Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Може и од тоа масло за машина за шиење штофови неколку капки


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Да не знае некој дали во Македонија некаде се продава процесор i5-8400? Треба да е во ист ценовен ранг со i3-8450K.
На Youtube го препорачуваат како бест бај процесор од оваа генерација како за гејминг така и за апликации но некако сеуште го нема кај нас.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Да не знае некој дали во Македонија некаде се продава процесор i5-8400? Треба да е во ист ценовен ранг со i3-8450K.
На Youtube го препорачуваат како бест бај процесор од оваа генерација како за гејминг така и за апликации но некако сеуште го нема кај нас.
Cim go nema u setek a oni se glavni uvoznici na kompjuterskI delovi dakle go nema. Ke pocekas nekoe vreme, moz ke go donesat...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да не знае некој дали во Македонија некаде се продава процесор i5-8400? Треба да е во ист ценовен ранг со i3-8450K.
На Youtube го препорачуваат како бест бај процесор од оваа генерација како за гејминг така и за апликации но некако сеуште го нема кај нас.
i5-8600K
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Да не знае некој дали во Македонија некаде се продава процесор i5-8400? Треба да е во ист ценовен ранг со i3-8450K.
На Youtube го препорачуваат како бест бај процесор од оваа генерација како за гејминг така и за апликации но некако сеуште го нема кај нас.


Не знам кои се овие, ама ми излезе денеска на ФБ. Се надевам помогнав. :)
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Здраво,мене ми требаат делови(за составување на нив не е проблем)и едено високо куќиште,замо да не е широко у должина од напред,само у висина(и да ги собере сите делови во него).Буџетот е 20 до 30к денари,а планирам моите да ги замолам за една до две години да го имам!
Мене ми е за гејминг ама не некој си хардкор,туку за таа цена до 30 илјади да ми вади доста fps за онака basic гејминг.На пример PUBG, Fortnite да може добар fps на medium да ми вади,Payday 2 на High,итн...
Препорачливо е да има:
Некој си добар процесор(пр i5)за таа цена до 30к да биде доста добар.
Рам од 8ГБ ДДР4 може да биде и нагоре
Меморија може 1ТБ+ ХДД,не ми треба SDD само ХДД-то да вчитува побрзо
Графичка....е сега тоа може да глеате да биде од Nvidia GTX некоја достс јака,за таа цена...
Секако матичната да ги подржува овие делови,да не загрева многу,за бучава бе боли таквото,ако сака нека биде и формула 1(во смисол на бучава)нема да ми пречи.
Екран,маус,тастатура, микрофон, слушалки...тоа ја ке си средам.
И за Window-сот тоа ја ке средам! (Ако има цеде за 10-ка може и тоа за таа цена,ако не немора).
За кукиштето да има усб порти напред и џек за слушалки и микрофон.Пишете ми ако најдете,делови ми требаат.Може и од овие Македонскиве сајтови(пр. како Анхоч) да ми најдете делови со цена.Ако не па може и од некои странски,а може и од PC Builder (PC Parts Picker)зошто да не!
Иначе фала ви однапред!
(И иначе би можеле ли цените на тие делови за 1 до 2 години да паднат?)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Некој со повеќе искуств со SSD да каже кој од овие 3 би бил најдобар. Ако бирам бренд знам дека San Disk би бил напрво место ама гледам по перформанси и Transcend-ов и Kingston-от се подобри. Арно ама исто по нет викаат дека најстабилен на подолг рок е San Disk-от. Мислење ваше?
п.с
Не можам да земам нешто поскапо во моментов
1. http://www.anhoch.com/product/16497/ssd-25-sandisk-120gb-plus-sata3-530mbs-sdssda120gg27
2. http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10023&product_id=43413
3 . http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10023&product_id=44057
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
537
Мала помош околу овие 2 преносни дискови, ваша препорака:
1, WD Elements 1TB
2. ADATA HD650 1TB
Првиот е со залемен УСБ конектор на дискот, вториот конекција преку САТА што значи се менува дискот ако има потреба, ADATA иде со Seagate диск.
По долго рошкање по нет, форуми се изначитав се и сешто За и Против. За WD Elements има премногу лоши коментари од спорост во работа со тек на време до откажување после 1-2 год. За другиот ретко се наоѓаат какви било коментари освен ако ги рачунаме коментарите на Амазон. Ќе се користи за складирање филмови програми и слични тракатанци 2-3 пати месечно.
btw, моментално имам TOSHIBA Canvio Basic 1TB и сум задоволен од него, стар 1,5 год, Може и друг предлог освен овие 2, 1ТБ да е битно
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
Мала помош околу овие 2 преносни дискови, ваша препорака:
1, WD Elements 1TB
2. ADATA HD650 1TB
Првиот е со залемен УСБ конектор на дискот, вториот конекција преку САТА што значи се менува дискот ако има потреба, ADATA иде со Seagate диск.
По долго рошкање по нет, форуми се изначитав се и сешто За и Против. За WD Elements има премногу лоши коментари од спорост во работа со тек на време до откажување после 1-2 год. За другиот ретко се наоѓаат какви било коментари освен ако ги рачунаме коментарите на Амазон. Ќе се користи за складирање филмови програми и слични тракатанци 2-3 пати месечно.
btw, моментално имам TOSHIBA Canvio Basic 1TB и сум задоволен од него, стар 1,5 год, Може и друг предлог освен овие 2, 1ТБ да е битно
земи си уште еден тошиба штом си задоволен
тие мислам со хитачи дискови идат кои се покажуваат како најтрајни
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
537
земи си уште еден тошиба штом си задоволен
тие мислам со хитачи дискови идат кои се покажуваат како најтрајни
сакав друга марка освен тошиба плус усб портот залемен е на дискот сто до некаде е проблем ако цркне портот оди јабана и дискот
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
Здраво, имам ден проблем на лаптопот се функционира добро и виндовсот се подига има си позадина се тоа али нема светло нее осветлен екранот, некое чаре да не знаете што може да биде, го носив на мајстор еден вика дека е до позадинското светло друг дека е до неонките трет дека е екранот и дека треба да смене ама ако е екранот нема да има ништо на него а оно си има позадина али нема светло и веќе незнам што да правам кај да го носам, а да нее случајно до инвертерот и ако може некој кој знам да ми каже што функција има инвертерот? Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
Здраво, имам ден проблем на лаптопот се функционира добро и виндовсот се подига има си позадина се тоа али нема светло нее осветлен екранот, некое чаре да не знаете што може да биде, го носив на мајстор еден вика дека е до позадинското светло друг дека е до неонките трет дека е екранот и дека треба да смене ама ако е екранот нема да има ништо на него а оно си има позадина али нема светло и веќе незнам што да правам кај да го носам, а да нее случајно до инверторот и ако може некој кој знам да ми каже што функција има инверторот? Поздрав.
тоа е напојување за позадинско осветлување, за неонките. така да точно ти рекле или инвертер или самите неонки се проблемот.
ако е лед позадинското нема инвертер, проблем се најчесто лентите со лед.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
тоа е напојување за позадинско осветлување, за неонките. така да точно ти рекле или инвертер или самите неонки се проблемот.
ако е лед позадинското нема инвертер, проблем се најчесто лентите со лед.
заборавив да пишам од брзање вака на секое вклучување добие осветлување околу 10-тина секунди и снема, оти мислам ако се лентите со лед нема да има воопште осветлување.
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
заборавив да пишам од брзање вака на секое вклучување добие осветлување околу 10-тина секунди и снема, оти мислам ако се лентите со лед нема да има воопште осветлување.
екранот се затемнува само кога windows ќе се подигне? тогаш можеби е освтленоста намалена до крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom