Помош, софтверски проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од Sase91, 25 март 2007.

 1. psychostasia

  psychostasia

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  447
  Допаѓања:
  455
  Па веројатно и имаш проблем со кулерот и температурата. Штом си дудук поарно однеси го на сервис или викни некој другар што барем знае да ти го исчисти компјутерот.
   
 2. MKD123

  MKD123

  Член од:
  1 јули 2012
  Мислења:
  223
  Допаѓања:
  222
  Абе јас прашав некои луѓе и разнично ми кажуваат. Некои дека е ради кулерот, некои дека не е само кулерот пошто се пушта скроз, демек нешто со биосот. Мислев ако некој тука знае да ми каже пошто на сервис над 10 дена ќе ми го задржат компјутерот.
   
 3. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.230
  Допаѓања:
  4.520
  И ти вака магично, од два поста на Кајгана, од дудук ќе станеш експерт за компјутери и сам ќе си го направиш. Така?
  Затоа не се носи на секој сервис. Ќе си го однесеш на сервис што ќе ти го направат за ден/два. Оди носи на сервис и не се заебавај. Ако не знаеш каде.... прашај.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Toma

  Toma од Бардовци + тврд со кора

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  1.809
  Допаѓања:
  457
  Пред две недели го уклучувам компјутерот и неќеше да се вклучи, си викам цркнал знам дека батеријата беше полна и без проблем држеше 2,5 саати, после кога го вклучив на кабел ми се појави оваа порака: warning the battery cannot be identified.........

  Кога се вклучи пишуваше plugged in, not charging, пишуваше и 100%, јас набрзинка разгледав на интернет и не обрнав внимание, си викам ај другпат ќе го оправам,
  сега разгледав пак, некој го решавале проблемот со инсталација на нов bios, ама за тоа траже 10% батерија, а на мојата сега пишува 0%.

  Онаа што ме интересира дали сигурно ќе се реши проблемот доколку го обновам/апдејтирам biosot, дали би прифатил друга батерија оти оваа не ја сака,
  прашувам оти гледав на веб страната на dell, нова батерија 65wh во САД е 120 долари, не ми се купува, па ако се решава проблемот да барам од некој што има таква батерија па да си ја оправам мојата.
   
 5. Waverly Raven

  Waverly Raven Valedictorian

  Член од:
  3 мај 2013
  Мислења:
  146
  Допаѓања:
  76
  Пред некое време се обратив со проблем во однос на disk usage шо е константно на 100% иако процесите кои се во горниот дел од листата користат само по 2-3MB... на интернет барав и се живо и диво пробав ама никако да се реши проблемот. Иначе користам windows 10
   
  На JB00F му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TheWhiteMamba

  TheWhiteMamba

  Член од:
  17 ноември 2012
  Мислења:
  4.388
  Допаѓања:
  5.056
  Имам проблем со мало клипче снимано од ГоПро камера, околу 5 минути е, никако, на ниеден плеер не се пушта. Пробав со BS, Ace, MPC HC, Windows Media Player, VLC, апсолутно се.

  Пробувам и со различни конвертери да го сменам форматот, не сака воопшто, секаде вика could not load.

  Еве скриншот од Media Info.

  [​IMG]

  П.С. Заедно со клипот има и уште еден фајл со истото име, само со .LRV екстензија. Не знам што е тоа, ниту со што се отвара, дали има нешто врска тој фајл?
   
 7. JB00F

  JB00F DDoS

  Член од:
  21 јануари 2014
  Мислења:
  2.295
  Допаѓања:
  1.287
  Кој сервис го користи? Воглавно и мене ме дупи ова со disk usage на 10та посебно Windows Compatibility Telemetry сервисот. Ако користис ССД не го осеќаш, нема никаков проблем ама Хард Дискот ми го исцица. Ми иде да се вратам на 8ца или 7ца
   
 8. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  8.167
  Допаѓања:
  11.896
  lrv фајл што е ти пишува тука
  https://gopro.com/support/articles/what-are-thm-and-lrv-files

  дали е твоја камерата? дали други видеа се океј и проблемот е само со ова видео? дали проба повторно да го префрлиш на компјутер?

  ако можеш и сакаш прати го видеото и lrv фајлот на
  [​IMG]
  преку wetransfer.com
   
 9. dejan1602

  dejan1602

  Член од:
  24 јули 2011
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  4
  написи на гогле микрософт оффице стартер 2010 и ке ти даде од каде да спустиш ,инаку не од мајкрософт директно ти пратив линк во ПП
   
 10. iphone help

  iphone help

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  81
  Здраво другари имам проблем со компјутерот.. преинсталиран е, и неможам да инсталирам драјвери за интернет. со вклучување на кабел не се инсталира, имам цд со драјвери ваде ерор, десен клик доле на мониторчето и troubershoot повторно нејке.. дали знаете како да инсталирам


  Sent from my iPad Pro 9.7 using Tapatalk
   
 11. TheTomBoyy

  TheTomBoyy

  Член од:
  31 август 2012
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  18
  Zdravo
  Da ne znae slucajno nekoj da ima besplatna programa za vo kolonijql prodavnica samo da ja povrzam fiskalnata so pc i preku nego da se kucaat artiklite i da se vadat dnevni finansiski izvestai i periodicni izvestai. ne mi treba da pravam priem na roba i takvi raboti posto toa si go raboti knigovoditelot.
   
 12. Waverly Raven

  Waverly Raven Valedictorian

  Член од:
  3 мај 2013
  Мислења:
  146
  Допаѓања:
  76
  Па во главно System или нешто Local files бла бла... без разлика и то да не е друго да е со само 1-2 МВ пак е истата приказна... го стопирав superfetch, windows search, ги исклучив сите овие работи шо му праќаат имформации на Microsoft нонстоп, ги апдејтирав најновите контролни драјвери АМА ЏАБЕ
   
 13. JB00F

  JB00F DDoS

  Член од:
  21 јануари 2014
  Мислења:
  2.295
  Допаѓања:
  1.287
  Не можеш ништо повеќе од самиот систем е тоа, остај го нека се стабилизира, исто кај мене после бутирање скоро 1 минута ми го јаде 100% дискот .
   
 14. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.027
  Допаѓања:
  2.990
  во недела околу полноќ ја изгасив кантата, се беше нормално ( колку што мозе за Вин ХП)..по пола сат го уклучи сопругата и немало интернет... утредента сабајле гледам не само што нема интернет, туку Фиревалот блокирал се а не мозе да го тргнеш... дури блокиран и антивирусот...и еден лаптоп што е на ХП вчера попладне 2 сати го делкаше антивирусот, а интернетот час имаа час нема... се јавував во Телекбел, еднаш викаат немале проблем, а после веке не мозев да ги добијам,,, Дали имало некој хакерски напад на, посебно на постарите системи ( читав некаде минатиот месец Мајкрософт пушти апдејт и за старите Виндовси ??)
  ...сега нема друго чаре, кантата формат ц:
  Патем, мобилниот сам ми се помести +1 час :confused:
   
 15. acereal

  acereal

  Член од:
  5 јануари 2012
  Мислења:
  8.564
  Допаѓања:
  4.451
  Пробувам да ставам виндоус 7 на асус лаптоп претходно имаше 8.1 и го бутира цдто иде тоа loading windows files и тап наеднаш се рестартира и одново истото.
  Го ставив хардот на статичниов и му инсталирав на него виндоус 7 и сега го враќам на лаптопот и нејќе да го подигне .
  Кога ќе стегнам на Start windows normaly ми се рестартира и пак иде до тоа ..
  Може ли биосот да прави проблеми да нејќе да подига на вин7 ?
   

Сподели преку: