Помош, софтверски проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од Sase91, 25 март 2007.

 1. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  17.135
  Допаѓања:
  20.021
 2. Kuz

  Kuz

  Член од:
  9 април 2017
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  63
  Probaj go Usb na drug komputer...
   
  На faraon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. almostanangel

  almostanangel ...за малку =)

  Член од:
  22 декември 2008
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  0
  Здраво децо, би сакал ако може некој да ми помогне или барем даде совет.

  Сакам да најдам некој фин програм за едитирање видео материјал (лепење, сечење, ефекти, текст, музика...) . Мене многу ми е океј еден Filmora, арно ама, во бесплатната верзија на видеото стои залепено нивното лого. За да го нема, потребна е регистрација. Побарав и најдов лажни кодови, ама сите се банирани...
  Дали постои начин да овој програм го добијам за без пари, или морам да се претплатам плаќајќи 2000+ денари (оваа цена е за една година) ?

  Или, некој од овде ќе ми препорача некој добар програм кој би можел да го работам бесплатно...

  Фала многу!
   
 4. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.655
  Допаѓања:
  14.291
  Shotcut и VideoPad Video Editor ѕирни ги.
   
  На almostanangel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.083
  Допаѓања:
  11.949
  каде да прашам за ова
  Комјутеров ми е многу спор..ептен, веќе 2-3 месеци
  отварам сега нованна тема ичекам 5 ,минути само дур се отвори и уште до 30 минути ако има слика и таа се отвара дел по дел споро.
  Пред 2-3 сааати уклучив галерија мој слики и еве уште не ми ги отварат сите туку полека и ќе треба до сабајле да чекам. и на било која страна е така,работи со чекање, има многу вируси,ама незнам да ги читам.Пробано е со чистење вируси она антивирус што врти кругон и оди=чисти ама уклучи пак е по старо.СПОР.
  Треба нешто обнова,што да се купи и каде или кој го поправа ова.
   
 6. Dakiiiiiii

  Dakiiiiiii

  Член од:
  14 август 2014
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  5
  Здраво,
  Имам проблеми кога бежично ги поврзувам лап топот и телевизорот. Кога ќе ги поврзам, сликата на тв-то е црна, но ако на пр пуштам музика на лап топот се слуша на телевизорот.
   
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.532
  Допаѓања:
  150.748
  https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-прод...anje-i-odrzuvanje-na-vasiot-Kompjuter/2159127

  прв ми излезе на срч, контактирај го и види дали со форматирање ќе се среди. Тој ќе ти каже и дали е дојдено време за нов ПЦ.
   
 8. Џоли_06

  Џоли_06

  Член од:
  8 јули 2015
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  592
  Здраво:D
  го имам истиот проблем како на видеово. Значи кога го вклучуваш компјутерот одма се појавува startup repair и после финиш пак исто кога ќе го вклучиш. Што може да е проблемот и како можам да го средам ? :)

   
  Последно уредено: 17 мај 2018
 9. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.655
  Допаѓања:
  14.291
  Проблемот се веројатно оштетени критични фајлови за бутирање на оперативниот систем.
  Оние работи што треба да ги преземеш се (по редослед):
  1. Да влезеш во BIOS и да направиш restore defaults (па провери дали се фикснало).
  2. Да пробаш да влезеш во Safe mode и да кажеш дали си успеала.
  3. Да направиш бутабилно usb/cd со оперативниот систем, да го ставиш во компјутер, да бутираш од него и да пробаш од таму да направиш repair (различен е тој repair од овој).
  4. Да ѕирнеш овде што пишува.
   https://neosmart.net/wiki/startup-repair-infinite-loop/
   https://answers.microsoft.com/en-us...p/39ea3a43-ecfc-4e26-be09-43c1d6a433e7?auth=1
  5. Да згуглаш сама windows 7 startup repair loop

  Ако ништо не бива од ова, правиш бутабилен линукс, бутираш, префрлаш фајлови и реинсталираш оперативен систем.
  https://www.makeuseof.com/tag/how-to-back-up-data-on-your-computer-that-wont-boot/
   
  На gjoko-mkd, Krstev и Џоли_06 им се допаѓа ова.
 10. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.564
  Допаѓања:
  6.198
  Зошто на одредени торенти има превод само кога гледам преку усб на телевизор, а кога го пуштам истиот на BS Player морам рачно да барам преводи?
   
 11. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.532
  Допаѓања:
  150.748
  Ако имаш Windows 10, отвори со основниот плеер од виндоусот и доле лево во ќошот ќе видиш едно копче со линии е мислам, нема врска ќе се снајдеш и одбери го преводот :)
   
  На GavolRulz му/ѝ се допаѓа ова.
 12. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.564
  Допаѓања:
  6.198
  На Windows Media Player?
   
 13. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.655
  Допаѓања:
  14.291
  Не, Movies & TV
  upload_2018-6-21_0-48-29.png
  upload_2018-6-21_0-49-27.png

  Мада ја не те ни разбрав баш најдобро кој ти е проблемот, објасни поубаво.
  Ај да пробам ако разбрав, мислам дека збориш во ситуации кога преводот не е пособен фајл туку е softsub вграден во самиот филм.
  Веројатно тука ти потфрла канцерот наречен BS Player и би требало да работи овој Movies & TV.
  Арно ама, само што го пробав овој Movies & TV со еден филм во кој има вграден softsub превод, и не го прикажува.
  Затоа симни си асален player како што е Pot Player.
  Сеа го пушти преводот ова Movies & TV ама не е центриран ко шо треба

  upload_2018-6-21_0-56-1.png
   
  Последно уредено: 21 јуни 2018
  На GavolRulz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.564
  Допаѓања:
  6.198
  It is working :vozbud:

  @Anon ја слегнав Mad Men сите сезони наеднаш и во самите фолдери (Season 1, Season 2....) нема преводи, а со тоа и кога го пушташ филмот нема превод, па морав сам да местам... тоа зборам за преку компјутер... а кога ќе го ставам филмот на усб и го пуштам на телевизор автоматски си има превод, не треба ништо да чепкаш. Фактички, кога гледам на ТВ има превод, а кога гледав на ПЦ немаше превод, меѓутоа сега се среди.
  Фала :D
   
 15. Марли

  Марли Tci

  Член од:
  30 јануари 2008
  Мислења:
  10.396
  Допаѓања:
  12.034
  Дечки незнам дали сум ја погодил темава, али незнам кј да пишем.
  Ми треба апликација или програмче, за пц или тел нема врска, со која можем да скратим дел од песна.

  Али не например пола песна да ја скратим, или од почеток до одредена секуна, него ми треба да скратим средина на песна, на пример првата строфа и рефренот да се тука, па делот од втората строфа да го скратим и пак кај рефренот да си продолжи, па пак да скратам трета строфа.
  И тоа што ќе остане да биде пак еден фајл, да не треба да се лепи

  фала и кај вас !
   

Сподели преку: