Помош, софтверски проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од Sase91, 25 март 2007.

 1. CrashBandicoot

  CrashBandicoot

  Член од:
  23 март 2011
  Мислења:
  298
  Допаѓања:
  144
  @INDIJANEC123 Lenovo имаш? Кој модел точно? Под предпоставка дека имаш Lenovo и дека правилно си направил екстерен диск/usb/whatever со windows на него - провери од страна на лаптопот или до копчето за палење треба да најдеш едно малечко дугме ( Lenovo го викаат NOVO button ) :
  [​IMG]
  Поврзи го екстерниот хард диск/usb/whatever ( дури е лаптопот угаснат ), и стисни го NOVO копчето со нешто тенко како чепкалка за заби. Лаптопот ќе се вклучи и ќе ти излезе мени ( enter bios, boot menu и слични ствари имаш во тоа мени ) - тука можеш да одбереш boot menu, понатаму ако знаеш да инсталираш windows ќе се снајдеш.
   
  На INDIJANEC123 и Anon им се допаѓа ова.
 2. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.062
  Допаѓања:
  14.909
  Media Creation Tool-ов од Мајкрософт официјалниот, кога симињаш со него .iso, симнува home или про верзија, или и двете ги симнува и после бираш у инсталација?
  --- Споено дупло мислење, 9 декември 2018 ---
  bla
  --- Споено дупло мислење, 9 декември 2018 ---
  Симнува и pro и home и уше некои други имаше.
   
  Последно уредено: 9 декември 2018
 3. memento

  memento Гостин

  Пак исто, т.е слично, your windows license will expire soon.....
  Како сега да го активирам?
  Пробав на линковите што сте ги ставиле тука но не работат
   
 4. аллександар

  аллександар Вечно ненаспан

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  7.226
  Допаѓања:
  2.303
  дечки ај помош.... напраив бутабилно усб од вин 10ка преку руфус у пробувам да инсталирам на делл лап топ dell inspiron N5010 Постар модел ама кога ке го стаам усб то и кога ке идам да бутира преку било кое усб заглавува.... иам само црн екран и трепка конзолата - не ми дава никаква операција да почнам... истото ми се дешаваше и со вин 8ца... ја грешам некаде или???

  некој да имал сличен проблем или бар да даде солуција зашо несака ни да почне инсталација?
  --- Споено дупло мислење, 6 јануари 2019 ---
   
 5. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.062
  Допаѓања:
  14.909
  Прво пробај ресетирај го BIOS-от.
  Ако не сака, влези во BIOS-от и разгледувај ги опциите. LEGACY, UEFI, FASTBOOT, USB EMULATION обично овие работи праат проблеми и експериментирај си со опциите :D
   
 6. аллександар

  аллександар Вечно ненаспан

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  7.226
  Допаѓања:
  2.303
  идам чекор по чекор... ај да не е од замунда или од пајрбеј сеа од официјална страна симињам и директно праам бутабилно усб.. ако несака така ке пробам со биосот.. ако не така ке пробам и со трето програмче па ке видам шо ке напраам.... осеќам дека некоја глупост е у прашање само да видам кај е грешката.... ко сефте да инсталирам се осеќам :)
   
 7. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  8.849
  Допаѓања:
  6.084
  Ако е нов лаптоп или релативно нов согурно под дифолт работи под uefi. Ако е така во руфус кога го креираш usb-то одбери uefi gpt partition и мора да бутира.
  Ако не го креираш како mbr
   
 8. аллександар

  аллександар Вечно ненаспан

  Член од:
  5 мај 2006
  Мислења:
  7.226
  Допаѓања:
  2.303
  upload_2019-1-7_0-4-21.png


  стар е некои си 6 7 години можда.... DELL inspiron N5010 type P10F001 - неможам да му ги глеам сетинзите сеа да не го прекинувам пошо пробувам да напраам бутабилно усб од официјална страна на мајкрософт

  п.с еве го горе принт скринот како го праам усб то.... ако не помине и вака ке напраам прво дифолт сетингс на цел биос па ке рчкам таму нешо....
   
 9. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.062
  Допаѓања:
  14.909
  А зш мора 10ка да му стаиш?
  Побавен ќе биде.
  Клај му 7ца, тој му е последен официјално подржан Windows.
  Не дека нема да работи и 10ка, ја на постар дел иам 10ка ама побавно работи а можни се и дополнителни проблеми.
   
 10. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  8.849
  Допаѓања:
  6.084
  Одбери mbr кај partitiob scheme и десно кај uefi треба да стои bios или csm
   
 11. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.805
  Допаѓања:
  8.911
  Screenshot_1.png
  90 дена без рестарт, вчера почна цпу-то да работи чудно па морав, десетката е многу бољи од 7, 7ка после месец два користење ќе кочи
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.062
  Допаѓања:
  14.909
  Секој со своето искуство, мене стариот Dell ми е побавен отколку што беше на 7ца.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.793
  Допаѓања:
  7.590
  Сум имал проблем со неподдржано аудио од филм (мп4) кога го пуштам на Фуего тв преку усб, но со неподдржано видео првпат ми се случува.
  Повеќе ме чуди што еден фајл нормално функционира, за другиот вели неподдржано видео.
  Ова се резултатите од скенирање со програмot Mediainfo. Првата слика е од фајл со поддржано видео, втората од фајл со неподдржано видео. Не гледам разлика во информациите. Дали некој знае што може да биде или имал ваков "проблем"?

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 12 јануари 2019
 14. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  10.062
  Допаѓања:
  14.909
  Па единствената разлика што веројатно прави проблем е FPS-то. Многу му се 60фпс на Фуегото изгледа :D
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.793
  Допаѓања:
  7.590
  Ау, не ја видов таа "ситница" :). Ништо, ќе го гледам со лаптоп и hdmi. Фала
   

Сподели преку: