Помош, софтверски проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од Sase91, 25 март 2007.

 1. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.347
  Допаѓања:
  4.033
  Што ми е со камерава знае некој ? Прашав истово и во Windows 10 темата ама ај и овде може ќе ја имам среќата да одговори некој.
  [​IMG]
   
 2. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.122
  Допаѓања:
  1.134
  ја знам што му е.
  расипан е.
  па ете убаво пишува апликација за камера од windows е нешто дефект, се избришало нешто
  пробај со reinstall
  https://www.intowindows.com/how-to-reset-and-reinstall-the-camera-app-in-windows-10/
   
 3. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.347
  Допаѓања:
  4.033
  А ја уклучив пред некој ден после не памтам кога последен пат користено. Ќе пробам ова.
   
 4. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.681
  Допаѓања:
  3.760
  Помош, на лап топ имам windows 8.1 Pro , така купен од салон пред 3-4 години.. ме утепа со нотификации од вчера дека за месец дена ми истекува лиценцата , да го активирам као со нов Product key ... од гугл пробував некој клучеви ама ни еден не работи... ќе бидам благодарен ако некој помогне..
   
 5. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  8.616
  Допаѓања:
  5.828
  Имаш линк во ПП
   
  На Tutor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Петар12345

  Петар12345

  Член од:
  21 октомври 2009
  Мислења:
  1.366
  Допаѓања:
  1.835
  Здраво на сите
  Имам проблем со лаптоп Dell со i7-6500U со 8GB Ram и 2GB Графичка АMD Radeon R5 M335 на Windows 10 Pro (кракуван)
  Проблем имам што после активна работа ако го исклучам со Sleep или Hibernate (затворање на капак) и потоа ако го вклучам компјутерот се вклучува, но екранот е цел со бел снег (како телевизорине порано). Во позадина се слуша музика пример ако сум имал вклучено, значи процесорот и оперативниот си се покренати. Едино треба хард ресет да му направам да се исклучи и после да го вклучам.
  10 пати имам преинсталирано драјвери на граафичка, симнав и неколку програми за апдејт на сите драјвери и пак неуспешно.
  Некое чаре пред да го преинсталирам windows-от?
   
 7. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.858
  Допаѓања:
  1.350
  A da probas da si go praesh "shutdown" normalno, da batales sleep i hibernation opcija? :)
   
 8. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.122
  Допаѓања:
  1.134
  а драјвери за интел графичка имаш ли најнови инсталирано? кога не играш сликата оди преку интел графичката.
   
 9. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.296
  Допаѓања:
  1.668
  И дa гo преинстaлирaш виндoусoт пaк тaкa ќе ти прaви. Вaлдa прaви кoнфлит сo дрaјверите нa грaфичкaтa. Прoбaј сo други дрaјвери.

  И јaс имaв сличен прoблем нa вин10 сaмo штo кaј мене сликaтa беше црнa a лaптoпoт рaбoтеше, пa прoблемoт гo решив наједноставно, сo инстaлирaње нa седмицa :D

  Инaче кaј мене прoблемoт беше дрaјверoт зa грaфичкa. Т.е јaс си имaв инстaлирaнo кoмпaтибилен дрaјвер aмa вин10 ми гo aпдејтирa aвтoмaтски демек сo пoнoв и ми гo сјебa цел лaптoп.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 10. Big Bull

  Big Bull ОК

  Член од:
  23 август 2008
  Мислења:
  554
  Допаѓања:
  390
  Исто е и кај мене на Dell, при гасење сликата црна, а лаптопот уште работи и мораш да го гасиш со копчето. Проблемот е со драјверот, ама никако да го решам.
   
 11. kazioX

  kazioX Примерен форумџија

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  2.985
  Допаѓања:
  7.572
  Правев формат на лаптопот со Reset this PC опцијата и после форматот процесорот и Хард дискот работат како луди. Што од овие глупости не ми треба и може да го гасам?
  usage.PNG
   
 12. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  Ништо не треба да гасиш. Дај му некое време, би требало да се среди. Колку време тера вака?
  Ова е чудно понашање во однос на процентуална искористенот на процесорот, веројатно ќе се среди откако ќе заврши со автоматизирана работа.
   
  На kazioX му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kazioX

  kazioX Примерен форумџија

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  2.985
  Допаѓања:
  7.572
  Тераше вака околу пола саат, го рестартирав па подобро е сега. Знаело вака да се дешава од време на време или процесорот или хард дискот да биде на 100 проценти. Гуглав малку тогаш и други имаше со ваков проблем. Ќе видиме како ќе биде понатаму.
   
 14. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  До win10 е, праи некои глупости во позадина често.
   
  На kazioX му/ѝ се допаѓа ова.
 15. xope

  xope

  Член од:
  10 април 2018
  Мислења:
  1.122
  Допаѓања:
  1.134
  така кога инсталирате секакви глупости на компјутерот. ставите си windows xp, проверена работа
   

Сподели преку: