Помош - сакам да градам!

Член од
28 март 2006
Мислења
16.768
Поени од реакции
10.092
Реално 650м2 воопшто не е мал плац за било што, додуше зависи у каква геометриска форма е. Хот хот има разни големини. Имаше уште една фирма од Автокоманда за такви монтажни куќи.
Тоа дуп веројатно му значи да има т.н. маркица за градење, да не е њива.
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
26
Поконфузно поставено прашање не сум сретнал долго време....
Еве, јас сакам да ти дадам мислење , ама освен дека сте се расправале со дечко ти - друго не разбрав....
Муабетот ми беше дека најдовме еден плац 650 квадрати и на него не му правеше кејф плацот смета дека е мал, немал ширина доволно за да гаражато биде отпозади куќа. Околу тоа се расправавме али не го зима више.
Автоматски споено мислење:

Реално 650м2 воопшто не е мал плац за било што, додуше зависи у каква геометриска форма е. Хот хот има разни големини. Имаше уште една фирма од Автокоманда за такви монтажни куќи.
Тоа дуп веројатно му значи да има т.н. маркица за градење, да не е њива.
Да ама у ширина му бил мал , сака да има гаража отпозади, а на хоот и хот плочата била 10метри широка.Коцка беше плацот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.768
Поени од реакции
10.092
Хм, ако е квадрат, ширината му е 25.5 метри. Ако е 10 метри, простор од 15 метри е сосем доволен и за пристап и за гаража (со оглед на тоа што гаражите се просечно 5-6 широки) и за патека со ширина од 3-5 метри.
Ама вие си знаете.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.046
Поени од реакции
798
Kupiv stara kuka i sakam da ja renoviram. Plocata momentalno e so gredi i patos. Koja e najdobra varijanta za stavanje ploca od cemento?
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
26
Хм, ако е квадрат, ширината му е 25.5 метри. Ако е 10 метри, простор од 15 метри е сосем доволен и за пристап и за гаража (со оглед на тоа што гаражите се просечно 5-6 широки) и за патека со ширина од 3-5 метри.
Ама вие си знаете.
10 metri e vo dolzina a placot poveke e kako pravoagolnik.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
97
Поени од реакции
31
Градам куќа и веќе стигнав при крајот. Барам помош за избор на ќерамиди. Каде што прашав има некој винички и лесковачки. Виничките ми испаѓаат поскапи. Предлог некој?
 
Член од
1 април 2014
Мислења
213
Поени од реакции
64
Kupiv stara kuka i sakam da ja renoviram. Plocata momentalno e so gredi i patos. Koja e najdobra varijanta za stavanje ploca od cemento?
Najadobra e masivna ploca so mreza vo 2 zoni, najevtina e monti na fert gredi, pa mreza, pa da se izlee so beton 15-16cm.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
352
Поени од реакции
828
Градам куќа и веќе стигнав при крајот. Барам помош за избор на ќерамиди. Каде што прашав има некој винички и лесковачки. Виничките ми испаѓаат поскапи. Предлог некој?
Мој предлог е винички Tondach иако се малку поскапи.

Лесковачките може се поевтини, но многу брзо се наталожува нечистотија на нив и за кратко време изгледаат многу грубо и старо.
Виничките се помазни и снегот не се задржува многу на нив, лизга и не губат од лик многу години.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.797
Поени од реакции
37.286
За водоводна инсталација дали е подобро црево или пластични цевки до домор? Дали под земја или надворешно?
 
Член од
4 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,
Poseduvam imoten list na niva.von grad.Dali mozam da izgradam montazna kuka (baraka) od okolu 30m2 i sto se mi e potrebno za pocetok da mozam bez problem da gradam?
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.714
DALI E MOZNO GRADEZNIOT INSPEKTOR DA IZDADE RESENIE ZA OTSTRANUVANJE VON PROEKTANSKA GRADBA SO ROK OD 30 DENA A INVESTITOROT NE GO POCITUVA VELEJKI DEKA IMAL PRAVO DA GRADI I GRADI
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Мајстори, прашував и порано, но еве да се допрашам до вас, гледам вие сте потковани мастер мајндови на оваа тема :)

Едноставно прашање, туркам стара куќа скроз (дали и колку земаат фирмите за чистењето на цела куќа (плац) потоа градам нова 80 квадрати, е сеа, над неа сакам да одам со едно метро висина поткровје, дали е тоа изводливо со скали внатре и отприлика, колку би ме чинело тоа, гледам просек насекаде 120 евра по квадрат од карабина, па дали и колку има додавка во градењето на поткровје (ми треба брз одговор и ваше искуство)
Автоматски споено мислење:

Надополнување на претходното пишано: Значи во карабината би оделе некои средно скапи материјали, значи да не биде најефтиното, но не и најскапото, по тие процени кои ги добив јас од други луѓе, 80 квадрати градат за 10.000 карабина до кров, е потоа ме интересира колку на таа сума дига поткровјето
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.046
Поени од реакции
798
Decki znae li nekoj kade se prodavaat zelezni potpiraci od onie sho se podesuva visina od 1.70m do 3.60m?
 
На врв Bottom