Помош - сакам да градам!

Член од
24 декември 2013
Мислења
369
Поени од реакции
525
Нема да се наруши статиката од неколку тераси сигурно. Веќе има згради каде не знам според која процедура ама сите имаат тераси веќе +10 години.
Samata konstrukcija I materjal e 400-500kg minimum. Toa pomnozi go so 12 sprata maximum vo idnina zasto sekoj saka kako komshijata da ima terasa pa vidi kolku ne e mnogu.
 
Член од
22 април 2020
Мислења
12
Поени од реакции
7
Ме интересира која е постапката за изведба на нова тераса/балкон во зграда која нема и дали реално може да се добие дозвола од општина (или од каде и да треба) и дали треба да се добие дозвола од станарите на зградата (претпоставувам како и за друго треба повеќе од 51% согласност).
На сликата со Црвена боја треба да е новата тераса која би се извела со челична конструкција анкерисана на бетонските столбови и греди од зградата.
Прегледај го приврзокот 366588
Прегледај го приврзокот 366589
Треба да се направи Основен проект за доградба на балкон, треба да се види дали има услови за такво нешто, законски, да извадиш ДУП, да направиш нумерички итн... и треба да го помини статичарот проектот во ИЗИИС. Исто како што пиша ти треба 51% согласност од станари.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
651
Поени од реакции
924
кои керамиди ги препорачувате, што да гледам при избор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom