Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
23 декември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво да прашам окулу cooling pads за лаптоп поточно каков да користaм
имам Asus TP300L никако не можам да најдам соодветно решение за да не ми прегрева
проблемот е што кулерот е скриен под екранот нема отвори на пластиките од страните и долниот дел , изгледа влече од тастатурата воздух
фала на помошта :)
 
Член од
21 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Дечки ај помош.
Имам Acer Aspire E1-571G али скршен ми е држачот баш каде што се полни и цела таа страна ми е крената. Едвај го отворам и затворам дестопот, сега додека го отворав ми работеше кулерот и само наеднаш ми стропа и као да се откачи нешо, и сеа веќе не го слушам да раб ... Зарем може да се откачи .. пошо звукот така ми беше или па да прегреал .. ???
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Дечки ај помош.
Имам Acer Aspire E1-571G али скршен ми е држачот баш каде што се полни и цела таа страна ми е крената. Едвај го отворам и затворам дестопот, сега додека го отворав ми работеше кулерот и само наеднаш ми стропа и као да се откачи нешо, и сеа веќе не го слушам да раб ... Зарем може да се откачи .. пошо звукот така ми беше или па да прегреал .. ???
Сервис.
Хард дискот најверојатно.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Имам Аsus лап топ и последно време приметувам ми се гаси наеднаш а сепак батеријата е полна или пак приметувам дека не се полни до крај батеријата, после цела вечер полнење сеуште таа светилката (како и да се вика стручно) свети црвено како да е полу празен. Дали тоа нешто се прегрева кулерот, не држи веќе батеријата или е нешто друго во прашање ?
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Дали тоа нешто се прегрева кулерот
Да, се прегрева КУЛЕРОТ.
Треба да го смениш КУЛЕРОТ.
Оди во сервис и кажи им дека КУЛЕРОТ се прегрева, да го подмачкаат или сменат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Да, се прегрева КУЛЕРОТ.
Треба да го смениш КУЛЕРОТ.
Оди во сервис и кажи им дека КУЛЕРОТ се прегрева, да го подмачкаат или сменат.
Ок баш тоа и ќе направам. Еднаш сакав сам да го отворам ама тешко се изнамачив како се отвара пластиката и тастатурата па баталив.

Лап топ никогаш у живот не сум отворил :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Здраво, вака купив Лаптоп Lenovo али на тастатурата го нема Shift и неможам да ги внесам горните знаци особено ми треба знакот @, оти нели знаците се внесуват со притискање на Shift и @ истовремено. Па ако може помош?
Најверојатно копчето Shift е означено со горна стрелка како кај некои тастатури, или е преместено на друго место на тастатурата - се случува тоа кај малите лаптопи.

 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Здраво, вака купив Лаптоп Lenovo али на тастатурата го нема Shift и неможам да ги внесам горните знаци особено ми треба знакот @, оти нели знаците се внесуват со притискање на Shift и @ истовремено, сигурно Shift е заменето со друго копче. Па ако може помош?

sm.lenovo-ideapad-320s-14-inch-09.750.jpg

пробав со горната стрелка не бива и со други копчиња пробав исто
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Како го немаш шифт, ете ти го долу лево одма над цтрл, исто и долу десно пред последен ред и тоа е шифт, само што не ти е напишано со зборови иначе тој е знакот....
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Како го немаш шифт, ете ти го долу лево одма над цтрл, исто и долу десно пред последен ред и тоа е шифт, само што не ти е напишано со зборови иначе тој е знакот....
ако мислеш на горната стрелка од лева страна над цтрл и од десна страна,пробав не бива
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Пробај и со промена на фондот, пример од United States (US keyboard) во United Kingdom (UK keyboard) или обратно во зависност како ти е во моментот, и пробај со истите инструкции со шифтот, некогаш и тоа игра улога...
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Пробај и со промена на фондот, пример од United States (US keyboard) во United Kingdom (UK keyboard) или обратно во зависност како ти е во моментот, и пробај со истите инструкции со шифтот, некогаш и тоа игра улога...
Средив едвај, фала на помошта.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Некој да не има идеа што би можело да е проблемот. Компјутерот секогаш кога се пали на екран го дава следниов аутпут:



Каблите се проверени. Напојувањето и хард дискот се нови заменети, не се тие проблемот, графичката ја извадив ја чистев, ама нормално ми врти не ќе да и до неа, и процесорот гледам нормално врти. Што би можело да е проблемот? Матичната нешто, евентуално мониторот, графичката? Некој со сличен проблем да не имал?

П.с. Да напоменам, мониторот не дава никаков сигнал воошто, ова што е на сликата го дава само ако притиснам на копчето од мониторот, ќе се вклучи сино како активно ќе го даде ова и ќе се исклучи во портокалово како да е исклучен компјутерот. Значи сигналот не доаѓа до него.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Некој да не има идеа што би можело да е проблемот. Компјутерот секогаш кога се пали на екран го дава следниов аутпут:



Каблите се проверени. Напојувањето и хард дискот се нови заменети, не се тие проблемот, графичката ја извадив ја чистев, ама нормално ми врти не ќе да и до неа, и процесорот гледам нормално врти. Што би можело да е проблемот? Матичната нешто, евентуално мониторот, графичката? Некој со сличен проблем да не имал?

П.с. Да напоменам, мониторот не дава никаков сигнал воошто, ова што е на сликата го дава само ако притиснам на копчето од мониторот, ќе се вклучи сино како активно ќе го даде ова и ќе се исклучи во портокалово како да е исклучен компјутерот. Значи сигналот не доаѓа до него.
Со каков кабел е поврзан мониторот?
Да не го ставаш во матична наместо во графичка? :D
Пробај и со друг монитор.
Што конфигурација имаш, да не си земал ново чкарт напојување...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Некој да не има идеа што би можело да е проблемот. Компјутерот секогаш кога се пали на екран го дава следниов аутпут:



Каблите се проверени. Напојувањето и хард дискот се нови заменети, не се тие проблемот, графичката ја извадив ја чистев, ама нормално ми врти не ќе да и до неа, и процесорот гледам нормално врти. Што би можело да е проблемот? Матичната нешто, евентуално мониторот, графичката? Некој со сличен проблем да не имал?

П.с. Да напоменам, мониторот не дава никаков сигнал воошто, ова што е на сликата го дава само ако притиснам на копчето од мониторот, ќе се вклучи сино како активно ќе го даде ова и ќе се исклучи во портокалово како да е исклучен компјутерот. Значи сигналот не доаѓа до него.
Пробај со друг монитор, ако и тој е така нешто графиката те дупи или некоја др компонента.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom