Помош - сакам да градам!

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Дечки, мала помош. моментално завршив карабина со прозори и слично. читам по нет за прозори топлински мостови изолации и слично. на што треба да внимавам сега откако се наместени прозорите? над долната кујна пола простор ми искача горе на тараса. на што треба да внимавам?
Stavaj sto poveke izolacija, ako treba i kredit vredi da se zeme za toa, zatoa sto dolgorocno se isplaka. Najmalku 10cm stiropor, a ako imas uslovi i 15ka, za da ne davas pari posle za grenje
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
А нешто помош за греење? се мислам помеѓу Даикин, Бош топлотни пумпи или котел на пелети за 140м2. некои искуства дали пумпиве се ок за наши услови?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
А нешто помош за греење? се мислам помеѓу Даикин, Бош топлотни пумпи или котел на пелети за 140м2. некои искуства дали пумпиве се ок за наши услови?
Najevtino za eksploatacija ke go resis greenjeto so inverter klimi ili toplinska pumpa vozduh - voda, no pocetnata investicija e pogolema.
Za da se dimenzionira grejniot sistem, mora da znaes zagubi na prostorot, a toa ti zavisi od izolacijata sto ke ja stavis. Isto e vazen i rasporedot na prostoriite, preporaka da otides vo seriozni firmi za greenje (da ne kazuvam iminja tuka i reklamiram), ke ti kazat opcii, pa sam odluci si
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
731
Поени од реакции
924
Изградба на куќа до статус карабина да биде од околу 120м отприлика колку би биле трошоците ?
П.С. Имаше бесплатни проекти за изградба на типски куќо но линкот не е валиден веќе,од некаде да се симна на друго место ?
 
Член од
27 октомври 2018
Мислења
8
Поени од реакции
8
Najevtino za eksploatacija ke go resis greenjeto so inverter klimi ili toplinska pumpa vozduh - voda, no pocetnata investicija e pogolema.
Za da se dimenzionira grejniot sistem, mora da znaes zagubi na prostorot, a toa ti zavisi od izolacijata sto ke ja stavis. Isto e vazen i rasporedot na prostoriite, preporaka da otides vo seriozni firmi za greenje (da ne kazuvam iminja tuka i reklamiram), ke ti kazat opcii, pa sam odluci si
Mi se dopagja ideata Murto, jas bev skoro i reshen za peleti pechka, no istrazuvajki po netov, gledam deka Vozduh/Voda (Daikin,Mitsubishi,SAmsung) ke bide dosta dobra varijanta, budzetski mislam deka ke treba da se odvoi okolu 7000 eur, jas skoro i sum reshen za Vozduh/Voda, malku zakasniv ....ovaa nedela podnesuvam za dozvola za gradba. od sega nervoza me fakja! :eek::eek::oeoeoe:
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Изградба на куќа до статус карабина да биде од околу 120м отприлика колку би биле трошоците ?
П.С. Имаше бесплатни проекти за изградба на типски куќо но линкот не е валиден веќе,од некаде да се симна на друго место ?
12-14k евра

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Decki edno prasanje vnatresna krovna izolacija e podobro da odam so lds sistemot ili to taa tecnata pena sto se siri?
 
Член од
2 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво ми треба помош, купив плац и сакам да градам сам со помош на мајстор градежник. Јас немам искуство од градење куќа затоа би сакал да најдам некој мајстор што ќе работи со мене и ќе ми дава совети и идеи како би се одвивала градбата. Дали е тоа возможно и дали има некој друг што го направил ова или слично?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Искуство со подови имате ли???Што би ми препоррачал некој да ставам таркет или ламинат од повисок квалитет???Ме интересира издржливоста и квалитетот каков би бил на таркетот,дали се оштетува лесно??
 
Член од
14 април 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки , во план сум да градам дом со ограничен буџет најдов ефтин плац но потребен ми еден од бесплатните проекти од владата што ги даваа едно време , ќе сака ли некој да ми прате линк за симнување бидејќи нивниот не работи . Ако може проект од тип 60 тип 70 и тип 80 .

Благодарам однапред
 
Член од
26 април 2012
Мислења
204
Поени од реакции
123
Ако знае некој да ме упати каде би требал да се обратам (архитект, општина...)
се работи за барака на спрат (дуплекс), долниот спрат е мој, горниот на комшијата. Сакам да градам кај мене во дворот на спрат и ме интересира дали е можно воопшто, колку треба да бидам одалечен од неговиот спрат?
дали воопшто може да се стават прозори на спратот од новиот објект на одредена далечина што би биле накај бараката без негова дозвола?
ако има некој идеја каде да се обратам нека пише
фала однапред
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Здраво дечки , во план сум да градам дом со ограничен буџет најдов ефтин плац но потребен ми еден од бесплатните проекти од владата што ги даваа едно време , ќе сака ли некој да ми прате линк за симнување бидејќи нивниот не работи . Ако може проект од тип 60 тип 70 и тип 80 .

Благодарам однапред
Тражи ги на сајтот на министерството за транспорт и врски.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
6
Дечки здраво

Градам куќа и моментално сум до кровната конструкција ... Се одлучив за лим бидејќи кровот ке биде со мал пад (се работи за по модерна изведба на куќа). Кровот е 100м2 некаде и ќе биде скриен меѓу 3 реда цигли најгоре па ми треба совет како би била најдобра изведба и најбитно за цената на материјалот колку би чинела ...
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Здраво дечки
Колку би чинело префрлување на земјоделско земјиште (пасиште) во градежно, се работи за селска средина. Околу 120 m2. Некои искуства мислења. Правам анализи да не ми дојде плацот многу скап.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom