Помош, софтверски проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од Sase91, 25 март 2007.

 1. psychostasia

  psychostasia

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  354
  Допаѓања:
  348
 2. Игнориран член

  Игнориран член >>>>> ( . )( . ) <<<<<

  Член од:
  18 август 2014
  Мислења:
  2.194
  Допаѓања:
  2.599
  Имам toshiba satellite лаптоп и од пред извесно време иам проблеми со звукот.
  Постојано прекинува, па треба да го рестартирам за да повторно функционира, па по 10-15 минути повторно се губи звукот.
  Иначе колку за инфо, на слушалки си работи ОК и нема никакви проблеми.
  Барав на нет некое објаснување и како шо можев да заприметам, овој дефект често се јавува кај toshiba лаптопите.

  Дали некој овде на форум имал сличен проблем и дали постои некакове решение пошо сварно иритира ?
   
 3. wARMAN69

  wARMAN69

  Член од:
  24 декември 2007
  Мислења:
  11.276
  Допаѓања:
  3.748
  Caire?

  Recovery
  Your Pc device needs to be repaired.

  The boat configuration data for your PC is missing or contains errors.
   
 4. saskon

  saskon

  Член од:
  22 август 2008
  Мислења:
  945
  Допаѓања:
  1.551
  Процесор amd phenom quad core 9000 и нешто.
  Графика geforce gtx 260
  Рам 2x2Gb
  Вчера додека работеше пукна нешто, изгоре напојувањето. Го сменив за 1800 ден, вентилатори вртат, се подига вин преку интегрирана графичка со неговата не сака, црн монитор.
  Ја сменив графичката од другиот ПЦ, се подига вин но не ја чита, се разбира нема драјвери за неа но не покажува дека воопшто има нешто од графичка.
  Оваа гтикс 260 не можам да ја тестирам на другиот пц не ја собира како цигла е. Сервис или нова графика појма немам?
   
 5. povtornojas

  povtornojas

  Член од:
  25 јули 2016
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  566
  има ли слика со графичката од другиот пц? пробај ресетирај биос? напојување кога цркнува ако е некое кинеско обично со себе и матична и нешто друго си зема.
   
  На saskon и Anon им се допаѓа ова.
 6. saskon

  saskon

  Член од:
  22 август 2008
  Мислења:
  945
  Допаѓања:
  1.551
  Ова напојување што цркна беше 685 вати со два кулера, еден голем и еден мал од страна. Пукна два пати мислев да не е оштетена и матичната. Со друга графичка има слика со оваа неговата нема. На времето доста скапо ја платив, најверојатно е отидена. Влече струја директ од напојувањето, не преку матична. Но тоа е му дошол денот.
   
 7. saskon

  saskon

  Член од:
  22 август 2008
  Мислења:
  945
  Допаѓања:
  1.551
  Веќе почнува да ме нервира, заменето ново напојување и нова графичка (nVidia GF GT 730). Без графика во слотот вин се подига, со графика само почетна страна и не реагира ништо на тастатаура за да влезам во биос. Ќе поседи така минутка две, се рестартира сам и така нонстоп.
   
 8. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.203
  Допаѓања:
  4.513
  Koj Windows има, Која матична плоча? Agp или PCI-e графичка. Тастатура USB или PS/2. Дајте повеќе информации кога барате помош.
   
 9. povtornojas

  povtornojas

  Член од:
  25 јули 2016
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  566
  пробај ресетирај го биосот. можно е и пцие слотот да се расипал кога отишло напојувањето.
   
 10. saskon

  saskon

  Член од:
  22 август 2008
  Мислења:
  945
  Допаѓања:
  1.551
  Asus M3N-HT матична, win10x64, биос ресетиран. Сите варијанти ги пробав, со графичка од другиот ПЦ вин се подига со оваа новата неќе да чуе, значи слотот е во ред и останува да залади малку и отиде у сервис каде е купена робата.
   
 11. MKD123

  MKD123

  Член од:
  1 јули 2012
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  215
  На сите пребарувачи ми се појавува Плус Нетворк Редирект вирус. Пробав да го избришам (сопред тоа што го видов на нет) ама пак се појавува. Ќе може некој да ми помогле како да го избришам?
   
 12. Грејвдигер

  Грејвдигер

  Член од:
  14 февруари 2007
  Мислења:
  7.340
  Допаѓања:
  2.748
  Ги провери поставувањата на броусерите кој ти е ставен како дифолтен пребарувач? Ако се е океј таму, види во Uninstall Programs за некоја сумљива програма да не имаш инсталирано и избриши ја. Исто скенирај со Malwarebytes.
   
 13. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.426
  Допаѓања:
  969
  I kaj mene go ima istoto sranje veke 2 meseca. Ne e niso opasno ama dosadno e. Pri sekoe novo otvaranje na bilo koj browser prave redirect. Aj ke probam so malwarebytes pa da videme sho ke rece.
   
 14. povtornojas

  povtornojas

  Член од:
  25 јули 2016
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  566

Сподели преку: