Помош, софтверски проблеми и совети

P

psychostasia

Гостин
Па веројатно и имаш проблем со кулерот и температурата. Штом си дудук поарно однеси го на сервис или викни некој другар што барем знае да ти го исчисти компјутерот.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.256
Поени од реакции
6.451
Абе јас прашав некои луѓе и разнично ми кажуваат. Некои дека е ради кулерот, некои дека не е само кулерот пошто се пушта скроз, демек нешто со биосот. Мислев ако некој тука знае да ми каже пошто на сервис над 10 дена ќе ми го задржат компјутерот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Абе јас прашав некои луѓе и разнично ми кажуваат. Некои дека е ради кулерот, некои дека не е само кулерот пошто се пушта скроз, демек нешто со биосот. Мислев ако некој тука знае да ми каже пошто на сервис над 10 дена ќе ми го задржат компјутерот.
И ти вака магично, од два поста на Кајгана, од дудук ќе станеш експерт за компјутери и сам ќе си го направиш. Така?
Затоа не се носи на секој сервис. Ќе си го однесеш на сервис што ќе ти го направат за ден/два. Оди носи на сервис и не се заебавај. Ако не знаеш каде.... прашај.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Пред две недели го уклучувам компјутерот и неќеше да се вклучи, си викам цркнал знам дека батеријата беше полна и без проблем држеше 2,5 саати, после кога го вклучив на кабел ми се појави оваа порака: warning the battery cannot be identified.........

Кога се вклучи пишуваше plugged in, not charging, пишуваше и 100%, јас набрзинка разгледав на интернет и не обрнав внимание, си викам ај другпат ќе го оправам,
сега разгледав пак, некој го решавале проблемот со инсталација на нов bios, ама за тоа траже 10% батерија, а на мојата сега пишува 0%.

Онаа што ме интересира дали сигурно ќе се реши проблемот доколку го обновам/апдејтирам biosot, дали би прифатил друга батерија оти оваа не ја сака,
прашувам оти гледав на веб страната на dell, нова батерија 65wh во САД е 120 долари, не ми се купува, па ако се решава проблемот да барам од некој што има таква батерија па да си ја оправам мојата.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Пред некое време се обратив со проблем во однос на disk usage шо е константно на 100% иако процесите кои се во горниот дел од листата користат само по 2-3MB... на интернет барав и се живо и диво пробав ама никако да се реши проблемот. Иначе користам windows 10
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Имам проблем со мало клипче снимано од ГоПро камера, околу 5 минути е, никако, на ниеден плеер не се пушта. Пробав со BS, Ace, MPC HC, Windows Media Player, VLC, апсолутно се.

Пробувам и со различни конвертери да го сменам форматот, не сака воопшто, секаде вика could not load.

Еве скриншот од Media Info.



П.С. Заедно со клипот има и уште еден фајл со истото име, само со .LRV екстензија. Не знам што е тоа, ниту со што се отвара, дали има нешто врска тој фајл?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Пред некое време се обратив со проблем во однос на disk usage шо е константно на 100% иако процесите кои се во горниот дел од листата користат само по 2-3MB... на интернет барав и се живо и диво пробав ама никако да се реши проблемот. Иначе користам windows 10
Кој сервис го користи? Воглавно и мене ме дупи ова со disk usage на 10та посебно Windows Compatibility Telemetry сервисот. Ако користис ССД не го осеќаш, нема никаков проблем ама Хард Дискот ми го исцица. Ми иде да се вратам на 8ца или 7ца
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Имам проблем со мало клипче снимано од ГоПро камера, околу 5 минути е, никако, на ниеден плеер не се пушта. Пробав со BS, Ace, MPC HC, Windows Media Player, VLC, апсолутно се.

Пробувам и со различни конвертери да го сменам форматот, не сака воопшто, секаде вика could not load.

Еве скриншот од Media Info.



П.С. Заедно со клипот има и уште еден фајл со истото име, само со .LRV екстензија. Не знам што е тоа, ниту со што се отвара, дали има нешто врска тој фајл?
lrv фајл што е ти пишува тука
https://gopro.com/support/articles/what-are-thm-and-lrv-files

дали е твоја камерата? дали други видеа се океј и проблемот е само со ова видео? дали проба повторно да го префрлиш на компјутер?

ако можеш и сакаш прати го видеото и lrv фајлот на

преку wetransfer.com
 
Член од
24 јули 2011
Мислења
34
Поени од реакции
4
од официјалниот сајт на Мајкрософт? или од друго место? поззз
од официјалниот сајт на Мајкрософт? или од друго место? поззз
написи на гогле микрософт оффице стартер 2010 и ке ти даде од каде да спустиш ,инаку не од мајкрософт директно ти пратив линк во ПП
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
430
Поени од реакции
96
Здраво другари имам проблем со компјутерот.. преинсталиран е, и неможам да инсталирам драјвери за интернет. со вклучување на кабел не се инсталира, имам цд со драјвери ваде ерор, десен клик доле на мониторчето и troubershoot повторно нејке.. дали знаете како да инсталирам


Sent from my iPad Pro 9.7 using Tapatalk
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Zdravo
Da ne znae slucajno nekoj da ima besplatna programa za vo kolonijql prodavnica samo da ja povrzam fiskalnata so pc i preku nego da se kucaat artiklite i da se vadat dnevni finansiski izvestai i periodicni izvestai. ne mi treba da pravam priem na roba i takvi raboti posto toa si go raboti knigovoditelot.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Кој сервис го користи? Воглавно и мене ме дупи ова со disk usage на 10та посебно Windows Compatibility Telemetry сервисот. Ако користис ССД не го осеќаш, нема никаков проблем ама Хард Дискот ми го исцица. Ми иде да се вратам на 8ца или 7ца
Па во главно System или нешто Local files бла бла... без разлика и то да не е друго да е со само 1-2 МВ пак е истата приказна... го стопирав superfetch, windows search, ги исклучив сите овие работи шо му праќаат имформации на Microsoft нонстоп, ги апдејтирав најновите контролни драјвери АМА ЏАБЕ
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Па во главно System или нешто Local files бла бла... без разлика и то да не е друго да е со само 1-2 МВ пак е истата приказна... го стопирав superfetch, windows search, ги исклучив сите овие работи шо му праќаат имформации на Microsoft нонстоп, ги апдејтирав најновите контролни драјвери АМА ЏАБЕ
Не можеш ништо повеќе од самиот систем е тоа, остај го нека се стабилизира, исто кај мене после бутирање скоро 1 минута ми го јаде 100% дискот .
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
во недела околу полноќ ја изгасив кантата, се беше нормално ( колку што мозе за Вин ХП)..по пола сат го уклучи сопругата и немало интернет... утредента сабајле гледам не само што нема интернет, туку Фиревалот блокирал се а не мозе да го тргнеш... дури блокиран и антивирусот...и еден лаптоп што е на ХП вчера попладне 2 сати го делкаше антивирусот, а интернетот час имаа час нема... се јавував во Телекбел, еднаш викаат немале проблем, а после веке не мозев да ги добијам,,, Дали имало некој хакерски напад на, посебно на постарите системи ( читав некаде минатиот месец Мајкрософт пушти апдејт и за старите Виндовси ??)
...сега нема друго чаре, кантата формат ц:
Патем, мобилниот сам ми се помести +1 час :confused:
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Пробувам да ставам виндоус 7 на асус лаптоп претходно имаше 8.1 и го бутира цдто иде тоа loading windows files и тап наеднаш се рестартира и одново истото.
Го ставив хардот на статичниов и му инсталирав на него виндоус 7 и сега го враќам на лаптопот и нејќе да го подигне .
Кога ќе стегнам на Start windows normaly ми се рестартира и пак иде до тоа ..
Може ли биосот да прави проблеми да нејќе да подига на вин7 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom