Помош, софтверски проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и софтверски апликации' започната од Sase91, 25 март 2007.

1. psychostasia

psychostasia

Член од:
    5 август 2016
    Мислења:
    284
    Допаѓања:
    273
    Па веројатно и имаш проблем со кулерот и температурата. Штом си дудук поарно однеси го на сервис или викни некој другар што барем знае да ти го исчисти компјутерот.

2. MKD123

MKD123

Член од:
    1 јули 2012
    Мислења:
    215
    Допаѓања:
    203
    Абе јас прашав некои луѓе и разнично ми кажуваат. Некои дека е ради кулерот, некои дека не е само кулерот пошто се пушта скроз, демек нешто со биосот. Мислев ако некој тука знае да ми каже пошто на сервис над 10 дена ќе ми го задржат компјутерот.

3. Атеист

Атеист Дежурен Шаман

Член од:
    2 февруари 2010
    Мислења:
    7.238
    Допаѓања:
    4.545
    И ти вака магично, од два поста на Кајгана, од дудук ќе станеш експерт за компјутери и сам ќе си го направиш. Така?
    Затоа не се носи на секој сервис. Ќе си го однесеш на сервис што ќе ти го направат за ден/два. Оди носи на сервис и не се заебавај. Ако не знаеш каде.... прашај.

На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Toma

Toma од Бардовци + тврд со кора

Член од:
    22 април 2014
    Мислења:
    1.809
    Допаѓања:
    455
    Пред две недели го уклучувам компјутерот и неќеше да се вклучи, си викам цркнал знам дека батеријата беше полна и без проблем држеше 2,5 саати, после кога го вклучив на кабел ми се појави оваа порака: warning the battery cannot be identified.........

Кога се вклучи пишуваше plugged in, not charging, пишуваше и 100%, јас набрзинка разгледав на интернет и не обрнав внимание, си викам ај другпат ќе го оправам,
    сега разгледав пак, некој го решавале проблемот со инсталација на нов bios, ама за тоа траже 10% батерија, а на мојата сега пишува 0%.

Онаа што ме интересира дали сигурно ќе се реши проблемот доколку го обновам/апдејтирам biosot, дали би прифатил друга батерија оти оваа не ја сака,
    прашувам оти гледав на веб страната на dell, нова батерија 65wh во САД е 120 долари, не ми се купува, па ако се решава проблемот да барам од некој што има таква батерија па да си ја оправам мојата.

5. Waverly Raven

Waverly Raven Valedictorian

Член од:
    3 мај 2013
    Мислења:
    137
    Допаѓања:
    72
    Пред некое време се обратив со проблем во однос на disk usage шо е константно на 100% иако процесите кои се во горниот дел од листата користат само по 2-3MB... на интернет барав и се живо и диво пробав ама никако да се реши проблемот. Иначе користам windows 10

На JB00F му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TheWhiteMamba

TheWhiteMamba

Член од:
    17 ноември 2012
    Мислења:
    4.366
    Допаѓања:
    5.024
    Имам проблем со мало клипче снимано од ГоПро камера, околу 5 минути е, никако, на ниеден плеер не се пушта. Пробав со BS, Ace, MPC HC, Windows Media Player, VLC, апсолутно се.

Пробувам и со различни конвертери да го сменам форматот, не сака воопшто, секаде вика could not load.

Еве скриншот од Media Info.

П.С. Заедно со клипот има и уште еден фајл со истото име, само со .LRV екстензија. Не знам што е тоа, ниту со што се отвара, дали има нешто врска тој фајл?

7. JB00F

JB00F *Без титула*

Член од:
    21 јануари 2014
    Мислења:
    2.165
    Допаѓања:
    1.203
    Кој сервис го користи? Воглавно и мене ме дупи ова со disk usage на 10та посебно Windows Compatibility Telemetry сервисот. Ако користис ССД не го осеќаш, нема никаков проблем ама Хард Дискот ми го исцица. Ми иде да се вратам на 8ца или 7ца

8. Anon

Anon /b/ House /b/

Член од:
    13 декември 2007
    Мислења:
    7.622
    Допаѓања:
    11.334
    lrv фајл што е ти пишува тука
    https://gopro.com/support/articles/what-are-thm-and-lrv-files

дали е твоја камерата? дали други видеа се океј и проблемот е само со ова видео? дали проба повторно да го префрлиш на компјутер?

ако можеш и сакаш прати го видеото и lrv фајлот на
    преку wetransfer.com

Сподели преку: