавуваат, на обичен десктоп не, и во гејминг не.

Иначе користам Acer Aspire 7 (стар 1 месец)
Модел A717-72G-712P

Користам explorer а патем кога сме кај пребарувачот да кажам уште една интересна работа и околу таа работа. Користам само WiFi нет и ниеден друг пребарувач освен експлорер не ми отвора, со сите споро вчитува. Пробав сe' со подесувања и ништо. Од Нептун екипа дојде и констатираа дека било до рутерот, али го сменив и моментално користам FritzBox и пак истото се дешава, не ми е јасно зошто имав проблем со другиве пребарувачи а со експлорерот не. Само не му посветив на тоа значење и продолжив да го користам експлорерот. Е сеа не знам дали тоа има некаква врска со ова сеа што се дешава.
Автоматски споено мислење:

T.e не, моја грешка, користам Microsoft Edge, не explorer, се извинувам.
Да му бапнеш ти еден реинстал не ќе да е лошо.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.918
Да, како што можам да заприметам само на browsers ми се појавуваат, на обичен десктоп не, и во гејминг не.

Иначе користам Acer Aspire 7 (стар 1 месец)
Модел A717-72G-712P

Користам explorer а патем кога сме кај пребарувачот да кажам уште една интересна работа и околу таа работа. Користам само WiFi нет и ниеден друг пребарувач освен експлорер не ми отвора, со сите споро вчитува. Пробав сe' со подесувања и ништо. Од Нептун екипа дојде и констатираа дека било до рутерот, али го сменив и моментално користам FritzBox и пак истото се дешава, не ми е јасно зошто имав проблем со другиве пребарувачи а со експлорерот не. Само не му посветив на тоа значење и продолжив да го користам експлорерот. Е сеа не знам дали тоа има некаква врска со ова сеа што се дешава.
Автоматски споено мислење:

T.e не, моја грешка, користам Microsoft Edge, не explorer, се извинувам.
Многу сомнително и однесувањето на други браузери. Можеби и вифито да зеза. Пробај ова што ти кажав претходно, со монитор или ТВ.
Од почеток ли правеше така или покасно? Дали после некој апдејт? Која верзија на 10ка? Можеби „пенџерињата“ да зезаат.
Оди од менито во Settings, па System, па About, прочитај која верзија имаш на OS-Build. Како на сликата заокруженото.
1564515609587.png

Да му бапнеш ти еден реинстал не ќе да е лошо.
Хехе, само што ќе речев.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.249
Поени од реакции
2.887
Многу сомнително и однесувањето на други браузери. Можеби и вифито да зеза. Пробај ова што ти кажав претходно, со монитор или ТВ.
Од почеток ли правеше така или покасно? Дали после некој апдејт? Која верзија на 10ка? Можеби „пенџерињата“ да зезаат.
Оди од менито во Settings, па System, па About, прочитај која верзија имаш на OS-Build. Како на сликата заокруженото.
Прегледај го приврзокот 213726
Ова можам да го направам.
Да му бапнеш ти еден реинстал не ќе да е лошо.
А ова, мислам тешко. Германија сум :) И немам ништо при мене.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
ама решение ви е тоа за се, windows е проблем, реинстал
Автоматски споено мислење:

Ова можам да го направам.


А ова, мислам тешко. Германија сум :) И немам ништо при мене.
пробај со тоа од интел графичката динамички refresh rate да исклучиш
при десктоп, апликации интел-от се користи
 
На врв Bottom