Помош, софтверски проблеми и совети

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
каде на усб го ставаш, во фолдер или во рутот?
NTFS форматирај го усбто и напрај му целосен формат не брз.
Кој те научил тебе тоа целосен формат на USB?
Toa никако..... Не е хард диск. Ако сакаш да го прегориш може.
Евентуално со Diskpart да се избрише.

Таг: @DarkValley
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Кој те научил тебе тоа целосен формат на USB?
Toa никако..... Не е хард диск. Ако сакаш да го прегориш може.
Евентуално со Diskpart да се избрише.

Таг: @DarkValley
не зафркавај, ќе го прегориш а?
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

инаку ако не се разбравме не мислев на low level format, туку само да се одштиклира quick при форматирање.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
не зафркавај, ќе го прегориш а?
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Смеј се зелен. 2 имам прегорено, несакајки (без да приметам дека не е нa quick). Друга работа сосем непотребно е фул формат. Трае многу долго време а ништо не се добива. Можеби 2 во 1000 да се случи да изгорат (заради температурата) ама јас не би се коцкал ни со тие изгледи. Еве ти како “експерт“ кажи што се добива со цeлосен формат а што со quick?
 
Последно уредено:
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Смеј се зелен. 2 имам прегорено. Друга работа сосем непотребно е фул формат. Трае многу долго време а ништо не се добива. Можеби 2 во 1000 да се случи да изгорат (заради температурата) ама јас не би се коцкал ни со тие изгледи. Еве ти како “експерт“ кажи што се добива со цeлосен формат а што со quick?
го проверува и за грешки.
и ако quick трае 10 секунди, целосен е можеби до 5минути.
сигурно имаш копирано голем фајл за кој требало и повеќе од 5 минути да работи усбто. или филм ако гледаш од усб?
а тоа што ти прегореле толку салам биле усбата.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
го проверува и за грешки.
и ако quick трае 10 секунди, целосен е можеби до 5минути.
сигурно имаш копирано голем фајл за кој требало и повеќе од 5 минути да работи усбто. или филм ако гледаш од усб?
а тоа што ти прегореле толку салам биле усбата.
Да да 5 мин :ROFLMAO: Ако е пола гига.
Не треси зелени проверка на усб-то. Да не најде бед сектор :pos:
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Да да 5 мин :ROFLMAO: Ако е пола гига.
Не треси зелени проверка на усб-то. Да не најде бед сектор :pos:
и викаш флеш меморијата не развива бед блокови?
не се расипува?
и колку според тебе трае целосен формат на усб? ако за 5мин само пола гига, тогаш за 32 гига 5 часа би требало, така?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Смеј се зелен. 2 имам прегорено, несакајки (без да приметам дека не е нa quick). Друга работа сосем непотребно е фул формат. Трае многу долго време а ништо не се добива. Можеби 2 во 1000 да се случи да изгорат (заради температурата) ама јас не би се коцкал ни со тие изгледи. Еве ти како “експерт“ кажи што се добива со цeлосен формат а што со quick?
Jas 100 pati sum pravil full format i gledam do sea 103 pati mi pregore USB-to :tapp:. Nekoj pat mora da mu se udre full format koa dali radi virus ili mirus se pojavat nekoi fajlovi sho ne se brisat. Pogodile ti se na tebe usb-injata pri kraj na veko i zatoa ojdele...[DOUBLEPOST=1507455179][/DOUBLEPOST]
и викаш флеш меморијата не развива бед блокови?
не се расипува?
и колку според тебе трае целосен формат на усб? ако за 5мин само пола гига, тогаш за 32 гига 5 часа би требало, така?
Zavisi i od brzinjata na USB-to i od procesoro na PC. Ali ne e touku kako so misles.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
и викаш флеш меморијата не развива бед блокови?
не се расипува?
и колку според тебе трае целосен формат на усб? ако за 5мин само пола гига, тогаш за 32 гига 5 часа би требало, така?
Ти читаш ли бе зелен? Сосем непотребно е полн формат. Ништо не открива само го трошиш и врмето и усб-то. Да, усб се “троши“.
Jas 100 pati sum pravil full format i gledam do sea 103 pati mi pregore USB-to :tapp:. Nekoj pat mora da mu se udre full format koa dali radi virus ili mirus se pojavat nekoi fajlovi sho ne se brisat. Pogodile ti se na tebe usb-injata pri kraj na veko i zatoa ojdele...
Копук еден. Ти појма немаш од живот. Јас 548 987 пати имам форматирано секакви. Имам 2 изгорено поради греење. Прочитајте и ти и колегати од погоре дека усб флеш се “троши“. Немам намера лекции да ви држам.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Ти читаш ли бе зелен? Сосем непотребно е полн формат. Ништо не открива само го трошиш и врмето и усб-то. Да, усб се “троши“.

Копук еден. Ти појма немаш од живот. Јас 548 987 пати имам форматирано секакви. Имам 2 изгорено поради греење. Прочитајте и ти и колегати од погоре дека усб флеш се “троши“. Немам намера лекции да ви држам.
ок бате ти си експертот
ај не се расправаме повеќе, кажи му на човекот како да го среди проблемот со копирањето на видеото фајловите на усб.
ама од прва да погодиш, инаку не си експерт.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
ок бате ти си експертот
ај не се расправаме повеќе, кажи му на човекот како да го среди проблемот со копирањето на видеото фајловите на усб.
ама од прва да погодиш, инаку не си експерт.
Кажав и првиот пат ама ти не читаш. Diskpart.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Сите што користат дискорд сигурно се соочуваат со овој проблем,и тоа кога ке пробаат да направат видео чат.Иначе видео чатот работи само на прајвет мессеџинг.
Решение за проблемот: https://www.reddit.com/r/discordapp/comments/74klac/discord_crashes_as_soon_as_i_start_video_chat/
Но сепак видео чет на Discord туку што излезе и веке има проблеми,како на пр: споро вчитување и други ствари и ке трпи последици и сигурно со идните апдејтови ке се среди проблемот.
 
P

psychostasia

Гостин
@povtornojas тоа што сака да ти каже @Атеист е дека флешот има транзисторски memory cell кој што има wear и после многу запишувања се „троши“ транзисторот и настануваат грешки т.е. бед блок.
Е сеа поентата e што со фул формат секоја мемориска клетка се чита и се презапишува и фактички се прави „трошење“. Од друга страна па quick format ги пребришува само одредени клетки кои што покажуваат дали меморискиот блок е зафатен со информација или не.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
@povtornojas тоа што сака да ти каже @Атеист е дека флешот има транзисторски memory cell кој што има wear и после многу запишувања се „троши“ транзисторот и настануваат грешки т.е. бед блок.
Е сеа поентата e што со фул формат секоја мемориска клетка се чита и се презапишува и фактички се прави „трошење“. Од друга страна па quick format ги пребришува само одредени клетки кои што покажуваат дали меморискиот блок е зафатен со информација или не.
ма quick format не ни брише ништо туку само нова табела запишува. се си стои, само усб се прикажува како празно.
и макс број на циклуси на запис и бришење е неколку десетици илјади, од еден формат нема да се потроши.
а он се уплашил прегревало усб-то кога долго време се користи. затоа целосен формат не бил добар, за неколку минути работа му прегорува усб-ата, божем само он има некогаш правено целосен формат на усб.
изгледа нема копирано големи фајлови на усб, чим при нормално користеле не му прегоруваат, само не-quick format му ги прегорува.
треба некој на microsoft да им каже да ја тргнат опцијата за не-quick format на усб-ата.

како и да е, се надевам дека DarkValley ќе си го реши проблемот со усбто.
 
Последно уредено:
P

psychostasia

Гостин
Па тоа ти кажувам, quick прави помал wear на меморијата зашто пребришува само еден дел додека full ја пребришува цела меморија бит по бит.
Се сложувам и јас дека wear-от е голема бројка и веројатно е дека цркнале усб-ата од нешто друго, само сакав да ти кажам дека е во право за wear-от колку и да е тоа голема бројка и дека се вртите во круг кој ви е вака некако: Бед блокови се прават од wear, ама од друга страна огромен е бројот на циклуси на запис за да се случи тоа.

Небитно, нека проба човекот со друго usb и со друга порта, ако прави проблем со секоја комбинација може и до фајлот да е.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ти читаш ли бе зелен? Сосем непотребно е полн формат. Ништо не открива само го трошиш и врмето и усб-то. Да, усб се “троши“.

Копук еден. Ти појма немаш од живот. Јас 548 987 пати имам форматирано секакви. Имам 2 изгорено поради греење. Прочитајте и ти и колегати од погоре дека усб флеш се “троши“. Немам намера лекции да ви држам.
Abe duduk! 3-400 den fuckin usb stick neam namera da go stedam dozivotno. Ti ako nemas popaetna rabota stedi go. Ako trae makar i godina dena neka izgore, sho go ebam. Ima da mu praam full formati kouku sakam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom