Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.593
na rabota imame HP laptopi,
z-book performance, ili nesto takvo.

pred eden mesec smeniv laptop, ne sum siguren dali istiot polnac od stariot moze da se koristi i na noviot lap top. od ist proizveduvac se laptopite, slicna konfiguracija. toa so mozev da vidam brojki na polnacite, izgledaat isti.

Прегледај го приврзокот 350145
Иста ватажа, иста ампеража. И да не се од ист производител, слободно користи.

Всушност, ако имаат ист порта, ништо страшно не би се случило на новите лаптопи ако пробаш и со мисмеч полнач. Ако имаш превисока/прениска волтажа, веднаш ќе те извести системот. Ако ставиш полнач со повисока ампеража, баш ништо нема да се случи. Со пониска, може да ти рикне полначот.
 
Последно уредено:
Член од
26 декември 2017
Мислења
31
Поени од реакции
45
Каде би можел да купам добар кулер за лаптоп во Скопје?
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Имам еден проблем, ако знае некој да ми посочи дали има некакво решение...
Нарачав леќи од полска страна (soczewkikontaktowe.istore.pl), а после неколку дена нарачав уште еден пар леќи од истата страна.
Првата пратка стигна, се регуларно.
Втората пратка пристигнала во Мк, но немало никакви информации за адреса на кутијата и нашиве ја вратиле во Полска.
Им пишав на полјаците два пати преку меил, не ми враќаат, пробав и преку нивната страна да ги контактирам, нема реакција.
Што може да се направи во мојов случај?
Дали може некако да ми се вратат парите или повторно да ги пратат леќите?
 
Член од
6 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Би ми била потребна помош околу видео надзор со IP камери. Моментално имам 6 камери на IMOU купени од Анхоч и видео набљудувањето се врши преку самата апликација на IMOU. Но, поради тоа што интернетот е крш на таа локација (4G интернет на телеком) би сакал video surveillance-от да го направам да биде преку NVR. Дали било кои IP камери работат со било кои NVR? Или NVR-от мора да биде од истиот производител на камерите?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Што преферирате два монитори или еден ultra wide монитор со picture by picture функционалонст? Се двоумам помеѓу два монитори од 24 или 27 инчи или еден ultra wide монитор од 34 инчи(скапи ми се оние од 49 :D) кој со picture by picture ќе го користам како да имам два монитори.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Што преферирате два монитори или еден ultra wide монитор со picture by picture функционалонст? Се двоумам помеѓу два монитори од 24 или 27 инчи или еден ultra wide монитор од 34 инчи(скапи ми се оние од 49 :D) кој со picture by picture ќе го користам како да имам два монитори.
2 посебни
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
106
Поени од реакции
32
Петокот си беше океј лаптопот,саботата не го користев и денес доаѓам го уклучувам и екренот е ваков.Дали е графичка,вирус ли е?Не се разбирам помош Ве молам?
ekran.png
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
461
Поени од реакции
490

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
8 февруари 2021
Мислења
106
Поени од реакции
32
пробај најави се
Не не џабе направив принт скрин после видов преку мобилен дека на форум си покажува нормална слика.Проблемот што го имам и гуглав се нарекува најблиску кажано проблем со плава тинта на екранот.Еве ќе го сликнам со мобилен екранот да видите каков ми е.Барав солуции ама не најдов решение сеуште.Имам windows 10.
20221121_073005.jpg
Автоматски споено мислење:

Каков е? Сè е океј на сликава. Ние не можеме да го видиме веројатниот хардверски дефект што ти го гледаш :)
Да укопчав :)
20221121_073005.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.818
многу чудни конфигурации, скапи процесори, просечни графички. За гејминг далеку од i9 е потребно, i5 ќе брка работа. Гледај i5 со некоја појака графичка како 3080 или 3080Ti.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.657
Поени од реакции
7.237
У право се погоре само за секој случај и7 со 3070ит или 3080 и немаш гајле.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Decki, koja bi bilo najeftina opcija za pc sto ke moze da vozi bluray filmovi bez problem? Imam playstation za diskovi i za aplikaciite no za piratiran kontent ili 50gb+ formative mi treba masina a ne sakam da plakjam za celosno dobar laptop pokraj dvata poslovni i eden penzioniran striktno pod tv za torent. Nesto mozebi vo stil na raspberry pie bi bilo najdobro?

Znaci da pusta torent, video player i da vozi bluray bez seckanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom