Помош, софтверски проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од Sase91, 25 март 2007.

 1. psychostasia

  psychostasia Гостин

  Пробај со друг кабел, ако заебава и со тој до портовите е нешто проблемот штом викаш дека функционирало претходно и со мрдање се поврзувало.
   
 2. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  17.077
  Допаѓања:
  19.907
  Во фолдерот windows/logs/CBS,имав преку 84 гига,никако неможев да го избришам па вчера го форматирав лаптопот но помалку па од себе се полни.Инаку имам за апдејти,да абдејтирам или?
   
 3. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  7.929
  Допаѓања:
  5.203
  Смени кабел штом така, ваљда не е појден hdmi портот...
   
 4. Sprite

  Sprite Bayern Fanatic

  Член од:
  23 јули 2007
  Мислења:
  424
  Допаѓања:
  27
  Некој сервис за СК Центар, за инсталација на оперативен систем/форматирање на лаптоп???
   
 5. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  61
  За првото прашање еве ти решение за во иднина:
  (https://answers.microsoft.com/en-us...l/0b91bea0-31b5-42a1-8293-e9040c4eedfa?auth=1)
  (https://www.computerworld.com/artic...pression-bug-can-fill-up-your-hard-drive.html)

  Овие се за 7-ца но мислам дека е слична процедурата.

  А за второто прашај некој што користи 10-ка. Некои викаат не, други да, а јас лично моментално користам XP и 7-ца и ништо немам апдејтирано, дури и драјвери и немам проблеми со стабилност.
   
  На faraon му/ѝ се допаѓа ова.
 6. faraon

  faraon БОГ

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  17.077
  Допаѓања:
  19.907
  upload_2017-12-21_16-29-50.png

  Како да го тргнам оваа?Ми се појавува на секо сајт?
   
 7. Kuz

  Kuz

  Член од:
  9 април 2017
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  63
  https://home.sophos.com/?r=/manage/home
  --- Споено дупло мислење, 21 декември 2017 ---
  http://www.superantispyware.com/download.html
   
 8. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  61
  Ако ти го појавува само на Chrome-от влези во extensions и види дали имаш некоја екстензија со име Norton. Ако имаш направи и disable или избриши ја.
   
 9. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  4.695
  Допаѓања:
  6.810
  Или јас сум енормно глуп или Ексел е само ограничено гомно.

  Имам две ќелии со бројки. Сакам во трета ќелија, со помош на ИФ формулата, автоматски да ми се внесува вредност која е зависна од соодносот на првите две ќелии. Доколку првата е поголема од другата една вредност, доколку се еднакви втора вредност, доколку првата е помала од втората трета вредност. Пробав не знам колку варијации на нестед ИФ формули, на сите до една ми појавуваше ерор. Единствено објаснување што ја го имам е дека Ексел не може да препознае ваква формула, односно ИФ формулите во ваков случај можат да се користат само за растечки/опаѓачки низи и прости соодноси.

  Практично вака би сакал да изгледа:
  32 - 32 - икс
  32 - 28 - единица
  32 - 35 - двојка.
   
 10. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.353
  Допаѓања:
  4.598
  A да напишеше формулата па да видиме што не работи?
  Ова работи кај мене. Во двете ќелии (А1, В1) се броевите, третата ќелија (C1) "=IF(A3<B3;"2"; IF(A3=B3;"X";"1"))" без наводниците секако.
  upload_2018-1-12_7-41-27.png
   
  На BilboBaggins и Anon им се допаѓа ова.
 11. Str1keR

  Str1keR

  Член од:
  24 мај 2012
  Мислења:
  292
  Допаѓања:
  111
  Како да префрлам документи од коруптиран C? При бутирање на виндоусо ми покажува: 0x00000e9 error.
  Пробав со Hiren's Boot mini XP преку cmd, ама не ми дозволува да пристапам кон партицијата C, се лоадира доста време и на крајот покажува дека настанала грешка. А останатите партиции можам да ги отворам. Исто и ако пробам со xcopy неќе (нормално не му дава пристап исто). А ако пробам My Computer да уклучам кочи, треба 5 минути само за партициите да ги покажи, ваљда копа вирусо во меѓувреме. Некое чаре?
   
 12. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  7.929
  Допаѓања:
  5.203
  Ако не го препознава C: како ntfs, го вади како raw незнам дали воопшто може да се направи нешто.
  Барај ги дечките од Куманово што работеа на А1 случајот
   
 13. Str1keR

  Str1keR

  Член од:
  24 мај 2012
  Мислења:
  292
  Допаѓања:
  111
  А ако го извадам HDD (Лаптоп) и го поврзам на Десктоп нема да можи со некоја алатка да се напрај Recovery?
   
 14. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  7.929
  Допаѓања:
  5.203
  Ако го чита како raw не верувам дека ќе може да напраиш било што
   
 15. Str1keR

  Str1keR

  Член од:
  24 мај 2012
  Мислења:
  292
  Допаѓања:
  111
  Еве најдов софтвер MiniTool прави Recovery на raw партитиција, ова нема да помогни?
   

Сподели преку: