Помош - сакам да градам!

Член од
12 декември 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
10.754
Па ти си го заебал системот :cuc:
Епа или тогаш или ке чекав од Мај годинава зашто сите што ги прашав имаа веќе договорено по неколку куќи
Имав среќа ми се погоди ептен времето, ни дождови ни мразови
Автоматски споено мислење:

Па ти си го заебал системот :cuc:

едит: ипак за карабина правиме муабет… за до “клуч на рака” уште толку ќе одат..
Зависи од желби за внатрешно уредување, ама имав и нешто помош за гиспот и подното а и водата :ROFLMAO: Ама да тука некаде отидоа на крајот престанав и да запишувам
Како и да е со тие пари ке земев само празен стан не поголем од 50м2
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.961
Поени од реакции
4.133
прашањево беше конкретно! За комуналии и приклучок на вода и струја сум информиран веќе, сигурно имат некоја компетентна фирма со нашава северна што мојот да ти кажат кратко и јасно без вртење колку е цена за изградба по метар квадратен клуч на рака со средна цена на материјали.
Ај, штом така велиш...:icon_lol:

Цената за изведба (материјали+работна рака+ДДВ) се добива според доставен предмер до барем 3 изведувачки фирми, кои, според предмерот, ќе ти дадат своја/нивна цена за предвидените градежни, градежно-занаетчиски и инсталатерски работи.

Изборот на фирма-изведувач ќе биде твој, според твојата приценка по предложените изведувачки фирми.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.076
Поени од реакции
2.035
Здраво ми треба една информација, сигурно е некој запознаен,
Имам плац во близина на Охрид и ме интересира како се движат цениве моментално за изградба на куќа 9 на 9 на еден спрат со една плоча клуч на рака ?
фала
Отприлика 120 евра на м2 карабина и после уште 250 другите трошкови ....отприлика 400 евра...зависит од тебе шо сакаш и какква куќа....паметно е шо прајш на еден спрат....пази кого викаш да ти прајт,....не си свесен колку лажат....се надевам да си најдиш добри мајстори.
 
Член од
26 јули 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo da prasam dali e vozmozno da se transformira 100m2 vo 120m2 i sto treba da napravam za da bide odobreno.Znaci na postoecka kuka noviot plan e 100m2 a jas sakam da go prosiram na 120m2 plus sakam od p+2 da ja napravam p+3 bez krov
Автоматски споено мислење:

Citam celo vreme m2 so majstori( 70€ 90€ ) a firma (100€do 140€) kako tocno se racuna m2 na ploca ili .....
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
165
Поени од реакции
91
Здраво на сите
Дали знаете како оди процедурата за преградување на трособен стан, т.е од еден трособен стан да излезат два станови (еден двособен, другиот еднособен), со посебни имотни листови?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.076
Поени од реакции
2.035
Zdravo da prasam dali e vozmozno da se transformira 100m2 vo 120m2 i sto treba da napravam za da bide odobreno.Znaci na postoecka kuka noviot plan e 100m2 a jas sakam da go prosiram na 120m2 plus sakam od p+2 da ja napravam p+3 bez krov
Автоматски споено мислење:

Citam celo vreme m2 so majstori( 70€ 90€ ) a firma (100€do 140€) kako tocno se racuna m2 na ploca ili .....
Пример,Ако градиш 120м2 внатрешна површина...дали имаш балкони...тоа е плус дали имаш тераса и тоа е плус и влегуват во нето површина,....сума сумарум бруто над 220 м2....и тука нас аматерите ни е замката на нас аматерите мислиме праам куќа 120 м2 х 120 евра на м2 карабина со матерјал а во стварност тие рачунаат на бруто површина со кров,плочи итн дали кровот е кршен со 3-4 страни.
Mој совет барај архитект/инжинер шо ќе ти помогнит со добра цена за планот....ама очи шест банки отворени на цртежот за да ти бидит 99 посто према потребите твој и на твојата фамилија а не како на Х човек.Покрив само лим ако најдиш супер мајстори/сендвич 10мм едновод....батали керамиди...земјотреси,невреме ,поместувања кој ке се качвит секоја година на кров...едно качвење од 4000 до 10000 денари....ако сметаш дека ова шо ти пишам не држит вода слободно бришиго и фрлајго в канта за ѓубре(мислам на комјутерска канта за ѓубре)....со среќа
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.076
Поени од реакции
2.035
лимот бил 0,5 мм а заштитата сендвич е 10цм..сум напишал мм погрешно....имаш и 5цм и 8 и 10 ...кој ке врнит не се слушат како на слабиот лим ....имат турски,грчки,италјански бил најубав,српски имало ама некој велат дека бил од косово...а слушнав дека и имало македонски од железара...ако си скопјанец прашај.....за работна рака земаат од 3 евра м2 нагоре(зависит на каков касап човек ќе налетат) и плус другите трошкови матерјали...слики ке покушам некој друг ден да ставам
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
10.754
Kako izgleda cudovo?
Imash negde da vidam slika ili info?
Sakam da ja prepokrivam garazhata.
Автоматски споено мислење:

Кентаур имаат квалитетен панел, српскиот исто е добар само не се сеќавам на фирмата, памтам на В почнуваше
 

Attachments

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.242
Поени од реакции
6.672
Автоматски споено мислење:

Кентаур имаат квалитетен панел, српскиот исто е добар само не се сеќавам на фирмата, памтам на В почнуваше
Neshto povejce? Cena m², kaj da baram?
I kolkavi se shansite pri narednoto nevreme da zavrshi na 100m od doma kako na slikava podolu? kako e so gromovi?

35946402_XL.jpg
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.076
Поени од реакции
2.035
Автоматски споено мислење:

Кентаур имаат квалитетен панел, српскиот исто е добар само не се сеќавам на фирмата, памтам на В почнуваше
А цените како одат ,дали имат голема разлика....за српскиов слушнав бил 22 е,?мислам од 11 до 33 е најскап...тој јас шо го барам е измеѓу 27/33
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
10.754
Neshto povejce? Cena m², kaj da baram?
I kolkavi se shansite pri narednoto nevreme da zavrshi na 100m od doma kako na slikava podolu? kako e so gromovi?

Прегледај го приврзокот 390440
Кентаур, Горењско, Кобра..
5см оди 18-19евра за м2, е сеа за летањето тоа зависи од мајсторите, и лим може да ти летне ако не се намести ко што треба, за громови не сум стручен да ти кажам, јас сеуште немам наместено громобран ама до сега фала богу не не погодил
Иначе 3евра за монтажа ако најдеш е премија, обично иде по 5-6, барем толку беше во Ск годинава
Автоматски споено мислење:

А цените како одат ,дали имат голема разлика....за српскиов слушнав бил 22 е,?мислам од 11 до 33 е најскап...тој јас шо го барам е измеѓу 27/33
Има шанси, ако ја најдам понудата ке ти кажам, памтам само дека имаше голема разлика, плус се чека повеќе време
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.076
Поени од реакции
2.035

Kajgana Shop

На врв Bottom