Помош - сакам да градам!

Член од
19 март 2022
Мислења
12
Поени од реакции
10
Со среќа нека е.

Ако водите евиденција не е лошо да кажеш цена на изградбата подетално, како на пример комуналии, мајстори работна рака, материјали, ...?
оф незнам шо поточно те интерсира
темели мртва плоча и зидање 6000 е тераси и плоча 8000 е кров 10.000 е
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Zdravo decki,

se spremame da gradime kukja i denovive se rasprasuvav po stovarista za cena na materijali(so vklucen ddv). Od ponudite so gi dobiv:
-Zelezni sipki 71 den/kg (1200 e/ton) na edno mesto, 78 den/kg na drugo
-mrezi armaturni 3500 den/parce (za mreza Q188 3 kg/m2)
-cigli 80-100 den parce 25ka termoblok ( klimabloc i drugi kopii na wienenberger), wienenberger 114 den/parce 25ka
-kamena volna za fasada 10cm 750/m2
-komplet limarski raboti so se materijali za falc lim 40e/m2 pocetno, za pokompliciran pokriv odi i poveke
- 0.5 mm falc lim 100x42x0.05 cm 220 den/parce
-OSB tabla 240x122 2050 den/parce
-mater 380 den/50kg najbolje ponuda
-stirodur 375 den/m2

Spodelete koj znae:
-cena na drveni gredi po kubik
-cena na kubik beton MB30, cena za pumpanje po kubik
-rabotna raka za fasada(izolacija+malterisuvanje+krecenje) po m2
-rabotna raka za masinsko malterisuvanje m2
-rabotna raka za plockari m2
-rabotna raka za gipskartonski raboti(zidovi i tavanici) m2
-elektricna instalacija(grubo, primer za 4ca, 150-200 m2 kukja)
-vodovodna instalacija (grubo, 150-200 m2 kukja)
-cena na iznajnuvanje na komplet oprema za izgradba na karabina: oplata, nosaci, skelinja itn

Imajte ubav den i pozdrav!
 
Член од
19 март 2022
Мислења
12
Поени од реакции
10
Zdravo decki,

se spremame da gradime kukja i denovive se rasprasuvav po stovarista za cena na materijali(so vklucen ddv). Od ponudite so gi dobiv:
-Zelezni sipki 71 den/kg (1200 e/ton) na edno mesto, 78 den/kg na drugo
-mrezi armaturni 3500 den/parce (za mreza Q188 3 kg/m2)
-cigli 80-100 den parce 25ka termoblok ( klimabloc i drugi kopii na wienenberger), wienenberger 114 den/parce 25ka
-kamena volna za fasada 10cm 750/m2
-komplet limarski raboti so se materijali za falc lim 40e/m2 pocetno, za pokompliciran pokriv odi i poveke
- 0.5 mm falc lim 100x42x0.05 cm 220 den/parce
-OSB tabla 240x122 2050 den/parce
-mater 380 den/50kg najbolje ponuda
-stirodur 375 den/m2

Spodelete koj znae:
-cena na drveni gredi po kubik
-cena na kubik beton MB30, cena za pumpanje po kubik
-rabotna raka za fasada(izolacija+malterisuvanje+krecenje) po m2
-rabotna raka za masinsko malterisuvanje m2
-rabotna raka za plockari m2
-rabotna raka za gipskartonski raboti(zidovi i tavanici) m2
-elektricna instalacija(grubo, primer za 4ca, 150-200 m2 kukja)
-vodovodna instalacija (grubo, 150-200 m2 kukja)
-cena na iznajnuvanje na komplet oprema za izgradba na karabina: oplata, nosaci, skelinja itn

Imajte ubav den i pozdrav!
71 ден за кг железо е многу
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Од роднини што сега градат сега знам дека материјалот бил покачен во последниот месец и разлика во цена 10%-20% повисока.
Само запамтив цена цемент вреќа од 165 на 200 ден.
Ништо чудно и железо да е со повисока цена.

Ако си преку фирма не си носат тие опрема за изградба?
 
Член од
19 март 2022
Мислења
12
Поени од реакции
10
Од роднини што сега градат сега знам дека материјалот бил покачен во последниот месец и разлика во цена 10%-20% повисока.
Само запамтив цена цемент вреќа од 165 на 200 ден.
Ништо чудно и железо да е со повисока цена.

Ако си преку фирма не си носат тие опрема за изградба?
абе поскапено е не викам не ама не е 71 ден кг
некна купував
арматурата оде на шипка од 12 метра
негде 25 ден е кг железо
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
45
Поени од реакции
20
Zdravo decki, me interesira dali nekoj znae kolku bi me cinelo sprat od 85 m2, vnatresno celosno mackanje pa abrib
Автоматски споено мислење:

За материјалите бате во стовариште, ама ни сами тие цените не ги знаат моментално, многу варираат....ако си во охридско струшки регион можиме понуда да ти дадеме за работна рака.
So abrib rabotite?
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
абе поскапено е не викам не ама не е 71 ден кг
некна купував
арматурата оде на шипка од 12 метра
негде 25 ден е кг железо
mozebi otkup na staro zelezo, ama konstruktivno zelezo e poveke
Автоматски споено мислење:

Од роднини што сега градат сега знам дека материјалот бил покачен во последниот месец и разлика во цена 10%-20% повисока.
Само запамтив цена цемент вреќа од 165 на 200 ден.
Ништо чудно и железо да е со повисока цена.

Ако си преку фирма не си носат тие опрема за изградба?
So majstori sakame da ja digneme karabinata. Kolku bi doslo otprilika komplet oprema za da se izgradi 200 m2 karabina, 1000 E 2000 E?
 
Член од
19 март 2022
Мислења
12
Поени од реакции
10
mozebi otkup na staro zelezo, ama konstruktivno zelezo e poveke
Автоматски споено мислење:


So majstori sakame da ja digneme karabinata. Kolku bi doslo otprilika komplet oprema za da se izgradi 200 m2 karabina, 1000 E 2000 E?
какво старо железо
25 ден е кг железо последно шо плакав пред некој ден
купував арматура од стовариште
конструктиво железо какво е
 
Член од
19 март 2022
Мислења
12
Поени од реакции
10
еве ви уште една информација
12см на 8 см греда должина 6м кошта 1000 денари
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
467
Поени од реакции
388
Zdravo decki, me interesira dali nekoj znae kolku bi me cinelo sprat od 85 m2, vnatresno celosno mackanje pa abrib
Автоматски споено мислење:


So abrib rabotite?
Пред некоја година за (мрежа,лепак,абриб) беше 12/14 евра од м2 со нивен материјал, сега сигурно е 20/30.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
747
Поени од реакции
985
Здраво, ме интересира едно прашање, врз база на што оценувате колку пари би вредел м2 во строг центар на градот, прва зона?Би ви бил благодарен многу, па и често пиво ако ми помогни/советува некој! :D
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.512
Поени од реакции
5.547
Здраво, ме интересира едно прашање, врз база на што оценувате колку пари би вредел м2 во строг центар на градот, прва зона?Би ви бил благодарен многу, па и често пиво ако ми помогни/советува некој! :D
Лично - дозвола за градба + локација - услови (ако е куќа со двор дворното место).
Реално 1 куќа од 100 квадрати кошта исто и во Центар и на 30 километри од плоштад, самата локација ја диктира цената. :D
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
747
Поени од реакции
985
Лично - дозвола за градба + локација - услови (ако е куќа со двор дворното место).
Реално 1 куќа од 100 квадрати кошта исто и во Центар и на 30 километри од плоштад, самата локација ја диктира цената. :D
Имам плац огромен во строгиот центар на градот, и ме интересира шо пари бо коштало, има деловни простории, помошним двор и куќа, но сакам да го ставам на продажба, реално самото место кошта.. само не знам колку да ја одредам цената.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
669
Поени од реакции
1.889
Имам плац огромен во строгиот центар на градот, и ме интересира шо пари бо коштало, има деловни простории, помошним двор и куќа, но сакам да го ставам на продажба, реално самото место кошта.. само не знам колку да ја одредам цената.
Кој град? Местоположба, улица... Квадратура?
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
376
Поени од реакции
845
Дечки следната недела ќе се кречи по дома па се мислам овој пат ѕидовите да бидат во боја.
Во дневната гарнитурата, клуб масата и ТВ комодата ми се црно-бели. Каква боја би можел да ставам, а сепак да се вклопи со мебелот?
Спалната имам плакар сиво-бел и се мислам еден ѕид кај лежајот една боја, останатите три во друга.
Давајте идеи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom