Помош - сакам да градам!

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.473
Дали за менување на покрив, значи вадење керамиди, кршење трска греди, комплет плоча турање и правење како поткровје горе ама до кај метар и 50-60 максимум, е потребна дозвола, каде се вади, и колку кошта?
Исто имам и балкон, сакам да го проширам, до кај 2 метра во ширина, имам мој двор, и како летна кујна да го направам? Потребно ли е и за тоа дозвола?
Се мислам дали да ги терам овие законски работи, или да ризикувам без дозвола да правам.
Освен ако не ме пријави никој, од кај кур ќе дознаат дека сум правел.
Потребна е дозвола и за едното и за другото, а за повеќе информации прашај си во општина.

Барав ваква тема ама не можев да најдам. Ако мислењето не е за тука, преместете го.
Пролетва сакам да кречам во станот.
Сакам да сменам бои. Моментално имам нешто на портокалово-кафеава и кремаста.
Гарнитурата ми е кремасто-бела, исто така и полиците околу ТВ. Сакам некои други две бои да ставам. Што би ми препорачале?
Која боја е хит во моментов?
Совет што боја да ставам?
Не е битно каков е само мебелот, туку и каков е подот, какво и колкаво е осветлувањето, дали има тепих, колкав е, каква боја е, дали има растенија во собата. Боите кои обично одат со бело кремаст мебел се посветла кафена, светла сина и светла зелена. Другата боја посекако да биде бела. Меѓу другото за уредување на домот/собите се користи Правилото на 3. Тоа значи застапеноста на боите да биде во сооднос 60% основна боја + 30% друга боја, да кажеме некои земјени тонови + 10% живописна боја. И секако во просторот додади цвеќе. Тоа ќе ти донесе голем склад, свежина и живот во собата.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.421
Поени од реакции
13.211
Сакам да израмнам плоча и која ќе ја користам како поткровје, но не планирам да ставам плочки или паркети и не треба да е под васервага правено. Како опција разгледував Полигет П или Лепак за плочки, не знам колку е отпорен полиглетот ако не се стави патос.
@Sungerot Bob или некој друг?
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.709
Поени од реакции
3.866
Ме интересира колку чинат моторчињата и механизмите за автоматски дворни врати, некој да не знае? Прегледав по сајтот на златна рака, ама немаат никаков ценовник. Други фирми не познавам што (нити потенцијално) би се занимавале со таква работа... Помош someone?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.473
Сакам да израмнам плоча и која ќе ја користам како поткровје, но не планирам да ставам плочки или паркети и не треба да е под васервага правено. Како опција разгледував Полигет П или Лепак за плочки, не знам колку е отпорен полиглетот ако не се стави патос.
@Sungerot Bob или некој друг?
Си размислувал за кошулица?
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
иииииии првиот архитект доби клоца :) Идемооооо!
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.655
Колку време се чека за одобрение на идеен проект, брзо оди или?
 
Член од
2 март 2011
Мислења
99
Поени од реакции
12
Здраво на сите

Дали може да препорачате некоја фирма или мајстори кој вршат менување на покрив. Стрикно со керамиди не лим. И која е цената од прилика.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.242
Поени од реакции
2.310
дечки имам план во блиска иднина да градам куќа (цврста градба - несакам монтажни куќи) па разгледувам некои идеи и решенија. ме интересира дали имате некои готови планови за куќа или пак страница каде што можам да најдам повеќе идеи и планови за куќа...

испод 100 квадрата не би сакал да биде куќата што планирам да ја правам.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.686
Ме интересира колку чинат моторчињата и механизмите за автоматски дворни врати, некој да не знае? Прегледав по сајтот на златна рака, ама немаат никаков ценовник. Други фирми не познавам што (нити потенцијално) би се занимавале со таква работа... Помош someone?
Slucajno otvoriv tema, zavisi do jacina na motorot, nie menuvavme doma i motorot go zemavme 800 evra od Grcija, ama vratata ovoj pat ja napravivme pogolema vo odnos na prethodnata (visina i debelina, dolzinata e ista) i mislam deka trebase pojako motorce...
Ne veruvam do sega da ne si nasol kako i da e :icon_lol:

U slucaj ako nekomu zatreba kontakt od firmata, slobodno iskontaktirajte me vo poraka, bliski mi se lugeto koi sto se zanimavaat so toa (y)
 
Член од
8 септември 2014
Мислења
117
Поени од реакции
70
Preporacajte profi stovariste za gradezni materijali koi imaat prifatlivi ceni i nudat prevoz na kupenite materijali.
 
На врв Bottom