Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Како да едитирам ПДФ фајл?

Поточно, ми треба да едитирам дијаграм кој што е комбиниран со текст, значи сакам да го сменам текстот во дијаграмот и потоа да го уфрлам тоа целосно во ворд документ.

Пробав со неколку пдф едитори, ама не ми дава опција да го сменам текстот, само да напишам врз него.
ako e pdf-to od napraveno od skenirani sliki, ako ne moze da selektiras tekst vo acrobat reader togas nisto ne moze da napravis
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Како да едитирам ПДФ фајл?

Поточно, ми треба да едитирам дијаграм кој што е комбиниран со текст, значи сакам да го сменам текстот во дијаграмот и потоа да го уфрлам тоа целосно во ворд документ.

Пробав со неколку пдф едитори, ама не ми дава опција да го сменам текстот, само да напишам врз него.
Ако е како слика има лек и за тоа. Побарај го Abbyy fine reader и можеш да одбираш што да е слика а што текст. Дури и заштитени PDF можеш да средуваш освен ако е со пасворд за да го отвориш.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Acrobat DC?
Проба да го отвориш пдф-то со Ворд?
И таму и таму го покажува како слика, не можам да го бришам текстот, не го регистрира како текст.[DOUBLEPOST=1486426001][/DOUBLEPOST]
Ако е како слика има лек и за тоа. Побарај го Abbyy fine reader и можеш да одбираш што да е слика а што текст. Дури и заштитени PDF можеш да средуваш освен ако е со пасворд за да го отвориш.
Јасно се гледа дека е текст пишуван, кога го отварам пдф-от во Адобе си застанува курсорот меѓу буквите, значи се гледа дека е текст, ама не можам да го избришам.

А на некои места, како ДЦ и Ворд, го регистрира само како слика без текст.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
незнам за во која тема е прашањево еве овде поактивно е ке прашам
Навлеков преку АВГ антивирусов некое срање наречено Зен е сеа ова срање никако неможам да го избришам пробав и со таа програмата шо ја нудат таму некој си јебени програм repair AVG или како е пак џабе значи се осекам ко да сум Албанија по жена да зеам и ми ја тапнале со се дете и сеа нема ни развод ни ништо детето твое е ти викаат
овој фајл ли е шо ли е неможам да го откоренам никако AVGSvc.exe ми лапа меморија и ми го кочи цел компјутер а овој компјутеров е слаб уште тоа ми фали да ми го кочи
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
20170212_175901.jpg 20170212_175916.jpg Како да инсталирам нов windows или како да оправам оваа на таблет хп модел HP ElitePad 900
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
И таму и таму го покажува како слика, не можам да го бришам текстот, не го регистрира како текст.[DOUBLEPOST=1486426001][/DOUBLEPOST]
Јасно се гледа дека е текст пишуван, кога го отварам пдф-от во Адобе си застанува курсорот меѓу буквите, значи се гледа дека е текст, ама не можам да го избришам.

А на некои места, како ДЦ и Ворд, го регистрира само како слика без текст.
Пробај го програмчето. Може и од JPG слике да преработува во текст. Имам и PDF заштитен со потписи и такви работи отварано и преработувано.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ај ве молам некој ако знае како да го решам ова се изначитав на Google триста опции, ниедна не помага.

При рестарт на лаптопот ми се појави preparing automatic repair loop и не сака да го крене Windows-от, туку ми дава само црн екран. Пробав со Shift + F8, F1, F2, F11, F12 и свашта, не сака да влезе во safe mode.

Сега околу 4 часа без промени ми врти Repairing disk errors. This might take over an hour. Моделот е Lenovo, Windows-от 8.1.

Чаре?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Здраво, може ли некој да ми каже како да го дознаам серискиот број на Windowsot(оргинален софтвер Windows 7 64ка)?Т.е сега имам Windows 10 и сакам да го форматирам компјутерот, е сега не знам како би го извел тоа бидејки 10ката не е бесплатна веќе.Мислев прво да го форматирам така што ќе инсталирам нова 7ца па да го upgrade-нам ама сигурен сум дека има некоја поисплатлива варијанта.Веројатно има некоја опција да го форматирам со 10кава.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Ако више еднаш си направил upgrade од 7 на 10 и ти е лиценциран оперативниот систем - тогаш само инсталирај си Windows 10 дирекно, кога ќе ти побара сериски број ќе стиснеш Skip ( i don't have serial number ) и при првото одење online оперативниот систем ќе се активира ( автоматски ).
 
H

HoT IcE

Гостин
Компјутеров ме нешто заебава, барав по БИОС ама се ми изгледа нормално.
Проблемот е во тоа што кога ќе го гасам првиот пат на Shut Down, ќе се изгаси и пак ќе се вклучи. По вторпат кога ќе го изгасам не се вклучува пак.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Компјутеров ме нешто заебава, барав по БИОС ама се ми изгледа нормално.
Проблемот е во тоа што кога ќе го гасам првиот пат на Shut Down, ќе се изгаси и пак ќе се вклучи. По вторпат кога ќе го изгасам не се вклучува пак.
I na mene mi praese taka, sam se palese dodeka spijam. Mislev da ne e od bezicnoto gluvce pri prdnuvanje dodeka spijam. Brkav neso u power option u advanced, ama ne mi teknuva dali se opravi. Taka mi praese Haswell konfiguracijata so Windows 7. Sea imam Skylake so Window 10, pa ne me zaebava veke dodeka spijam.
Kako i da e procepkaj malce u "Power opstions.advanced"
trazi ako ima "Auto awake" ili sl.....
 
H

HoT IcE

Гостин
I na mene mi praese taka, sam se palese dodeka spijam. Mislev da ne e od bezicnoto gluvce pri prdnuvanje dodeka spijam. Brkav neso u power option u advanced, ama ne mi teknuva dali se opravi. Taka mi praese Haswell konfiguracijata so Windows 7. Sea imam Skylake so Window 10, pa ne me zaebava veke dodeka spijam.
Kako i da e procepkaj malce u "Power opstions.advanced"
trazi ako ima "Auto awake" ili sl.....
И мојов е Хасвел, И7 4770.
Ама знаеш шо, мене не ми се пали сам после одредено време туку само кога ќе го гасам, веднаш пак ќе се упали, по вториот пат не прави така. А некогаш и не прави, се си мислам дека е некој софтер што ме заебава.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И мојов е Хасвел, И7 4770.
Ама знаеш шо, мене не ми се пали сам после одредено време туку само кога ќе го гасам, веднаш пак ќе се упали, по вториот пат не прави така. А некогаш и не прави, се си мислам дека е некој софтер што ме заебава.
Gasi go togaj od struja, pa da go videme togaj softvero neka zaebava :D
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Дали користиш Windows 10? Пробај да угасиш Fast Startup ( google it ). Друго што можеш да провериш е Wake On Lan и некоја слична таква опција ( mouse / keyboard ).
 
H

HoT IcE

Гостин
Мислам дека го средив, имаше едно нешто wake in wifi првпат гледам и беше enabled, го изгасив и се гаси нормално. Ако пак ме заебава ќе пишам али највероватно средено е, го најдов во advanced option кај оние high performance сетинзите што се местат. Иначе тоа го имам изгасено затоа што слушалкиве, маусов и тастатура ми света кога ќе го изгасев компјутерот и се чудев до што е :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom