Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Зошто прашуваш?
Ич не вредат Интел кога имаш Ryzen 2600.
Пошо имам B250 матична и веќе некое време размислувам за надградба со некој i5 или i7 (но поверојатно со некој i5) процесор. Знам дека е застарена конфигурација ама во моментов не планирам да вложувам во склопување на нов компјутерски систем бидејќи немам буџет за тоа - можеби во некое идно време. Инаку потполно се сложувам со тебе, сега е ерата на AMD пошо од секој аспект предничи во поглед на Intel.:)
Автоматски споено мислење:

Околу 12000 ден. Инаку процесорот е ТОП.
Друже фала ти многу за информацииве. Да, и јас сум уверен дека е одличен процесор.:love:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Пошо имам B250 матична и веќе некое време размислувам за надградба со некој i5 или i7 (но поверојатно со некој i5) процесор. Знам дека е застарена конфигурација ама во моментов не планирам да вложувам во склопување на нов компјутерски систем бидејќи немам буџет за тоа - можеби во некое идно време. Инаку потполно се сложувам со тебе, сега е ерата на AMD пошо од секој аспект предничи во поглед на Intel.:)
Автоматски споено мислење:


Друже фала ти многу за информацииве. Да, и јас сум уверен дека е одличен процесор.:love:
паметна работа ти е да купиш половна плоча и процесор, добри перформанси
 
Член од
22 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
2
zdravo sakam da prasam nesto vo vrska so funkciiniranje na eden pen tablet wacom odnosno imam mali nejasnotii okolu nibs za penkaloto. dali site nibs se isti i ako ne od kade nabavuvate za vasite tableti???
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Imam star(od 2013) laptop sto go koristam samo za skeniranje na kola i elsawin workshop imam instalirano na nego za kolata. Posleden pat go koristev pred edna nedela i rabotese fino. Denes sakav da proveram nesto na elsawin i laptopot voopsto ne se vklucuva, niedna sijalicka ne svetnuva, nikakov zvuk ne se slusa, ko da ne dobiva struja voopsto. Go testirav adapterot so multimeter i okej e 20.5v napon ima.
Ne mi se zima nov laptop samo za taa namena pa se mislev dali Ima nekoj nacin da se vidi dali dobiva napon bez da go rasklopuvam skroz?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Imam star(od 2013) laptop sto go koristam samo za skeniranje na kola i elsawin workshop imam instalirano na nego za kolata. Posleden pat go koristev pred edna nedela i rabotese fino. Denes sakav da proveram nesto na elsawin i laptopot voopsto ne se vklucuva, niedna sijalicka ne svetnuva, nikakov zvuk ne se slusa, ko da ne dobiva struja voopsto. Go testirav adapterot so multimeter i okej e 20.5v napon ima.
Ne mi se zima nov laptop samo za taa namena pa se mislev dali Ima nekoj nacin da se vidi dali dobiva napon bez da go rasklopuvam skroz?
Без да го отвараш единствено можеш да го пробаш следново (да се испразнат кодензатори итн..една врста на хардверски ресет, во неколку случаи имало успех)
Откачен од адаптер извади ја батеријата и задржи го притиснат тастерот за палење околу 10 сек. после без батерија закачи го на адаптер и пробај дали ќе се вклучи.
ПС Да не е оштетен конекторот на плоча..па не може да добие напон
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Без да го отвараш единствено можеш да го пробаш следново (во неколку случаи имало успех)
Откачен од адаптер извади ја батеријата и задржи го притиснат тастерот за палење околу 10 сек. после без батерија закачи го на адаптер и пробај дали ќе се вклучи.
ПС Да не е оштетен конекторот на плоча..па не може да добие напон
Probav vekje toa ali nekje. I ja se nadevav konektorot da e otkacen. Najdov video na jutub, mozno e da e dugmeto za vklucuvanje i denek pod tastatura ima konektor nekoj sho ako povrzis pin 1 i 2 bi trebalo da se upali ako e do dugmeto. Ke probam vecerva valjda i onaka nema sho drugo da se pravi :D


Edit: go otvoriv i probav pinovite kaj sho ide flet kabel od power button ali nisto ne se pali. Sledna misija konektorot ali za toa treba cel laptop da go rasklopam. Ako nisto drugo bar ke moze za delovi da go cuvam :D
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
дечки го има ли некој кулеров за процесор, како е покажан, дали е бучен при load?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
дечки го има ли некој кулеров за процесор, како е покажан, дали е бучен при load?
Еден од подобрите кулери за парите. Бучност како бучност :)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
дечки го има ли некој кулеров за процесор, како е покажан, дали е бучен при load?
За тие пари да го грабнеш и да бегаш.

Sent from my Redmi
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
ок фала на експресниот одговор :D
само ме интересира дали на овие кулери можи да му се намонтира custom вентилатор, а не фабричкиот? т.е дали се вади вентилаторот?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Прегледував скриншати направени за време на гејминг, и одеднаш се појави вакво нешто...


Capture222.PNG

Исчезнува кога ролам или сменам нова слика. Од пред 2-3 дена почна да ми се појавува (итоа многу ретко).
Се работи ли за некаква штета на графичка (лаптоп), или па во прашање е некакво подесување во контрол панелот?
Драјвери и апдејти - се е ок.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Прегледував скриншати направени за време на гејминг, и одеднаш се појави вакво нешто...


Прегледај го приврзокот 243111

Исчезнува кога ролам или сменам нова слика. Од пред 2-3 дена почна да ми се појавува (итоа многу ретко).
Се работи ли за некаква штета на графичка (лаптоп), или па во прашање е некакво подесување во контрол панелот?
Драјвери и апдејти - се е ок.
графичката ти е при крај ваљда, со оглед дека ти е на на лаптоп и тој е тука негде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom