Помош, проблеми, прашања, совети...

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Не бива никако. Прашање кое можеби ќе биде глупо, но неам појма околу ова. На google пишува за backward compatibility, ама може да значи за обратен случај од мојот. Матичната има 5.0 БТ, додека слушалките се 4.1(google). Телефонот се поврза со ПЦ, преку бт, пробав да префрлам песна како тест, идеше успешно. Ама тука изгледа BT верзиите прават проблем. :cautious:
А да пробаш со други блутут слушалки. Air Pods, Galaxy Buds нешто така ако имаш мислам тие на Блутут 5.0 работат, или пробај било што ќе најдеш. Ако имаш со Блутут 5.0 тогаш уште подобро, ќе видиш ако ти ги поврзе значи нешто ќе е како што кажа самиот до backwards compatibility.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки Здраво,
Имам слушалки со USB C приклучок,лаптопот има старданден 3.5мм приклучок, па така не можам слушалките да ги користам на лаптопот и така ми стојат.
Потребен ми е некој вид на адаптер кој од USB C приклучокот ќе го претвори во 3.5mm приклучок,
постои обратна алтернатива, но не и оваа мене што ми треба.
Ако знаете кај можам да најдам таков "адаптер" пишете.
Фала
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.826
Еве ти адаптер
https://www.anhoch.com/product/43035/audio-adapter-usb-c-to-35mm-white
и едно вакво кабелче ќе ти треба за од адаптер према компјутер
https://www.anhoch.com/product/31633/cable-stereo-plug-35mm-to-stereo-35mm-5m-audio
Нема да му заврши ова работа затоа што слушалките имаат USB C излез па не гледам како тој излез ќе го поврзи во овој адаптер. Овој адаптер што ти го стави е да поврзиш слушалки со 3.5мм џек на телефон кој нема излез за 3.5мм. Мислам дека не постои можност слушалки со USB C излез да ги поврзиш на стандарден 3.5мм џек за аудио.

@Kajgance1 единствено мислам да пробаш со ваков адаптер со тоа што слушалките ќе ги поврзиш директно на било кој USB порт и би требало компјутерот да ти ги препознае како уред преку кој ќе може да репродуцираш звук. Нажалост тука кај нас немам сретнатно таков адаптер, еве на али има за неколку долари али кој знае кога ќе ти стигне.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки Здраво,
Имам слушалки со USB C приклучок,лаптопот има старданден 3.5мм приклучок, па така не можам слушалките да ги користам на лаптопот и така ми стојат.
Потребен ми е некој вид на адаптер кој од USB C приклучокот ќе го претвори во 3.5mm приклучок,
постои обратна алтернатива, но не и оваа мене што ми треба.
Ако знаете кај можам да најдам таков "адаптер" пишете.
Фала
И јас сега побарав, ама за жал нема.

Ми даде со Type - C Female to Type - C Male & 3,5mm. Такво да можеш телефон да си пуниш, и музика да си слушаш истовремено.

Ќе мора како што ти кажа @SanIker
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
MSI GT72 6QD Dominator


INTEL CORE i7-6700HQ CPU 2.60GHz
DISPLAY 17.3" Full HD (1920x1080), G-SYNC ready with 75Hz, IPS level panel (Optional)
Windows 10 home
16 giga ram DDR4-2133
Graficka - GeForce® GTX 970M 3GB GDDR5
HDD 1TB + 256 SSD

Користен е лаптопов, 2016 купен.. доста зачуван, уште му стои лепенката позади..без физички забелешки..саат два седев пробав доста работи .. спеки температури, батери репорт итн итн.. звук тастатура се пробав.. батеријата држи над 2 саата... ми го даваат за 550еу ....33 илјадарки ... за таа цена нов лап топ имам само офис категорија... шо мислите ?

1591957356772.png
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Зависи колку ти се брза. Јас би почекал малку и би присобрал уште некоја стотка. Најновите Ryzen 7 процесори за лаптоп веќе се излезени и во моментов такви лаптопи се од 700 евра па нагоре. За два три месеци ќе паднат уште некоја стотка.

Sent from my Redmi
 
Член од
3 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
9
Moze li nekade da se nabavi Xbox One controller vo Kavadarci? Znam ima vo Skopje ama bi sakal od tuka ako moze da zemam negde
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Предлог ТВ, 55 инчи, 4К, околу 500 евра?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217

Attachments

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Screenshot_20200712-161248.png
Ова нешто со меморијата е, рамот ме јебе нешто, или....???
Кога играм, у еден момент ќе се укочи сликата и ми крашнува цело време на десктоп...
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ај некој ако може помош околу втор монитор. Имам приклучено два монитори на компјутерот(1 на GPU, 1 на APU/CPU). Првиот монитор приклучен на GPU работи одлично, вториот работеше до пред некое време исто така одлично.. но пред некое време снема струја и вториот монитор престана да работи - не се вклучуваше нити пак се покажуваше на листата за монитори на Display Settings. Кога го вклучив преејска ми се покажа целото име на монитор и мониторот се покажува на листата во Display Settings, е сега пробав да гу вклучам мониторот и ништо.. не се вклучува ни LED светлото, нити по кликање на дугмето се дешава нешто. Линк од мониторот што не работи
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ај некој ако може помош околу втор монитор. Имам приклучено два монитори на компјутерот(1 на GPU, 1 на APU/CPU). Првиот монитор приклучен на GPU работи одлично, вториот работеше до пред некое време исто така одлично.. но пред некое време снема струја и вториот монитор престана да работи - не се вклучуваше нити пак се покажуваше на листата за монитори на Display Settings. Кога го вклучив преејска ми се покажа целото име на монитор и мониторот се покажува на листата во Display Settings, е сега пробав да гу вклучам мониторот и ништо.. не се вклучува ни LED светлото, нити по кликање на дугмето се дешава нешто. Линк од мониторот што не работи
Сервис ама веројатно не се исплати.
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да земам лаптоп што ќе го користам за работа и многу ретко за гејминг. Се мислам помеѓу овие 3:
Кој би ми го предложиле од овие 3, или пак некој друг во рангот на оваа цена? Цената на МСИ е максимум од буџетот. Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom