Помош, софтверски проблеми и совети

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
121
Поени од реакции
13
Здраво децо, би сакал ако може некој да ми помогне или барем даде совет.

Сакам да најдам некој фин програм за едитирање видео материјал (лепење, сечење, ефекти, текст, музика...) . Мене многу ми е океј еден Filmora, арно ама, во бесплатната верзија на видеото стои залепено нивното лого. За да го нема, потребна е регистрација. Побарав и најдов лажни кодови, ама сите се банирани...
Дали постои начин да овој програм го добијам за без пари, или морам да се претплатам плаќајќи 2000+ денари (оваа цена е за една година) ?

Или, некој од овде ќе ми препорача некој добар програм кој би можел да го работам бесплатно...

Фала многу!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Здраво децо, би сакал ако може некој да ми помогне или барем даде совет.

Сакам да најдам некој фин програм за едитирање видео материјал (лепење, сечење, ефекти, текст, музика...) . Мене многу ми е океј еден Filmora, арно ама, во бесплатната верзија на видеото стои залепено нивното лого. За да го нема, потребна е регистрација. Побарав и најдов лажни кодови, ама сите се банирани...
Дали постои начин да овој програм го добијам за без пари, или морам да се претплатам плаќајќи 2000+ денари (оваа цена е за една година) ?

Или, некој од овде ќе ми препорача некој добар програм кој би можел да го работам бесплатно...

Фала многу!
Shotcut и VideoPad Video Editor ѕирни ги.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
каде да прашам за ова
Комјутеров ми е многу спор..ептен, веќе 2-3 месеци
отварам сега нованна тема ичекам 5 ,минути само дур се отвори и уште до 30 минути ако има слика и таа се отвара дел по дел споро.
Пред 2-3 сааати уклучив галерија мој слики и еве уште не ми ги отварат сите туку полека и ќе треба до сабајле да чекам. и на било која страна е така,работи со чекање, има многу вируси,ама незнам да ги читам.Пробано е со чистење вируси она антивирус што врти кругон и оди=чисти ама уклучи пак е по старо.СПОР.
Треба нешто обнова,што да се купи и каде или кој го поправа ова.
 
Член од
14 август 2014
Мислења
52
Поени од реакции
5
Здраво,
Имам проблеми кога бежично ги поврзувам лап топот и телевизорот. Кога ќе ги поврзам, сликата на тв-то е црна, но ако на пр пуштам музика на лап топот се слуша на телевизорот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
каде да прашам за ова
Комјутеров ми е многу спор..ептен, веќе 2-3 месеци
отварам сега нованна тема ичекам 5 ,минути само дур се отвори и уште до 30 минути ако има слика и таа се отвара дел по дел споро.
Пред 2-3 сааати уклучив галерија мој слики и еве уште не ми ги отварат сите туку полека и ќе треба до сабајле да чекам. и на било која страна е така,работи со чекање, има многу вируси,ама незнам да ги читам.Пробано е со чистење вируси она антивирус што врти кругон и оди=чисти ама уклучи пак е по старо.СПОР.
Треба нешто обнова,што да се купи и каде или кој го поправа ова.
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Скопје/ЕЛЕКТРОНИКА/Сервис-за-Компјутери/Formatiranje-i-odrzuvanje-na-vasiot-Kompjuter/2159127

прв ми излезе на срч, контактирај го и види дали со форматирање ќе се среди. Тој ќе ти каже и дали е дојдено време за нов ПЦ.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
181
Поени од реакции
593
Здраво:D
го имам истиот проблем како на видеово. Значи кога го вклучуваш компјутерот одма се појавува startup repair и после финиш пак исто кога ќе го вклучиш. Што може да е проблемот и како можам да го средам ? :)

 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Здраво:D
го имам истиот проблем како на видеово. Значи кога го вклучуваш компјутерот одма се појавува startup repair и после финиш пак исто кога ќе го вклучиш. Што може да е проблемот и како можам да го средам ? :)

Проблемот се веројатно оштетени критични фајлови за бутирање на оперативниот систем.
Оние работи што треба да ги преземеш се (по редослед):
  1. Да влезеш во BIOS и да направиш restore defaults (па провери дали се фикснало).
  2. Да пробаш да влезеш во Safe mode и да кажеш дали си успеала.
  3. Да направиш бутабилно usb/cd со оперативниот систем, да го ставиш во компјутер, да бутираш од него и да пробаш од таму да направиш repair (различен е тој repair од овој).
  4. Да ѕирнеш овде што пишува.
    https://neosmart.net/wiki/startup-repair-infinite-loop/
    https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-performance/my-computer-is-stuck-in-a-startup-repair-loop/39ea3a43-ecfc-4e26-be09-43c1d6a433e7?auth=1
  5. Да згуглаш сама windows 7 startup repair loop

Ако ништо не бива од ова, правиш бутабилен линукс, бутираш, префрлаш фајлови и реинсталираш оперативен систем.
https://www.makeuseof.com/tag/how-to-back-up-data-on-your-computer-that-wont-boot/
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Зошто на одредени торенти има превод само кога гледам преку усб на телевизор, а кога го пуштам истиот на BS Player морам рачно да барам преводи?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зошто на одредени торенти има превод само кога гледам преку усб на телевизор, а кога го пуштам истиот на BS Player морам рачно да барам преводи?
Ако имаш Windows 10, отвори со основниот плеер од виндоусот и доле лево во ќошот ќе видиш едно копче со линии е мислам, нема врска ќе се снајдеш и одбери го преводот :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Ако имаш Windows 10, отвори со основниот плеер од виндоусот и доле лево во ќошот ќе видиш едно копче со линии е мислам, нема врска ќе се снајдеш и одбери го преводот :)
На Windows Media Player?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
На Windows Media Player?
Не, Movies & TV
upload_2018-6-21_0-48-29.png
upload_2018-6-21_0-49-27.png

Мада ја не те ни разбрав баш најдобро кој ти е проблемот, објасни поубаво.
Ај да пробам ако разбрав, мислам дека збориш во ситуации кога преводот не е пособен фајл туку е softsub вграден во самиот филм.
Веројатно тука ти потфрла канцерот наречен BS Player и би требало да работи овој Movies & TV.
Арно ама, само што го пробав овој Movies & TV со еден филм во кој има вграден softsub превод, и не го прикажува.
Затоа симни си асален player како што е Pot Player.
Сеа го пушти преводот ова Movies & TV ама не е центриран ко шо треба

upload_2018-6-21_0-56-1.png
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
It is working :vozbud:

@Anon ја слегнав Mad Men сите сезони наеднаш и во самите фолдери (Season 1, Season 2....) нема преводи, а со тоа и кога го пушташ филмот нема превод, па морав сам да местам... тоа зборам за преку компјутер... а кога ќе го ставам филмот на усб и го пуштам на телевизор автоматски си има превод, не треба ништо да чепкаш. Фактички, кога гледам на ТВ има превод, а кога гледав на ПЦ немаше превод, меѓутоа сега се среди.
Фала :D
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.825
Поени од реакции
23.031
Дечки незнам дали сум ја погодил темава, али незнам кј да пишем.
Ми треба апликација или програмче, за пц или тел нема врска, со која можем да скратим дел од песна.

Али не например пола песна да ја скратим, или од почеток до одредена секуна, него ми треба да скратим средина на песна, на пример првата строфа и рефренот да се тука, па делот од втората строфа да го скратим и пак кај рефренот да си продолжи, па пак да скратам трета строфа.
И тоа што ќе остане да биде пак еден фајл, да не треба да се лепи

фала и кај вас !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom