Помош - сакам да градам!

Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Nekoj imal do sega iskustvo so nadzor, za semejna kukja normalno. Dali preporacuvate? Kolku ve cinelo?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Pozdrav edno prasanje... Dali Komsija ta smee da po stavi ograda (do koja visina e dozvoleno) ili zid od dva metri? Zidot pominuva pokraj prozorci od Mojata kukja? Dali e dozvoleno toa, sovet, iskustva?praznoto mesto od Zidot (kade sto saka da bide I Mojata kukja e 3 metri pozz
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Pozdrav edno prasanje... Dali Komsija ta smee da po stavi ograda (do koja visina e dozvoleno) ili zid od dva metri? Zidot pominuva pokraj prozorci od Mojata kukja? Dali e dozvoleno toa, sovet, iskustva?praznoto mesto od Zidot (kade sto saka da bide I Mojata kukja e 3 metri pozz
Тешко некој да ти каже точни бројки, види со општината каде се издаваат доволи за градба. Прашај како ти да градиш и ќе видиш што ќе ти кажат.

Ѕидот е во негов дел? Има дозвола за градба?
Дозволено е да е најмалку 3 метри од куќа или растојание помеѓу две куќи да е најмалку 6 метри.
Во случај кога има прозори можно е да треба да му е транспарентна оградата за да ти овозможи нормално осветлување.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.016
Поени од реакции
1.132
Еден совет ако може некој што има искуство со кнауф и абриб.

Таванот го наредив со гипс табли. Дали е потребно да се става мрежа и лепак па абриб или со бандаж трака на споеви и фуген филер па абриб?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.940
Поени од реакции
4.092
Pozdrav edno prasanje... Dali Komsija ta smee da po stavi ograda (do koja visina e dozvoleno) ili zid od dva metri? Zidot pominuva pokraj prozorci od Mojata kukja? Dali e dozvoleno toa, sovet, iskustva?praznoto mesto od Zidot (kade sto saka da bide I Mojata kukja e 3 metri pozz
Да, може да се изведе ограда до височина од 2,00м, со тоа што 1,50м може да биде полна ограда, а останатите 0,50м да биде транспарентна/провидна.
Автоматски споено мислење:

Еден совет ако може некој што има искуство со кнауф и абриб.

Таванот го наредив со гипс табли. Дали е потребно да се става мрежа и лепак па абриб или со бандаж трака на споеви и фуген филер па абриб?
А шо ќе ти е абриб на таванот, кој со тек од време може да се одлепува и да отпаѓа?
Абрибот обично се користи за завршен слој кај топл.изолирани фасади, не за таваници.
За таван, доволно ти е: фугирање, глетување и боење.
Автоматски споено мислење:

Здраво, ме интересира едно прашање, врз база на што оценувате колку пари би вредел м2 во строг центар на градот, прва зона?Би ви бил благодарен многу, па и често пиво ако ми помогни/советува некој! :D
Врз база на...ништо.

Со години барам точна економска анализа, која ќе ми докаже зашто се високи цените од становите и деловниот простор и таква анализа се‘ уште немам видено.

Но, се‘ додека Скопје е „ветениот град„ и се‘ додека има побарувачка на „м2„, ќе има и високи цени.
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Здраво на сите, дали некој можеби знае оквирно колку во моментов се движи цената за рекострукција на кров? Се работи за околу 4 метри висок кров на основа од 195м2 на 4 води со баџи. Знам дека треба да си видам со фирми, кои патем прилично тешко се наоѓаат, но ме интересира оквирно за да знам отприлика што да очекувам. :)
Благодарам

P.S. Би ценела и доколку некој ми препорача добра фирма за да ја исконтактирам.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.545
Поени од реакции
5.774
Здраво на сите, дали некој можеби знае оквирно колку во моментов се движи цената за рекострукција на кров? Се работи за околу 4 метри висок кров на основа од 195м2 на 4 води со баџи. Знам дека треба да си видам со фирми, кои патем прилично тешко се наоѓаат, но ме интересира оквирно за да знам отприлика што да очекувам. :)
Благодарам

P.S. Би ценела и доколку некој ми препорача добра фирма за да ја исконтактирам.
Sirok poim ti e "rekonstrukcija"...
Sto podrazbiras, zamena na keramidi samo? Dali ke stavas novi keramidi, lim ili primer sindra? Imas razlika vo cena... Ponatamu, dali drvenata konstrukcii e vo red ( I samo ke pre-pokries) ili ke treba da ja menuvas I komplet gredi I letvi.... Drugo, dali ke bidat samo gredite so letvicki ili ke postavuvas I karatavan so daski ili osb ploci...
Dali krovot ke ima I izolacija, tervol ili ne....
Mnogu raboti treba da definiras za da dojdes do okvirna cena...

Ne znam sega do poskapuvanjeto kako odi, ama do pred godina, rasturanje star krov, odvoz na sut I montaza na plastificiran lim bese nekade 20-30 evra/m2

Moj sovet ti e da otvoris oglasnik, imas kup oglasi, javi se, za info nikoj ne zema pari, rasprasaj se na poveke mesta I taka ke dobies najdobra orientacija.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Sirok poim ti e "rekonstrukcija"...
Sto podrazbiras, zamena na keramidi samo? Dali ke stavas novi keramidi, lim ili primer sindra? Imas razlika vo cena... Ponatamu, dali drvenata konstrukcii e vo red ( I samo ke pre-pokries) ili ke treba da ja menuvas I komplet gredi I letvi.... Drugo, dali ke bidat samo gredite so letvicki ili ke postavuvas I karatavan so daski ili osb ploci...
Dali krovot ke ima I izolacija, tervol ili ne....
Mnogu raboti treba da definiras za da dojdes do okvirna cena...

Ne znam sega do poskapuvanjeto kako odi, ama do pred godina, rasturanje star krov, odvoz na sut I montaza na plastificiran lim bese nekade 20-30 evra/m2

Moj sovet ti e da otvoris oglasnik, imas kup oglasi, javi se, za info nikoj ne zema pari, rasprasaj se na poveke mesta I taka ke dobies najdobra orientacija.
Мислам на целосна реконструкција, не само санација на покривач. Дрвена конструкција и лим. Имам проект, во општина е при крај процедурата. Имам и неколку понуди според проектот, но се разликуваат многу и тоа ме буни. Затоа сакав да знам отприлика како одат цените.
Благодарам за мислењето.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.940
Поени од реакции
4.092
Мислам на целосна реконструкција, не само санација на покривач. Дрвена конструкција и лим. Имам проект, во општина е при крај процедурата. Имам и неколку понуди според проектот, но се разликуваат многу и тоа ме буни. Затоа сакав да знам отприлика како одат цените.
Благодарам за мислењето.
Цените за градежните и градежно-занаетчиските работи се променлива категорија и се движат „од-до„, зависно од понудите од потенцијалните изведувачи.
Начелно и искуствено, ниските цени значат и неквалитет и непочитување на проектната документација, а високите цени не значат спротивно на претходно напишаното.
Изведувачите се склони кон непочитување на проектите затоа што имаат некоја своја чудна пракса, што значи дека имаат кадри/знаетчии/мајстори кои работат „по инерција„, имаат набавувачи на материјали кои изведувачите ги применуваат и ич не се замараат со тоа што предвидел проектантот во проектот.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Имам уште едно прашање, малку од правен аспект, но поврзано со претходното за реконструкција на кров.
Ме интересира дали во процедурата за одобрение за реконструкција на кров е предвидено известување на непосредни соседи? Знам дека е за дозвола за градба, но Законот за градење има посебен дел за употреба, одржување и отстранување на објекти со кој е регулирана реконструкцијата и не е споменато известување.
Прашувам поради времетраењето на постапката. Премногу трае наместо законските 7 дена и ме интересира кои се опциите и согласно кој закон. Нели 15 дена по известување, а нашана пошта е хаос, па писмата може да стигнат по два месеци иако препорачани од лично искуство
:(

Посебно со оглед на тоа што потполна и уредна документација мора да има потписи. Или, како во нашиот случај, кога има судско решение за замена на потписи, непосредните соседи се веќе известени и знаат дека има судско решение.
Ви благодарам
 
Член од
15 јуни 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали некој знае да препорача добар мајстор за санација на кров на куќа во Велес?
Ви благодарам однапред!
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
414
Поени од реакции
590
Здраво на сите, дали некој можеби знае оквирно колку во моментов се движи цената за рекострукција на кров? Се работи за околу 4 метри висок кров на основа од 195м2 на 4 води со баџи. Знам дека треба да си видам со фирми, кои патем прилично тешко се наоѓаат, но ме интересира оквирно за да знам отприлика што да очекувам. :)
Благодарам

P.S. Би ценела и доколку некој ми препорача добра фирма за да ја исконтактирам.
Менување греди, керамиди, ако менуваш и олуци све комплет што би се рекло 195м2 доколку е, па мислам околу 12 до 14 илјади евра ќе те кошта од прилика значи не значи дека е точно ова но од прилика ти кажувам со новите цени.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
241
Поени од реакции
191
Здраво, гледам има дечки доста упатени и во процедури и во пресметки, па затоа ви пишувам, би ми значело мислење плус. Имам желба за модерна куќа, со арх решение, околу 180-200 кв, плац имам 1000 кв. и имам околу 80к на располагање за градба. Ме интересира со кренативе цени дали ќе ме поклопи за цела куќа зборам клуч на рака ( значи комплет со фасада, двор и ограда) пошто јас немам време со тоа да се занимавам. Би платил секако фирма и надзор а за папирологија по општини и слично да кажеме дека знам да убрзам. Арх еден што го пратам по мреживе и кој работи турбо ми рече 1200е со се арх.решение и бркање во општина.
 
Член од
30 јуни 2019
Мислења
5
Поени од реакции
17
Здраво, гледам има дечки доста упатени и во процедури и во пресметки, па затоа ви пишувам, би ми значело мислење плус. Имам желба за модерна куќа, со арх решение, околу 180-200 кв, плац имам 1000 кв. и имам околу 80к на располагање за градба. Ме интересира со кренативе цени дали ќе ме поклопи за цела куќа зборам клуч на рака ( значи комплет со фасада, двор и ограда) пошто јас немам време со тоа да се занимавам. Би платил секако фирма и надзор а за папирологија по општини и слично да кажеме дека знам да убрзам. Арх еден што го пратам по мреживе и кој работи турбо ми рече 1200е со се арх.решение и бркање во општина.
Zdravo, jas da ti kazam isto iam plan za kuka dogradba i nadgradba na stara kuka 280m2 celovkuno na dva strata mi barat 80 000e samo za karabina, i si mislam neso ne e ok
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.415
Поени од реакции
4.892
Здраво, гледам има дечки доста упатени и во процедури и во пресметки, па затоа ви пишувам, би ми значело мислење плус. Имам желба за модерна куќа, со арх решение, околу 180-200 кв, плац имам 1000 кв. и имам околу 80к на располагање за градба. Ме интересира со кренативе цени дали ќе ме поклопи за цела куќа зборам клуч на рака ( значи комплет со фасада, двор и ограда) пошто јас немам време со тоа да се занимавам. Би платил секако фирма и надзор а за папирологија по општини и слично да кажеме дека знам да убрзам. Арх еден што го пратам по мреживе и кој работи турбо ми рече 1200е со се арх.решение и бркање во општина.
Како бе 1200 евра за проект?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom