Помош - сакам да градам!

B

Boulahrouz

Гостин
Прашањево не мие ептен за на темава, ама не знам дали има друга.

Живеам во Бутел Скопје, а од наследство од страна на мајками имам куќа во Струга (Струшко). Пола пола е делена со мои братучеди (од тетка деца). Ама куќата е стара и сакам да го реновирам мојот дел, или крај краева да го продадам. Ако тие нејќат, а нејќат како што дискутирав деновиве, што е чарето? Можам ли да го продадам мојот дел (две соби на еден две соби на друг спрат)?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Прашањево не мие ептен за на темава, ама не знам дали има друга.

Живеам во Бутел Скопје, а од наследство од страна на мајками имам куќа во Струга (Струшко). Пола пола е делена со мои братучеди (од тетка деца). Ама куќата е стара и сакам да го реновирам мојот дел, или крај краева да го продадам. Ако тие нејќат, а нејќат како што дискутирав деновиве, што е чарето? Можам ли да го продадам мојот дел (две соби на еден две соби на друг спрат)?
Можеш, доколку имаш имотен лист за тоа што пишуваш и доколку најдеш ненормален тоа да го купи
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Прашањево не мие ептен за на темава, ама не знам дали има друга.

Живеам во Бутел Скопје, а од наследство од страна на мајками имам куќа во Струга (Струшко). Пола пола е делена со мои братучеди (од тетка деца). Ама куќата е стара и сакам да го реновирам мојот дел, или крај краева да го продадам. Ако тие нејќат, а нејќат како што дискутирав деновиве, што е чарето? Можам ли да го продадам мојот дел (две соби на еден две соби на друг спрат)?
Прво физичка делба на имотот, можете на нотар да се договорете, а можете и на суд ако не ви оди договарањето
и после можеш да правиш што сакаш со твојот дел.
 
Член од
26 февруари 2017
Мислења
14
Поени од реакции
20
Ако може мала помош ми фалат 50-100 ќерамиди mediteran leskovac каде може да се најдат дали воопшто ги има на продажба негде .Гледав по Реклама 5 и Пазар 3 дали има половни,и тие што ги имало веќе се продадени.Благодарам однапред
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Треба да ставам некоја заштита за гаражата. Ме интересираа мрежни врати, ги најдов со повеќе називи (американски врати, маказести врати, грил мрежни врати, цевести мрежи, стандардни роло мрежи и роло саќе мрежи), во вид на мрежа. Само што не најдов цени. Да не има некој случајно инфо колку чинат отприлика (веројатно со одредени димензии) вакви врати? Затоа што класична роло гаражна врата 3х2.5м чини над 45.000 денари што е голема сума пари.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Треба да ставам некоја заштита за гаражата. Ме интересираа мрежни врати, ги најдов со повеќе називи (американски врати, маказести врати, грил мрежни врати, цевести мрежи, стандардни роло мрежи и роло саќе мрежи), во вид на мрежа. Само што не најдов цени. Да не има некој случајно инфо колку чинат отприлика (веројатно со одредени димензии) вакви врати? Затоа што класична роло гаражна врата 3х2.5м чини над 45.000 денари што е голема сума пари.
Незнам не сум сретнал ама мислам дека не се поефтини од класична роло врата!
Го памтам муабетот на еден колега од пред 5-6 години, кој се жалеше дека исто му испаднала како класична роло.
П.С. 45 000 таа димензија со мотор, клуч за кога нема струја и даљинско треба да е.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Незнам не сум сретнал ама мислам дека не се поефтини од класична роло врата!
Го памтам муабетот на еден колега од пред 5-6 години, кој се жалеше дека исто му испаднала како класична роло.
П.С. 45 000 таа димензија со мотор, клуч за кога нема струја и даљинско треба да е.
Да, комплет две далечински и клуч/сајла за кога нема струја, обично одат. Мене ми врши работа и како овие со жица армоника на дуќаниве, не ми е проблем со рака да турнам ама по се изгледа и тие се посолени.
Фала. Како што тргнало, ќе заварувам сам изгледа :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.420
Поени од реакции
20.124
Треба да ставам некоја заштита за гаражата. Ме интересираа мрежни врати, ги најдов со повеќе називи (американски врати, маказести врати, грил мрежни врати, цевести мрежи, стандардни роло мрежи и роло саќе мрежи), во вид на мрежа. Само што не најдов цени. Да не има некој случајно инфо колку чинат отприлика (веројатно со одредени димензии) вакви врати? Затоа што класична роло гаражна врата 3х2.5м чини над 45.000 денари што е голема сума пари.
Побарај на ФБ Smart Door Garazni Vrati Skopje, прават по нарачка паметни врати :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Од каде сакаш нарачај отприлика таа е цената за такви врати. Од 700 евра па нагоре зависи од димензии. Она со мрежа не е за домашни врати и ептен глупо изгледа мислиш дуќан е.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Мнгоу скапо. Мене ми треба за подземна гаража која не изгледа којзнае како, за што мислам и вакви ќе ми завршат работа
http://www.zlatnaraka.com.mk/wp-content/uploads/2014/05/Zastitni-Mrezi-Americki-01.jpg
http://www.zlatnaraka.com.mk/wp-content/uploads/2014/05/DSC02644.jpg
Прашај и на друго место, Златна рака и не е таа што ја знаеме. Пред помалку од месец ми монтираа гаражна врата, ја тегнат работата.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Некој од лично искусто ако има,да ми препорача фирма за градење куќа:)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не знам дали можеш да ги добиеш, тие ти се крем во градење и букирани се од Вардар Градба скоро постојано. Фирмата се вика Мива Градба,сопственикот е Горан, нека не те буни тоа што адреса им е село Гиновци, од Скопје се.
Мене ми градеа, топло препорачувам.[DOUBLEPOST=1539435032][/DOUBLEPOST]
Ова е MSC Gradba Doo?
Не, сигурно не се ДОО, еден човек е сопственик! Во ПП ќе ти пишам телефон!
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Sakam da kupam plac i da gradam kuka. Ako moze nekoj da mi kazi kako odi cela procedura. Dali moze sam da ja gradam ili mora preku firma? Imam majstori u familija. Znam porano mozese ali sega imalo mnogu izmeni pa demek se trebalo da e od firma. Blagodaram.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom