Помош, совети, размена на искуства...

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Мене ми се допаѓа, лајк.


Sent from my iPhone6 using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
Да прашам јас нешто.. сакам да знам дали се подобрувам во сликарстово. Значи со фотографија се занимавам аматерски тоест од ХОБИ и плус сум апла почетник лани зедоф обичен апарат fujifilm без објективи и такви тракатаници, па оваа година зедов друк Nikon d5200 го имам земено пред околу 3 месеци, како шо реков апла почетник сум. и ми беше прашањето дали ме бивет ал немебивет дали се подобрувам со тек на времето или тапкам уместо. едунствено шо постирам слики е овде на форумов и на инстаграм па еве линк http://yooying.com/dimeskyy видетего профилов нов ми е од оред некој месец па немам многу слики ама килку се толку. па ако не ве мрзи отворете видете и бидете искрени. :)
Разлика меѓу професионален и аматерски фотограф е во тоа дали заработува и живее од фотографија или фотографира за свое задоволство.
Професионален фотограф сака и мора да се грижи неговите фотографии да му се бендисаат и на други луѓе, затоа што живее од тоа да ги продаде или да го бараат да слика (овде во МК најчесто свадби, крштевки родендени матури...)
Аматерски фотограф треба само да гледа нему да му се бендисаат неговите фотки.
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Дали некаде во МК се изнајмуваат објективи?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
Дали некаде во МК се изнајмуваат објективи?
имав видено по огласи порано, типот бараше 100евра дневно за канон 5Д со се објектив инаку обично си зајмиме меѓу приатели и колеги
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.092
Да не продава некој полнач за canon 550d никаде низ скопјево неможам да најдам :(
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Дечки ај да ми препорачате продавница за фото опрема во Солун од која што ќе можам да си го повратам данокот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
Далечинскиов би пасувал со Canon 1100D ентри DSLR што го имам?
@Let 3
го нема на списокот 1100
http://www.eos-magazine.com/articles/remotes/canonrc6.html[DOUBLEPOST=1462776010][/DOUBLEPOST]
Дечки ај да ми препорачате продавница за фото опрема во Солун од која што ќе можам да си го повратам данокот.
http://www.fotomarket.gr/
oд овде имам појќе пати земано и вратено данок али пред кризата, сега дали е иста процедура и сума не знам, тогаш беше околу 23% враќање и ептен се исплаќаше само треба 2 пати одење грција (Солун) шо и не е некој проблем за нас битолчани
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
го нема на списокот 1100
http://www.eos-magazine.com/articles/remotes/canonrc6.html[DOUBLEPOST=1462776010][/DOUBLEPOST]
http://www.fotomarket.gr/
oд овде имам појќе пати земано и вратено данок али пред кризата, сега дали е иста процедура и сума не знам, тогаш беше околу 23% враќање и ептен се исплаќаше само треба 2 пати одење грција (Солун) шо и не е некој проблем за нас битолчани
Фала.
Да иста е процедурата и 23% е, пред некој ден купував леќи за телескоп и стварно се исплаќа.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.601
Поени од реакции
12.904
@Let 3 а и останативе, коа сум веќе тука, некоја препорака за филтер од оние што намалуваат светлина за да праам ефект на „матена вода“? Тоест прво, дали се исплати да имам некој таков филтер или може да се напраи истиот ефект и без него? Пост продукција не ме интересира баш у моментот толку.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
@Let 3 а и останативе, коа сум веќе тука, некоја препорака за филтер од оние што намалуваат светлина за да праам ефект на „матена вода“? Тоест прво, дали се исплати да имам некој таков филтер или може да се напраи истиот ефект и без него? Пост продукција не ме интересира баш у моментот толку.
jac никогаш не сум користел филтер на објектив, у ствари кратко време сум имал УВ филтер појќе као заштита за објектив али брзо го тргнав, то е мое лично мислење и чуство дека не е во ред да сликам низ стакло ма колку било тоа квалитетно.
Се шо сакам, правам во фотошоп пошто сликам во RAW формат можностите да дополнително ја обработам фотката ми се големи
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Дечки ајде малку помош . . . Како прво како да го најдеме а потоа како да го фотографираме млечниот пат ? Имам Nikon D3100 со кит објектив 18-55 и 50mm на 1.8 ... Има некој шанси да се направи некоја убава фотографија ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Имам канон 600D. Од неодамна почна да има некои проблмеи со фокусирањето. Кога притискам копчето да сликам, понекогаш се мачи и не можам да фотографирам зошто не може да фокусира валјда. Со рачно фокусирање нема таков проблем. Што може да не е во ред?
И каде да го однесам на сервис ако е веќе за на сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom