Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
15 август 2019
Мислења
79
Поени од реакции
30
Можеш и сам да си ја смениш секако доколку имаш малку познавање од електроника и доколку имаш нова тастатура. Прво од задната страна на компјутерот има некое штрафче (1-2) означено со лого тастатура кои треба да ги отшрафиш, после од горниот дел на тастатурата каде што се наоѓаат Ф копчињата има 5-6 жлебови (во должина на целата горна страна на тастатурата) кои треба внимателно да ги ослободиш (со мало тенко право штрафцигерче или тенка тврда пластика) и да ја извлечеш тастатурата. Од долната страна тастатурата е прикачена на еден флет кабел кој внимателно треба да го ослободиш од плоча и на истиот начин во обратна постапка да ја наместиш новата. Има многу клипови на јутуб кои би можеле да ти помогнат (секако доколку имаш барем мало познавање на електроника). Целата работа трае некоја минута. Доколку мислиш дека не би можел сам, било кој сервисер или пријател што има некое познавање ќе ти ја промени за 5 минути, така да за оваа работа не се оптеретувај да мора да биде "добар сервисер".
Јасно. Фала ти на советот! :D
Автоматски споено мислење:

Најбитно да си најдеш квалитетна тастатура за твојот модел, јас на Dell лаптоп сменив кинеска која ја купив од тука 1800 денари и нерви искинав додека го користев следните месеци, space копчето и уште неколку други од буквите и бројките беа апла несензитивни и требаше да лупаш по нив за да има ефект, наспроти тоа претходната фабричната беше најпогодената тастатура што сум ја имал.

За промена напиши го моделот на лаптопот на јутјуб и допиши keyboard replacement или how to replace keyboard on МОДЕЛ НА ЛАПТОП, пример на тој модел од Dell што го имав немаше екстра штрафчиња туку само 8 жлебчиња по рабовите на тастатурата кои со било што остро и тенко можеше да ги отвориш за пола минута и требаше само да се откачи флет кабелот позади, 1-2 минути промена на цела тастатура.
Каде би можел да најдам квалитетна тастатура ? Може и половно и ново.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Јасно. Фала ти на советот! :D
Автоматски споено мислење:


Каде би можел да најдам квалитетна тастатура ? Може и половно и ново.
Ако е лаптоп што изгорел поради нешто друго најдобро половна, или ако воопшто не ја користеле неговата, пример во многу фирми не ги користат тастатурите од лаптоп туку сите си имаат докинг стејшн и си користат статична. Ако не види кој е дистрибутер за твојот лаптоп и да видиш колку е оригинал, трета опција од ebay исто оригинал да бараш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Каде би можел да најдам квалитетна тастатура ? Може и половно и ново.
Официјално претставништво за твојот бренд на компјутер или по огласнициве од некој растурен компјутер како твојот (ако купуваш половна намести ја и истестирај ја на лице место пред продавачот дали сите копчиња работат) или ebay. Гледај само да биде оригинал не компатибилна (кинеска и сл.)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Da mi preporaca nekojod doverba dobar serviser za laptop....Nesto laptopot ne mi e kako sto treba i ne znam dali e harverski nesto zaeban i zatoa mi treba nekoj fer sto ke kaze sto kako e bez da mi prai filmovi za da mi izvadi poveke pari.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Da mi preporaca nekojod doverba dobar serviser za laptop....Nesto laptopot ne mi e kako sto treba i ne znam dali e harverski nesto zaeban i zatoa mi treba nekoj fer sto ke kaze sto kako e bez da mi prai filmovi za da mi izvadi poveke pari.
 
Член од
24 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Што е важно кога поврзувате компјутер со телевизор со помош на HDMI кабел?
Кога го поврзам ми потпукнува на звучниците.
Дали е до резолуцијата можеби? Ако имал некој сличен проблем нека пише.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Што е важно кога поврзувате компјутер со телевизор со помош на HDMI кабел?
Да го правиш тоа додека се изгасени компјутерот и телевизорот.
Може да се појават некои нинџи и да речат нема врска, но, има.
Како што нема врска што го оставаш телефонот на полнач преку ноќ „и онака си има заштитни механизми да се исклучи полнењето кога е наполнет“ па кога ќе ти рикне ќе се чудиш.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Што е важно кога поврзувате компјутер со телевизор со помош на HDMI кабел?
Кога го поврзам ми потпукнува на звучниците.
Дали е до резолуцијата можеби? Ако имал некој сличен проблем нека пише.
мислиш при самото приклчување на хдми кабелот звучниците потпукнуваат? после тоа нема никакви проблеми?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Што е важно кога поврзувате компјутер со телевизор со помош на HDMI кабел?
Кога го поврзам ми потпукнува на звучниците.
Дали е до резолуцијата можеби? Ако имал некој сличен проблем нека пише.
Точно. Поврзи на исклучен компјутер и исклучен телевизор и нема да имаш брумови во некои случаи знае и слика да стресе на телевизор при конектирање на вклучено не само звук.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Имам стар лед 26инч тв "телефункен" и имам проблем со истиот. Тв си работе се нормално додека не го изгасам пошто после несака да се уклуче додека не го изгасам од штеко.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Да, имаш. Телефункен.
:)
де бе па ти, што сега, се мора некои извикани марки ли да се купуват па да работе како што треба

Имам стар лед 26инч тв "телефункен" и имам проблем со истиот. Тв си работе се нормално додека не го изгасам пошто после несака да се уклуче додека не го изгасам од штеко.
да го ресетираш скроз од менито па после да пробаш?
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
:)
де бе па ти, што сега, се мора некои извикани марки ли да се купуват па да работе како што треба


да го ресетираш скроз од менито па после да пробаш?
Пробав со тоа нема фајде.
Некој ако имал ист проблем нека каже.
Сигурно е хардверски дали ке да е до неисправно интегрално коло, дали треба негде да се прелеме.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Пробав со тоа нема фајде.
Некој ако имал ист проблем нека каже.
Сигурно е хардверски дали ке да е до неисправно интегрално коло, дали треба негде да се прелеме.
добро после гасење од штекер, се пушта најнормално од далечинскиот?
можно е некој проблем во електрониката да е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom