Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Зедов лаптоп пред некое време и ме интересира како оди ова со батеријава ?
Дали да ја оставам со уклучен полнач а таа е 100%, дали да ја ваѓам кога сакам да го користам со полнач ?
Ич не ми е јасно :oops:

ОВА НИКАКО !
Многу брзо ќе ја “пробиеш“ батеријата. Додека се полни, можеш да ја користиш со полнач (што е многу нормално). Штом е наполнета, извади го полначот и користи ја на батерија или пак ако си дома да речеме, можеш да ја извадиш батеријата и цело време да ти биде вклучена на полнач.
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 17:09 ---
Несака ни вака :/

А сигурен си дека новата батерија е во ред ?
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
ОВА НИКАКО !
Многу брзо ќе ја “пробиеш“ батеријата. Додека се полни, можеш да ја користиш со полнач (што е многу нормално). Штом е наполнета, извади го полначот и користи ја на батерија или пак ако си дома да речеме, можеш да ја извадиш батеријата и цело време да ти биде вклучена на полнач.
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 17:09 ---



А сигурен си дека новата батерија е во ред ?
Не знам :D ќе видиме утре ќе го носам на сервис па ќе видам што ќе ми кажат ..
 
F

FuckYouAll

Гостин
ОВА НИКАКО !
Многу брзо ќе ја “пробиеш“ батеријата. Додека се полни, можеш да ја користиш со полнач (што е многу нормално). Штом е наполнета, извади го полначот и користи ја на батерија или пак ако си дома да речеме, можеш да ја извадиш батеријата и цело време да ти биде вклучена на полнач.
Немат гајле ако ја уклучувам на полнач на секои 4-5 саати ?
Зш кога ќе дојт до 40% ја редам на полнач.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Дали може од прашина на хардиск да кочи хардискот и да покажува бед сектори и да покажува
"DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER."
Diskovite se hermeticki zatvoreni nema sansi prasina da vleze, edino ako si go otvaral....inaku hard disk ako e potrebno da se otvara za da se smenat plocite primer toa se pravi vo posebni komori ili prostorii posebno ventilirani kade prisustvoto na prasina e svedeno na nula, cim padne prasina na plocite diskot e za frlanje.
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво сакав да прашам дали напојувањето на ком треба да биде приклучено на О или 1 нели позади има едно ...е сега ком беше приклучен али продолжителниот нешто зафркаваше прави некој спој најверојатно светка кога ке се поместо ии јас го клоцнав со нога на поминување и сега куќиштето не се приклучува поточно кога ќе се приклучи на продолжителен само светнува напред дека е приклучен и пак се исклучува..што мислите што е проблемот дали го заебав напојувањето??
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Значи вака се работи за појачување на перформанси на персонален компјутер
Марка Delux
Напојување 600W
Процесор 3,2mhz
DDR2
Графичка NVIDIA GeForce FX5500 (128mb)
4Слота за надоградба на рам меморија
1GB Рам меморија
Hard Disk 80GB
Надворешен Hard Disk 1T

Значи сакам да му направам мала надоградба на персоналниот компјутер пошто не ми чита некој игри и видеата на интернет по некоаш ги кочи


Графичката карта од NVIDIA GeForce5500(128mb) да ја заменам со PCI EXPRESS GIGABYTE 9500GT,1GB DDR2

И надоградба од 1GB DDR2 Ram да му додадам уште 2GB Ram па да биде 3GB Ram memorija



Ваше мислење дали ќе има приметливи промени дали ќе може ова да се надогради и уште нешто што мислете дека треба да се надогради


--- надополнето: 3 ноември 2013 во 01:52 ---
Значи вака се работи за појачување на перформанси на персонален компјутер
Марка Delux
Напојување 600W
Процесор 3,2mhz
DDR2
Графичка NVIDIA GeForce FX5500 (128mb)
4Слота за надоградба на рам меморија
1GB Рам меморија
Hard Disk 80GB
Надворешен Hard Disk 1T

Значи сакам да му направам мала надоградба на персоналниот компјутер пошто не ми чита некој игри и видеата на интернет по некоаш ги кочи


Графичката карта од NVIDIA GeForce5500(128mb) да ја заменам со PCI EXPRESS GIGABYTE 9500GT,1GB DDR2

И надоградба од 1GB DDR2 Ram да му додадам уште 2GB Ram па да биде 3GB Ram memorija



Ваше мислење дали ќе има приметливи промени дали ќе може ова да се надогради и уште нешто што мислете дека треба да се надогради

 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Значи вака се работи за појачување на перформанси на персонален компјутер



Графичката карта од NVIDIA GeForce5500(128mb) да ја заменам со PCI EXPRESS GIGABYTE 9500GT,1GB DDR2

И надоградба од 1GB DDR2 Ram да му додадам уште 2GB Ram па да биде 3GB Ram memorija



Ваше мислење дали ќе има приметливи промени дали ќе може ова да се надогради и уште нешто што мислете дека треба да се надогради
Ако ставаш рам би ти рекол да му опнеш 2x2GB за да функционира dual channel(не си навел матична претпоставувам дека има подршка),плус ако планираш да играш на него рам ќе ти треба.За разлика ќе приметиш сигурно 1GB ram не е доволно ни OS-то да ти работи па камо ли уште игри да тепаш :D Пиши што матична имаш и што конкретно планираш од игри да играш на конфигурацијава?
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
74
Поени од реакции
14
Повеќепати на форумов го имам поставено истиов проблем но никој не ми помогна затоа уште еднаш по конкретно прашувам. Кога ке играм игри (билокакви) компјутерот по 20 минути се гаси и пишува "POWER SAVE ENERGY" И кога ке го вклучам CPU temp над 100 и Sistem temp крева до 40. Треба да почекам 5-10 минути да спадни температурата и за да можам повторно да го уклучам компјутерот. Се што повеќе е загреан толку побрзо гаси. Некое решение ? :(
--- надополнето: 5 ноември 2013 во 19:18 ---
Повеќепати на форумов го имам поставено истиов проблем но никој не ми помогна затоа уште еднаш по конкретно прашувам. Кога ке играм игри (билокакви) компјутерот по 20 минути се гаси и пишува "POWER SAVE ENERGY" И кога ке го вклучам CPU temp над 100 и Sistem temp крева до 40. Треба да почекам 5-10 минути да спадни температурата и за да можам повторно да го уклучам компјутерот. Се што повеќе е загреан толку побрзо гаси. Некое решение ? :(
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Повеќепати на форумов го имам поставено истиов проблем но никој не ми помогна затоа уште еднаш по конкретно прашувам. Кога ке играм игри (билокакви) компјутерот по 20 минути се гаси и пишува "POWER SAVE ENERGY" И кога ке го вклучам CPU temp над 100 и Sistem temp крева до 40. Треба да почекам 5-10 минути да спадни температурата и за да можам повторно да го уклучам компјутерот. Се што повеќе е загреан толку побрзо гаси. Некое решение ? :(
--- надополнето: 5 ноември 2013 во 19:18 ---
Повеќепати на форумов го имам поставено истиов проблем но никој не ми помогна затоа уште еднаш по конкретно прашувам. Кога ке играм игри (билокакви) компјутерот по 20 минути се гаси и пишува "POWER SAVE ENERGY" И кога ке го вклучам CPU temp над 100 и Sistem temp крева до 40. Треба да почекам 5-10 минути да спадни температурата и за да можам повторно да го уклучам компјутерот. Се што повеќе е загреан толку побрзо гаси. Некое решение ? :(

Каква конфигурација имаш?
Процесор?
Кулер?
Напојување?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Повеќепати на форумов го имам поставено истиов проблем но никој не ми помогна затоа уште еднаш по конкретно прашувам. Кога ке играм игри (билокакви) компјутерот по 20 минути се гаси и пишува "POWER SAVE ENERGY" И кога ке го вклучам CPU temp над 100 и Sistem temp крева до 40. Треба да почекам 5-10 минути да спадни температурата и за да можам повторно да го уклучам компјутерот. Се што повеќе е загреан толку побрзо гаси. Некое решение ? :(
--- надополнето: 5 ноември 2013 во 19:18 ---
Повеќепати на форумов го имам поставено истиов проблем но никој не ми помогна затоа уште еднаш по конкретно прашувам. Кога ке играм игри (билокакви) компјутерот по 20 минути се гаси и пишува "POWER SAVE ENERGY" И кога ке го вклучам CPU temp над 100 и Sistem temp крева до 40. Треба да почекам 5-10 минути да спадни температурата и за да можам повторно да го уклучам компјутерот. Се што повеќе е загреан толку побрзо гаси. Некое решение ? :(
- Исчисти го кулерот од прашина
- Види дали е добро прицврстен врз процесорот
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Aбе н е до прашината го исчистив веќе еднаш.
Може не си го наместил убаво. Исто така дали стави термална паста? Крај краева дај 5-600 денари земи некое ново кулерче. И за кој процесор се работи?
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
74
Поени од реакции
14
Може не си го наместил убаво. Исто така дали стави термална паста? Крај краева дај 5-600 денари земи некое ново кулерче. И за кој процесор се работи?

Процесорот: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual
Core Processor 4400+
2.31 GHz, 768 MB of RAM
Physical Address Extension
 

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.049
Имам екстернал хард диск (WD) 1TB. Е сега ме плаши да не ја зезне како што знаат мемориските картички, USB уредите и да треба да му правам формат. Имам уште 300GB слободно ама секојдневно го полнам со фајлови. Не би сакал да ги изгубам фајловите, ги собирам скоро 2 години.
Дали може некако да ги заштитам, некаков бек-ап или да ја намалам можноста од губење на податоците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom