Помош, совети, размена на искуства...

Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Уште првата страна ме разочара 50ка 1.8 II за 100 евра плус шипинг ова она ,башка царина ако ти опнат ѓавол ипол ќе те фати,башка гаранцијата...
ja go pazariv 550 na foto berza.rs i po 2-3 mejla pievme kafe so coekot vo Vranje i mi iskoci 420 evra so se benzinot. cisto kako ideja razmisli drugar
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
ja go pazariv 550 na foto berza.rs i po 2-3 mejla pievme kafe so coekot vo Vranje i mi iskoci 420 evra so se benzinot. cisto kako ideja razmisli drugar
Според мене не заштедуваш многу,боље тука да земеш 50ка на старо ем ќе ја земеш за поевтино ем ке си ја провериш и нема потреба да се патуваш толку,сепак не е во прашање тело туку е објектив.За тело да ,но за објектив освен ако немаш многу кеш па да го земеш на ново па да го нарачаш од нет како во мојов случај што јас не сум при пари затоа што земав нов апарат така да би се задоволил и со 50ка на старо сеа за сеа.
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Едно прашање: Планирам да купам Канон 550д од Амазон САД (refurbished 420$), дали имате информации како оди царинењето (ако воопшто се царини) и дали некој има искуство со ваков вид на купување. Не мора да е од Амазон...

Луѓево што продаваат фото опрема кај нас малку не се добри со паметот и со цените.

p.s. планирам да го нарачам да ми стигне директно по пошта, или пак да ми го прати другар од таму, повторно по пошта.
ja go pazariv 550 na foto berza.rs i po 2-3 mejla pievme kafe so coekot vo Vranje i mi iskoci 420 evra so se benzinot. cisto kako ideja razmisli drugar
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Нарачав Канон 60д од пикс плус и треаше да ми стигне од 6ти до 13 април отприлика,но ми одложија дека до 17 ке стигнел и ми се јавија и ми кажаа дека до 25ти април или после 25ти..е сеа ако барам некој попуст нешто гага мислите дека ке добијам?
Затоа што не каснат малку и многу непрофесионално постапија,ако немаат доволно роба за нарачување и сеа да чекаат да им дојде уште некој да им купи(нарача уште нешто) тоа не е мој проблем...Среќа ме извади бувљакон под кале купив 5 филма на исо800 и 6 филма на исо 200 нови за 50 денари па колку толку пукам на филм иако ке бидне време додека да ги извадам сликите:oops:
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
Нарачав Канон 60д од пикс плус и треаше да ми стигне од 6ти до 13 април отприлика,но ми одложија дека до 17 ке стигнел и ми се јавија и ми кажаа дека до 25ти април или после 25ти..е сеа ако барам некој попуст нешто гага мислите дека ке добијам?
Затоа што не каснат малку и многу непрофесионално постапија,ако немаат доволно роба за нарачување и сеа да чекаат да им дојде уште некој да им купи(нарача уште нешто) тоа не е мој проблем...Среќа ме извади бувљакон под кале купив 5 филма на исо800 и 6 филма на исо 200 нови за 50 денари па колку толку пукам на филм иако ке бидне време додека да ги извадам сликите:oops:
:facepalm: Те предупредив !
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.778
Поени од реакции
7.574
Важи (y) , а кажи ми за царинењево, некое искуство...? Има - нема царина?
Пред кратко време ги смениле правилата, порано беше до 45 мислам дека, а сега за секоја пратка со вкупна вредност над 22 евра (тоа вклучува и трошоци за испраќање) се плаќаат исклучително скапи трошоци. За последната порачка што ми е од Амазон ќе ми земат 2000 за шпедиција+1300 денари лежарина+царина+данок (за техничка роба не знам колку % е, провери во некој од маркетите што продаваат техничка роба).
Не се исплати да го порачуваш од Амазон затоа што ќе те ошурат со овие трошоци, повеќе ти се исплати да отидеш до Грција или од кај нас да најдеш некој што продава, особено што тие refurbished се мачка во вреќа, не знаеш кој и како го користел претходно, како е refurbished и што всушност ќе добиеш, ако го земеш од оглас кај нас можеш барем да го видиш на што личи пред да го земеш.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
^ Го порачав попладнево од Амазон (Canon 550D kit- 480$ - огласот беше Brand New sealed original box ама во *Refurbished секцијата), ќе стигне на адреса кај другар кој се враќа од УСА на 9-ти мај, па за едно 20 дена ќе го имам во рака. Е сеа има голем проблем - нестрплив сум упм! :vozbud:

*Како што читав по нетов, во Рифрбипшд влегуваат и работи кои се купени и после тоа вратени без воопшто да бидат користени/отворени, а како такви не може да ги продаваат како нови. Ќе видиме, продавачов имаше одличен рејтинг, па не би требало да има проблем
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.948
Нарачав Канон 60д од пикс плус и треаше да ми стигне од 6ти до 13 април отприлика,но ми одложија дека до 17 ке стигнел и ми се јавија и ми кажаа дека до 25ти април или после 25ти..е сеа ако барам некој попуст нешто гага мислите дека ке добијам?
Гага капаче за бленда ќе ти даат (т.е нема да ти го украдат :D)....Сакаш да ми кажеш дека нема „влези-купи“ систем? Бог да чува, каде живееме....
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Гага капаче за бленда ќе ти даат (т.е нема да ти го украдат :D)....Сакаш да ми кажеш дека нема „влези-купи“ систем? Бог да чува, каде живееме....
Абе ајде ке сфатам го немале на лагер океј е,али толку чекање,лажење пратката вака пратката така боље нека кажат чекаме да се собере роба па да нарачаме се во еден трошок..
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Колку би одел на продажба Sony Alpha A330 со објектив Sigma 28-200? Немаат ни апаратот ни објективот никаква гребаница.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
200-250 :rolleyes:

Sent from my ST21i using Tapatalk 2
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Nikon L120 со торбичка, капаче на објектив, врчка, 4гб мемориска картичка, полнач со 4 батерии и мала сталка колку вреди??
Effective pixels
14.1 million
Image sensor
1/2.3-in. type CCD; total pixels: approx. 14.48 million
Lens
21x zoom NIKKOR; 4.5-94.5 mm (35 mm [135] format picture angle: 25-525 mm); f/3.1-5.8; Digital zoom: up to 4x (35 mm [135] format picture angle: Approx. 2100 mm)
Focus range
(from lens)
50 cm (1 ft. 8 in.) to infinity (∞); Macro close-up mode: 1 cm (0.4 in.) to infinity (∞)
Monitor
7.5 cm(3-in.), approx. 921k-dot, wide-viewing angle TFT LCD with anti-reflection coating
Storage media
Internal memory (approx. 102 MB), SD/SDHC/SDXC memory cards*1
Image size (pixels)
14M (High) [4320 X 3240★], 14M [4320 x 3240], 8M [3264 x 2448], 5M [2592 x 1944], 3M [2048 x 1536], PC [1024 x 768], VGA [640 x 480], 16:9 [4224 x 2376], 16:9 [1920 x 1080]
Vibration Reduction (VR)
Combination of image-sensor shift and Electronic VR (still pictures)
Electronic VR (movies)
ISO sensitivity
ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200*2, 6400*2, Auto (auto gain ISO 80-800), Sport continuous mode (ISO 400-3200)
Interface
Hi-Speed USB
Power sources
Four LR6/L40 (AA-size) alkaline batteries (supplied), four FR6/L91 (AA-size) lithium batteries (optional), four EN-MH2 rechargeable Ni-MH batteries (optional), AC Adapter EH-67 (optional), Battery Charger MH-73(optional)
Battery life*3
Approx. 330 shots with alkaline, 890 shots with lithium*4, or 520 shots with EN-MH2 battery
Dimensions
(W x H x D)
Approx. 109.9 x 76.5 x 78.4 mm (4.4 x 3.1 x 3.1 in.) excluding projections
Nikon-Coolpix-L120.jpg
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.706
Поени од реакции
9.357


Дали вредат нешто и ако да колку, за продавање ми се
 

Kajgana Shop

На врв Bottom