Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
На почеток на инсталација на windows 7 ова ми се појавува,помош?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Здраво, ми се расипа полначот од лап-топот, па сакам да ве прашам дали има некаков друг начин да го наполнам или каде можам да најдам полнач ( услуга, не да го купам), бидејќи не ми треба лап топот, ми треба само да префрлам некои документи од него... Иначе се работи за марка Lenovo G580
Фала ви многу
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
На почеток на инсталација на windows 7 ова ми се појавува,помош?
Уф ова ти е лап топ понов и сакаш ореку USB да инсталираш најверојатно. Проблем е што некои од новиве можеш да го смениш тоа во BIOSот кај бутирањето беше ама незнам точно како се викаа UFII нешто беше опцијата. Прочепкај во биосот за бутирање. Или пробај преку CD доколку имаш. Имав јас така проблем преку USB со CD се инсталира. Ако ставаш win10 нема да го имаш оовој проблем
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
Дечки, имам лаптоп hp530 со инсталиран 10ка... И претходно (со 7ка а и сега со 10ка) има некој проблем а не сум сигурен што е. Проблемот е што ке си работи може ден, два и наеднаш се рестартира, а може и на 5 мин да се рестартира. Што би можело да е? Сумливи ми се хард дискот или графичката ама не сум баш сигурен па ако има некој со ваков проблем или некој поискусен со вакви проблеми нека пише. Фала
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Уф ова ти е лап топ понов и сакаш ореку USB да инсталираш најверојатно. Проблем е што некои од новиве можеш да го смениш тоа во BIOSот кај бутирањето беше ама незнам точно како се викаа UFII нешто беше опцијата. Прочепкај во биосот за бутирање. Или пробај преку CD доколку имаш. Имав јас така проблем преку USB со CD се инсталира. Ако ставаш win10 нема да го имаш оовој проблем
Средив ставив 10ката :D
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Дали е можно со секое надоградување на виндоусот, компјутерот да станува побавен и побавен. Пошто јас ја имам првата верзија на Виндоус 10 и немам апјдетирано пошто си мислам застарува компјутерот и нема да ги поддржи новите верзии на оперативниот систем. Или па тие знаат според спецификациите на компјутерот какви апјдети пуштаат?
 
P

psychostasia

Гостин
Дечки, имам лаптоп hp530 со инсталиран 10ка... И претходно (со 7ка а и сега со 10ка) има некој проблем а не сум сигурен што е. Проблемот е што ке си работи може ден, два и наеднаш се рестартира, а може и на 5 мин да се рестартира. Што би можело да е? Сумливи ми се хард дискот или графичката ама не сум баш сигурен па ако има некој со ваков проблем или некој поискусен со вакви проблеми нека пише. Фала
Прашина, паста на процесор или нешто слично. Веројатно не ти е чистен лаптопот, загрева процесорот и се гаси сам за да не рикне. Можно е и хард дискот да е при крај и да ти прави така. Провери го дискот во каква состојба е па ако е исправен дискот тогаш процесорот ти загрева поради прашина.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Дали некој има инфо , дали постои друг програм или некој начин како да отворам .mwk формат на фајл. Овој формат е од програмата Mawin Kit која е македонска постара програма за уредување на куќа, стан и сл. Пријателот преку програмата му давало само вака да го зачува проектот кој го изработи за мој стан, и јас сега неможам да најдам начин да го погледнам проектот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не знаете како или да сте испробале софтвер што компресира пдф на пример да не е поголем од 2мб? значи што сака нека му направи ама нека е до 2 мб? Се работи за фајл од 6 мб што никако не можам да го намалам на 2 :/
 
P

psychostasia

Гостин
Да не знаете како или да сте испробале софтвер што компресира пдф на пример да не е поголем од 2мб? значи што сака нека му направи ама нека е до 2 мб? Се работи за фајл од 6 мб што никако не можам да го намалам на 2 :/
Едино што ми текнува е да ја направиш секоја страна компресирана слика со тапа квалитет и пак да го склопиш пдф-от.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Да не знаете како или да сте испробале софтвер што компресира пдф на пример да не е поголем од 2мб? значи што сака нека му направи ама нека е до 2 мб? Се работи за фајл од 6 мб што никако не можам да го намалам на 2 :/
PriPrinter Pro има опции за намалување на резолуција и зголемување на компресија на сликите во пдф. Но ако претераш може да излезе неупотребливо. Ако сакаш, пушти ми го пдф-от да пробам, да не се замараш со инсталации и кракови.
 
Член од
16 октомври 2016
Мислења
36
Поени од реакции
29
Имам проблем со кој се мачам со денови веќе.

Интернетот ми е лимитиран од страна на нетворк картицата на 10.0 Mpbs. Кабелот го пробав на друг компјутер и си е во ред, само во мојот компјутер го има тој проблем. Пробав со Duplex да сменам и тоа не помогна. Дали некој се соочил со ова некогаш па има решение?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
некое софтверче за бекап на sql бази, ова cloud robot ми прај понекогаш проблем.
и нормално опција за прикачување на google drive или dropbox
 

Kajgana Shop

На врв Bottom