Помош, совети, размена на искуства...

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ај ако може некој совет како да ги организирам фотографиите.

  • по тема ?
  • по дата ?
  • ... ?
  • ... ?
  • ... ?
Планнирам да направам едно ДВД со фотографии па сакам убаво да ги средам :smir:

По тема најдобро се организираат фотографиите
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Незнам дали ми е затука прашањево ама ај КАде можам да одесам слика голема на пооклон ми ја донесоа за да ми ја врамат во дрвена рамка сакам ?
има некој информации????
Пишете ми ве молам.....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Незнам дали ми е затука прашањево ама ај КАде можам да одесам слика голема на пооклон ми ја донесоа за да ми ја врамат во дрвена рамка сакам ?
има некој информации????
Пишете ми ве молам.....
Кажи од кој град си па ќе ти кажиме :)
За во Битола одма можам да ти кажам а за Скопје незнам.:smir:
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Имам едно прашање за вас. Денеска си земав Nikon d40 и нормално чкрапнав неколку фотки во RAW(NEF) по нивно ама кога пробав да ги отворам во ПЦ ЦС2 несака. Имал ли некој сличен проблем и ќе може ли да ми помогнете некако.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Имам едно прашање за вас. Денеска си земав Nikon d40 и нормално чкрапнав неколку фотки во RAW(NEF) по нивно ама кога пробав да ги отворам во ПЦ ЦС2 несака. Имал ли некој сличен проблем и ќе може ли да ми помогнете некако.
Честитки за новиот миленик , со здравје да си го употребуваш и да не радуваш со убави фотографии .

NEF фајловите можеш да ги прегледуваш со Nikon Picture Project софтверот што го имаш на CD со апаратот , за почеток .
Фајловите ги отвораш во ова програмче , ги конвертираш и потоа во PS .
Мене ми беше комплицирано , и се откажав од NEF . Топло ти го препорачувам Nikon Capture NX , за обработка на NEF и воопшто фајловите од Никонот.

Еден пријател Никонџија до коска вели Никон апарат со Никкор објектив и Никон софтвер за постпроцесинг , ќе добиеш максимален квалитет на твоите фотографии .

Се што не ти е јасно , можеш слободно да прашуваш . Поиграј си со Никонот , без добро да го запознаеш нема да му ги откриеш сите можности . Јас после една година , летово се радував како мало дете кога открив примена и ефекти на некои опции .

Уживај и нека те прати добро светло !:smir:
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Незнам дали ми е затука прашањево ама ај КАде можам да одесам слика голема на пооклон ми ја донесоа за да ми ја врамат во дрвена рамка сакам ?
има некој информации????
Пишете ми ве молам.....
Секој стаклар урамува фотографии . На Илинденска во Скопје имаше една галерија , во која урамуваа , не ми текнува на името , ниту сум приметила дали уште е таму .

А ако сакаш малку по фенси , оди во Хубо има голем избор на рамки во големи формати само со стакло . Изборот е твој .
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Имам едно прашање за вас. Денеска си земав Nikon d40 и нормално чкрапнав неколку фотки во RAW(NEF) по нивно ама кога пробав да ги отворам во ПЦ ЦС2 несака. Имал ли некој сличен проблем и ќе може ли да ми помогнете некако.
Мислам можи и со CS3 да се отворат има ке ти отвори посебно прозорче за средување на RAW фотката. :smir:
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
79
Поени од реакции
0
zdravo
jas sum nova na forumov
i vo fotografijata
i mnogu poimi sto gi spomnuvate mi se nepoznati
imam mnogu prasanja
no nemoze se zaedno
neznam kako da napravam url adresa
me interesira i photoshop i kade da go najdam
i se me interesira no se e mnogu
pozdrav do site fotografi na forumov
 

Attachments

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
zdravo
jas sum nova na forumov
i vo fotografijata
i mnogu poimi sto gi spomnuvate mi se nepoznati
imam mnogu prasanja
no nemoze se zaedno
neznam kako da napravam url adresa
me interesira i photoshop i kade da go najdam
i se me interesira no se e mnogu
pozdrav do site fotografi na forumov
Вака прво за тоа за урл не знам точно што мислиш, ако мислиш како да направиш фотката твоја да има урл линк ставија на www.photobucket.com или ставија во албум овде на кајгана и ќе има урл :)
Фотошоп еве од тука можеш да си го симнеш.
http://www.softpedia.com/progDownload/Adobe-PhotoShop-Trial-Download-696.html
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
79
Поени од реакции
0
fala
so photoshop kese snajdam
a za url najverojatno posto neznam sto tocno e
sakav da stavam slika na edna strana i mi pobara tocna url adresa na slikite poinakov nacin za prikacuvanje nemase
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Имам едно прашање за вас. Денеска си земав Nikon d40 и нормално чкрапнав неколку фотки во RAW(NEF) по нивно ама кога пробав да ги отворам во ПЦ ЦС2 несака. Имал ли некој сличен проблем и ќе може ли да ми помогнете некако.
Photoshop CS3 :smir:
Никоните си ги заштитуваа RAW(NEF) сликите со тоа што не им даваа на Adobe да ги користат. Со CS3 нема да имаш никаков проблем. Проверено
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Еве еден добар линк од мене за сите што се почетници и ги интересира се’ околу дигиталната фотографија:

http://www.shortcourses.com/
Мање више ама 90% од сето тоа таму е напишано и тука:) само работата е да седнеш и да побараш
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
79
Поени од реакции
0
u pravo si mu se iznacitav na forumov
ima se za fotografija
a i da nema nesto mozes da si prasas
pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom