Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Здраво,
Имам проблем со подигнување на виндоусот на мојот десктоп, станува збор за виндоус 10ка. Сабајле го стартувам и почна automatic repair да се уклучува. Ги пробав сите можни опции во advanced options, нејке ресторе, сите опции ги пробав таму кај safe mode све од f1 до f9 неуспешно беше, пробав и од команд промпт со командите bootrec и sfc и неуспешно беше. Што друго ми преостанува да пробам а да не ги изгубам фајловите. Немам сочувано бекап и проб ав да го преинсталирам виндоусот со опцијата да не ги брише фајловите од меморија и не сакаше и тоа.
Постои ли некој друг трик?
 
P

psychostasia

Гостин
Бутабилно usb со ubuntu или hiren's boot и префрли ги податоците на друг хард диск, преинсталирај си го твојот и врати си ги податоците назад.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Здраво,
Имам проблем со подигнување на виндоусот на мојот десктоп, станува збор за виндоус 10ка. Сабајле го стартувам и почна automatic repair да се уклучува. Ги пробав сите можни опции во advanced options, нејке ресторе, сите опции ги пробав таму кај safe mode све од f1 до f9 неуспешно беше, пробав и од команд промпт со командите bootrec и sfc и неуспешно беше. Што друго ми преостанува да пробам а да не ги изгубам фајловите. Немам сочувано бекап и проб ав да го преинсталирам виндоусот со опцијата да не ги брише фајловите од меморија и не сакаше и тоа.
Постои ли некој друг трик?
Бутабилно usb со ubuntu или hiren's boot и префрли ги податоците на друг хард диск, преинсталирај си го твојот и врати си ги податоците назад.
Не мора да се префрлаат податоците на друг диск доколку постојат 2 (или повеќе) партиции на дискот. Само партицијата на која е оперативниот систем (обично е на дискот С) се брише, другите не. Доволно е од C дискот (доколку е таму виндоусот инсталиран) фајловите да се префрлат на друга партиција (D, E...). Доколку нема друга партиција, со хиренсот може во од да се направи на 2 партиции.
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Бутабилно usb со ubuntu или hiren's boot и префрли ги податоците на друг хард диск, преинсталирај си го твојот и врати си ги податоците назад.
Поима немам од хиренс а и ко за беља само една партиција имам. Сложена е програмава за користење?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Поима немам од хиренс а и ко за беља само една партиција имам. Сложена е програмава за користење?
Воопшто не е сложено. Види инфо тука:
http://www.hirensbootcd.org/
Хиренсот ти е всушност збирка од бутабилни програми, си избираш која програма ќе ја стартуваш. Симни ја, нарежи на ЦД па ако не ти е јасно, пак прашај. Или чичко Гугле прашај го. :D
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
може и repair со windows cd/usb да направиш, податоците ќе ти стојат
 
P

psychostasia

Гостин
На hiren's имаш дури и мини виндоус што може да го користиш ако те нервираат програми без gui. Aко ти е тоа сложено, симни си убунту и нарежи го или на usb и пушти си го без да го инсталираш, колку да ископираш што ти треба.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Јас не можев да го оправам го оставив на сервис. Како и да е фала ви за помошта.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Јас не можев да го оправам го оставив на сервис. Како и да е фала ви за помошта.
Кажи шо ќе напраиш. Што им кажа на сервис? Како знаете и умеете спасете ми ги фајловите?
Дали проба во BIOS да направиш reset to default?
Еднаш така средив еден лаптоп... жалам што доцнам со одговоров.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Здраво, не знам дали тука е баш вистинското место за моето прашање, ама да си пробам.

Имам лаптоп Dell N5110 со 4гб рам, i3 (2nd gen) процесор стар 6 години. Не сум во можност да ги прикажам и останатите компоненти оти страшно кочи.
до пред неколку месеци, си работеше супер, лиценциран и го надоградив на 10ка, значи не е пиратски виндоус. Во последно, страшно кочи, го вратив на 7ка со fresh installation, ги префрлив сите фајлови на друг пц и го форматирав при инсталацијата на ново да креирам партиции итн. Првиот ден работи супер, после страшно кочи, а немам нешто премногу програми инсталирано, хром, антивирус, гом, опера, офис пакет, пдф и уште некои малечки програмчиња шо отсекогаш сум ги користел.
Едино шо имам заприметено е дека disk usage е скоро секогаш на 100%. Не е ниту паднат, ниту удрен ни ништо, ама нерви искинав.
знам дека сепак се работи за постар лаптоп, ама не и престар да неможи на интернет да се уклучи и на хром да неможам поќе од 2 таба да отворам.
Дали е нешто софтверски да можи да се среди, иако најдов неколку тутуријали кои и не баш ми помогнаа или пак хардерски? драјверите се сите инсталирани и апдејтирани.... Ако некој можи да провери слободно нека пиши ПП да влези преку team viewer или да го носам на сервис или да го фрлам.

Фала :)
 
P

psychostasia

Гостин
Ако имаш друг хард диск да пробаш, смени го и пробај. Едно 99% сум сигурен дека е до хард дискот проблем. Или ако знаеш како, симни си hiren's boot и скенирај го хардот да видиш во каква состојба ти е.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
toni-bitola
најверојатно има расипани сектори на дискот и кога ќе дојде таму да запишува се блокира цел систем.
скенирај со hdtune во error scan да видиш дали има расипани сектори.
errorscan_failed.png
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Ако имаш друг хард диск да пробаш, смени го и пробај. Едно 99% сум сигурен дека е до хард дискот проблем. Или ако знаеш како, симни си hiren's boot и скенирај го хардот да видиш во каква состојба ти е.

toni-bitola
најверојатно има расипани сектори на дискот и кога ќе дојде таму да запишува се блокира цел систем.
скенирај со hdtune во error scan да видиш дали има расипани сектори.
Прегледај го приврзокот 176378
Фала ви за одговорите. Само едно прашање. Дали имам ризик од губење на податоци? Да ги префрлам прво или нема гајле?
Ќе пишам штом завршам со скенирањето.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
1. Nemam MKD podrska, go formatirav i kako da vmetnam ?

2. Nekoja programa sto ke mozam da ja koristam kamerata na laptopot kako za videa i sliki i dr. ? (ama dobra programa free)

3. fala vi odnapred, castam pivo!
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85

Kajgana Shop

На врв Bottom