Помош - сакам да градам!

Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
А нешто помош за греење? се мислам помеѓу Даикин, Бош топлотни пумпи или котел на пелети за 140м2. некои искуства дали пумпиве се ок за наши услови?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
509
А нешто помош за греење? се мислам помеѓу Даикин, Бош топлотни пумпи или котел на пелети за 140м2. некои искуства дали пумпиве се ок за наши услови?
Najevtino za eksploatacija ke go resis greenjeto so inverter klimi ili toplinska pumpa vozduh - voda, no pocetnata investicija e pogolema.
Za da se dimenzionira grejniot sistem, mora da znaes zagubi na prostorot, a toa ti zavisi od izolacijata sto ke ja stavis. Isto e vazen i rasporedot na prostoriite, preporaka da otides vo seriozni firmi za greenje (da ne kazuvam iminja tuka i reklamiram), ke ti kazat opcii, pa sam odluci si
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
218
Поени од реакции
92
Изградба на куќа до статус карабина да биде од околу 120м отприлика колку би биле трошоците ?
П.С. Имаше бесплатни проекти за изградба на типски куќо но линкот не е валиден веќе,од некаде да се симна на друго место ?
 
Член од
27 октомври 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Najevtino za eksploatacija ke go resis greenjeto so inverter klimi ili toplinska pumpa vozduh - voda, no pocetnata investicija e pogolema.
Za da se dimenzionira grejniot sistem, mora da znaes zagubi na prostorot, a toa ti zavisi od izolacijata sto ke ja stavis. Isto e vazen i rasporedot na prostoriite, preporaka da otides vo seriozni firmi za greenje (da ne kazuvam iminja tuka i reklamiram), ke ti kazat opcii, pa sam odluci si
Mi se dopagja ideata Murto, jas bev skoro i reshen za peleti pechka, no istrazuvajki po netov, gledam deka Vozduh/Voda (Daikin,Mitsubishi,SAmsung) ke bide dosta dobra varijanta, budzetski mislam deka ke treba da se odvoi okolu 7000 eur, jas skoro i sum reshen za Vozduh/Voda, malku zakasniv ....ovaa nedela podnesuvam za dozvola za gradba. od sega nervoza me fakja! :eek::eek::oeoeoe:
 
Член од
1 април 2014
Мислења
215
Поени од реакции
66
Изградба на куќа до статус карабина да биде од околу 120м отприлика колку би биле трошоците ?
П.С. Имаше бесплатни проекти за изградба на типски куќо но линкот не е валиден веќе,од некаде да се симна на друго место ?
12-14k евра

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Decki edno prasanje vnatresna krovna izolacija e podobro da odam so lds sistemot ili to taa tecnata pena sto se siri?
 
Член од
2 февруари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво ми треба помош, купив плац и сакам да градам сам со помош на мајстор градежник. Јас немам искуство од градење куќа затоа би сакал да најдам некој мајстор што ќе работи со мене и ќе ми дава совети и идеи како би се одвивала градбата. Дали е тоа возможно и дали има некој друг што го направил ова или слично?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
986
Поени од реакции
416
Искуство со подови имате ли???Што би ми препоррачал некој да ставам таркет или ламинат од повисок квалитет???Ме интересира издржливоста и квалитетот каков би бил на таркетот,дали се оштетува лесно??
 
Член од
14 април 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки , во план сум да градам дом со ограничен буџет најдов ефтин плац но потребен ми еден од бесплатните проекти од владата што ги даваа едно време , ќе сака ли некој да ми прате линк за симнување бидејќи нивниот не работи . Ако може проект од тип 60 тип 70 и тип 80 .

Благодарам однапред
 
Член од
26 април 2012
Мислења
196
Поени од реакции
116
Ако знае некој да ме упати каде би требал да се обратам (архитект, општина...)
се работи за барака на спрат (дуплекс), долниот спрат е мој, горниот на комшијата. Сакам да градам кај мене во дворот на спрат и ме интересира дали е можно воопшто, колку треба да бидам одалечен од неговиот спрат?
дали воопшто може да се стават прозори на спратот од новиот објект на одредена далечина што би биле накај бараката без негова дозвола?
ако има некој идеја каде да се обратам нека пише
фала однапред
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.999
Поени од реакции
1.468
Здраво дечки , во план сум да градам дом со ограничен буџет најдов ефтин плац но потребен ми еден од бесплатните проекти од владата што ги даваа едно време , ќе сака ли некој да ми прате линк за симнување бидејќи нивниот не работи . Ако може проект од тип 60 тип 70 и тип 80 .

Благодарам однапред
Тражи ги на сајтот на министерството за транспорт и врски.
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Дечки здраво

Градам куќа и моментално сум до кровната конструкција ... Се одлучив за лим бидејќи кровот ке биде со мал пад (се работи за по модерна изведба на куќа). Кровот е 100м2 некаде и ќе биде скриен меѓу 3 реда цигли најгоре па ми треба совет како би била најдобра изведба и најбитно за цената на материјалот колку би чинела ...
 
Член од
18 август 2015
Мислења
58
Поени од реакции
14
Здраво дечки
Колку би чинело префрлување на земјоделско земјиште (пасиште) во градежно, се работи за селска средина. Околу 120 m2. Некои искуства мислења. Правам анализи да не ми дојде плацот многу скап.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
387
Поени од реакции
309
Темава е одлична од скоро ја загледав па да прашам што ме интресира.
Се работи за постара зграда во центарот на Скопје од 5 ката која одприлика 80% покриена со лим а останатите 20% се над мојот стан во кој не живеам. Тој непокриениот дел е заедничка тераса и тука до пред 2-3 години стоеше предавател на ВИП кои си плаќаа кирија едно 300 е на месец.На некого од комшиите предавателот му сметал па го одстараниле но бидејки терасата е покриена пред 30 и повеќе години со бетонски плочки
од врнежите дел од водата понира измегу фугите на плоча и покажува влага на еден ќош (во два стана) каде што е падот.
Ова го зборувам на тамошните комшии неколку години ама како да не им се слуша за покривање на преостанатиот дел.Зградата инаку има регистрирано Заедница на станари и во моментов треба да се смени стариов претсдател со надворешен(фирма).
Ме интресира знаејќи дека Закон за домување ги обврзува за санација на кров
Кои се чекорите постапките за да се изведе сето тоа и колку би чинело покривање со лим за 25м2 со конструкција?
 
На врв Bottom