Помош - сакам да градам!

Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Темава е одлична од скоро ја загледав па да прашам што ме интресира.
Се работи за постара зграда во центарот на Скопје од 5 ката која одприлика 80% покриена со лим а останатите 20% се над мојот стан во кој не живеам. Тој непокриениот дел е заедничка тераса и тука до пред 2-3 години стоеше предавател на ВИП кои си плаќаа кирија едно 300 е на месец.На некого од комшиите предавателот му сметал па го одстараниле но бидејки терасата е покриена пред 30 и повеќе години со бетонски плочки
од врнежите дел од водата понира измегу фугите на плоча и покажува влага на еден ќош (во два стана) каде што е падот.
Ова го зборувам на тамошните комшии неколку години ама како да не им се слуша за покривање на преостанатиот дел.Зградата инаку има регистрирано Заедница на станари и во моментов треба да се смени стариов претсдател со надворешен(фирма).
Ме интресира знаејќи дека Закон за домување ги обврзува за санација на кров
Кои се чекорите постапките за да се изведе сето тоа и колку би чинело покривање со лим за 25м2 со конструкција?
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Decki znae li nekoj kako ide lostapkata za brz priklucok od evn? Znam 500e e normalen priklucok ali seuste cekam dokukenti pa sakav da prasam kaj i kako da najdam toa za 1000e priklucokot?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
14 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Изградба на куќа до статус карабина да биде од околу 120м отприлика колку би биле трошоците ?
П.С. Имаше бесплатни проекти за изградба на типски куќо но линкот не е валиден веќе,од некаде да се симна на друго место ?
Од таму се најверојатно тргнати, јас ги најдов овде и си ги спуштив.

https://www.dropbox.com/sh/afmoo8guto5pn2b/AADFGyvuk5Eli5GtA59HMazxa?dl=0
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
Ми треба совет. Во зграда во Скопје, последниот кат е направен дуплекс во склоп со кровот. Притоа на горниот кат во дуплексот, на средината висината е околу 2 метри, а по страните 90cm и кровот иде во остар пад, со што голем дел од просторот е речиси неупотреблив. Каква е процедурата да се смени тоа, кровот да биде рамен? Зградата би останала со иста висина, со што не би требало да има некои пречки со некакви градежни дозволи, само би се сменила стурктурата на покривот. Визуелно прикажано (аматерски, ама ја доловува поентата :) ), треба да се постигне промената од сликава:


Прашањето ми е дали има правни пречки, дали треба да се добие дозвола од град Скопје или од некаде и ако треба од каде и каква е процедурата? Разговарав начелно со некои мајстори и рекоа како демек не е многу работа, 3-4 дена да се среди покривот, после другото си е од внатре опшивки, гипс и слично. Ако знаете и некој добар мајстор што би го средил ова, предложете :)

п.с. моментално е ќерамида, ако се менува претпоставувам дека ќе мора да се стави лим. Инаку станарите од зградата се согласни и од нивна страна нема пречки.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
1. Ќе прашаш во општина дали смееш да го измениш кровот
2. од соседите само написмено со потписи 50+1 минимум или ако имате Заедница на станари Согласност за интервенцијата на твој трошок.Тоа е основно што треба да се направи,за повеќе незнам.
 
Член од
26 април 2012
Мислења
204
Поени од реакции
123
Дали за монтажните куќи од хот и хот се плаќа помали давачки во општината од цврста градба?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.253
Поени од реакции
2.237
Каде се вади дозвола за санација на покрив за општина Центар, Скопје? Знам дека е во општина некаде, ама ако знае некој точно која барака би било супер да не лутам :D
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Каде се вади дозвола за санација на покрив за општина Центар, Скопје? Знам дека е во општина некаде, ама ако знае некој точно која барака би било супер да не лутам :D
Согласно законот за градење се дефинира како реконструкција на кров (а не санација). Инаку станува збор за колективна станбена зграда или станбена куќа ? Ако менуваш само кровен покривач, без дополнителни интервенции на конструкција ( кровни греди ) и играш со висина, тогаш инсистирај да поминеш само со усмено укажување од градежна инспекција за менување на кровен покривач, инаку ќе треба да правиш проект за реконстукција на кров и да се изложуваш на дополнителни трошоци. Појди во општина Центар во секторот за урбанизам ...
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Здраво ме интересира дали е паметно да користам Хидромал Флекс за хидро изолација на надворешен ѕид. Проблемот е во тоа што ѕидот кој што сакам да го заштитам е цело време под сенка па кога ќе се навлажни од дожд не може да исуши, па ми се појави влага на ѕидот од внатрешната страна, а претходно додека беше само блок ( не измачкан со малтер ) никогаш не се појави влага.
 
B

Beck's

Гостин
Prasanje. Za izolacija na nadvoresna terasa, bez pokriv. Nacin i materiali so mi trebaat za izolacija, posto odozdol ke ima soba i sakam da bide sigurno.

Drugo prasanje gi vidov vo FB Unistar Trejd od veles mislam bea ama imaa i vo Gostivar. Po slikite baegi dobra rabota na zelezni ogradi i evtino. Iskustvo nekoj so niv.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Decki ne najdov tema pa da prasam tuka bidejki temava e najaktivna. Sakam da kupuvam kuka, kako da proveram dali e pod hipoteka? Na internet najdov nesto za proveruvanje vo sud ama ti barat kupoprodazen dogovor i dokaz za sopstvenost. Neli e malku kasno da proveruvas hipoteka ako veke imas kupoprodazen dogovor i ako si sopstvenik? :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Здраво на сите. Дали ми треба дозвола за градба за гаража до 50м2?
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
26
Me interesira sakam da prasam nestome maci.
So deckomi nesto se raspravame vo vrska so placovi.
MI rece saka da najdeme jas ne se razbiram tolku , mi rece za da kupime, plac ni treba da ima D.U.P., da ima voda, struja, se tie dokumenti toj del e ok, e sega najdovme eden 650kvadrati ima se toa, ama se fati zatoa deka saka da ima parking odnosno garaza pogolema negde sakal 30kvadrati da bide otpazadi kukjata , bazen da naprav, dvorce od napred , no sega vo toj plac nemalo mesto da se napravi parking otpozadi, sakame od hot i hot a placata ja pravele vo duzina 10 a toa na nas ne ni odgovarala., a nejke ponapred da ja gradi zaradi komsiite sto se lepenka i saka privatnost. Vekje od Mesec Mart trazime stan pa ne mu bese po merak deka mali se spalnite a skapi stanovite, pa se resivme na kraj so hot i hot varijanta sto ne ne losa.I nemozeme nikako da se pogodime posto e specificen a mi vika saka da kupi plac. Cisto mislenje sakam od poiskusni sto gradele.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Me interesira sakam da prasam nestome maci.
So deckomi nesto se raspravame vo vrska so placovi.
MI rece saka da najdeme jas ne se razbiram tolku , mi rece za da kupime, plac ni treba da ima D.U.P., da ima voda, struja, se tie dokumenti toj del e ok, e sega najdovme eden 650kvadrati ima se toa, ama se fati zatoa deka saka da ima parking odnosno garaza pogolema negde sakal 30kvadrati da bide otpazadi kukjata , bazen da naprav, dvorce od napred , no sega vo toj plac nemalo mesto da se napravi parking otpozadi, sakame od hot i hot a placata ja pravele vo duzina 10 a toa na nas ne ni odgovarala., a nejke ponapred da ja gradi zaradi komsiite sto se lepenka i saka privatnost. Vekje od Mesec Mart trazime stan pa ne mu bese po merak deka mali se spalnite a skapi stanovite, pa se resivme na kraj so hot i hot varijanta sto ne ne losa.I nemozeme nikako da se pogodime posto e specificen a mi vika saka da kupi plac. Cisto mislenje sakam od poiskusni sto gradele.
Поконфузно поставено прашање не сум сретнал долго време....
Еве, јас сакам да ти дадам мислење , ама освен дека сте се расправале со дечко ти - друго не разбрав....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom