Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
16 јули 2010
Мислења
2.935
Поени од реакции
1.914
имам еден проблем откако го преисталирав windows ми се појавува стално кога го пуштам winamp (апликацијата неможе да стартува бидејки фали MSVCR71.dll исто така ми се појавува и на pro evolutin soccer (дека фали d3dx9_27.dll) и пишува дека треба да ја преисталирам апликацијата и проблемот ке биде решен .Го сторив тоа но ми се појавива пак истиот прозорец
кај најде баш да се појавува на тие 2 работи што највеке ги користам

благодарам
поздрав
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
имам еден проблем откако го преисталирав windows ми се појавува стално кога го пуштам winamp (апликацијата неможе да стартува бидејки фали MSVCR71.dll исто така ми се појавува и на pro evolutin soccer (дека фали d3dx9_27.dll) и пишува дека треба да ја преисталирам апликацијата и проблемот ке биде решен .Го сторив тоа но ми се појавива пак истиот прозорец
кај најде баш да се појавува на тие 2 работи што највеке ги користам

благодарам
поздрав
Епа си го преинсталирал оперативниот, а си заборавил да направиш DirectX апдејт.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.935
Поени од реакции
1.914
Епа си го преинсталирал оперативниот, а си заборавил да направиш DirectX апдејт.
а како да го направам тоа

--- надополнето ---

http://www.dll-files.com/d3dx9_27.zip?0VKjODXDkW

http://www.dll-files.com/msvcr71.zip?0VKjODXEkS

Симни ги одзипувај ги и стави ги двете во C:/Windows/system32 фолдерот и уживај :)
да ми успеа го решив проблемот ти благодарам много
но сигурно мора да ми фали уште некој па каде би мозел да ги најдам сите тие драјвери на едно место
поздрав и ти благодарам усте еднаш се најубаво......
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
а како да го направам тоа

--- надополнето ---


да ми успеа го решив проблемот ти благодарам много
но сигурно мора да ми фали уште некој па каде би мозел да ги најдам сите тие драјвери на едно место
поздрав и ти благодарам усте еднаш се најубаво......

Зарем е толку тешко?
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Може некој да напише добра конфигурација до 24 000 денари :) Фала однапред :)
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Дури работев компјутерот се изгаси сам, го уклучив па повторно се случи истото и неколку пати така, дури не се ни уклучуваше. Сватив дека се работи за маусот, бидејќи кога тој беше изгасен, компјутерот си работеше океј, а веднаш штом ќе го вклучев, компјутерот губеше моќ и се гасеше. Е сега, маусот е A4Tech x7 718bk, и го пробав на 4 други компјутери, на сите работи океј. Чаре?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дури работев компјутерот се изгаси сам, го уклучив па повторно се случи истото и неколку пати така, дури не се ни уклучуваше. Сватив дека се работи за маусот, бидејќи кога тој беше изгасен, компјутерот си работеше океј, а веднаш штом ќе го вклучев, компјутерот губеше моќ и се гасеше. Е сега, маусот е A4Tech x7 718bk, и го пробав на 4 други компјутери, на сите работи океј. Чаре?
Си имаш проблеми или со напојувањето или со USB портовите ти прават некој спој.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
1.709
Поени од реакции
126
Си имаш проблеми или со напојувањето или со USB портовите ти прават некој спој.
Еве сега видов дека на предните 2 порти работи маусот, а на задните 6 не. Други усб уреди работат на сите 8 порти, други мауси, скенер,принтер, гејмпад...
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ме интересира дали е подобро да ја вадам батеријата од лаптопот додека е во струја и да го користам така или да си остане ... барав доста по нет и некаде пишува дека е подобро да се вади, а некаде дека не е добро да се вади и онака кога ти бил во струја уклучен батеријата ако е полна се занемарува и исто ко да е извадена. И може ли некој да каже некои совети за подолг живот на батериите за лаптоп. Барав нешто и читав дека редовен дефрагмент на дискот да се прави, да се гаси wireless ако не се користи, да се изгаси bluetooth ... ако има некој уште нешто да каже, ве молам споделете :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ме интересира дали е подобро да ја вадам батеријата од лаптопот додека е во струја и да го користам така или да си остане ... барав доста по нет и некаде пишува дека е подобро да се вади, а некаде дека не е добро да се вади и онака кога ти бил во струја уклучен батеријата ако е полна се занемарува и исто ко да е извадена. И може ли некој да каже некои совети за подолг живот на батериите за лаптоп. Барав нешто и читав дека редовен дефрагмент на дискот да се прави, да се гаси wireless ако не се користи, да се изгаси bluetooth ... ако има некој уште нешто да каже, ве молам споделете :smir:
Не ја вади батеријата, а за подолг живот (некој саат ќе продолжиш :) ) полни ја батеријата само кога ќе е при крај, а не на секои 10 мин. (пример)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Ме интересира дали е подобро да ја вадам батеријата од лаптопот додека е во струја и да го користам така или да си остане ... барав доста по нет и некаде пишува дека е подобро да се вади, а некаде дека не е добро да се вади и онака кога ти бил во струја уклучен батеријата ако е полна се занемарува и исто ко да е извадена. И може ли некој да каже некои совети за подолг живот на батериите за лаптоп. Барав нешто и читав дека редовен дефрагмент на дискот да се прави, да се гаси wireless ако не се користи, да се изгаси bluetooth ... ако има некој уште нешто да каже, ве молам споделете :smir:

Не ја вади батеријата, а за подолг живот (некој саат ќе продолжиш :) ) полни ја батеријата само кога ќе е при крај, а не на секои 10 мин. (пример)
јас мислам поубаво е да ја вадиш, пред брзо време другарче зема лап топ од нико и баш истото прашање му го постави на продавачот.. поубаво било да биде извадена бидејќи ако била малку испразнета и го стаиш на струја ќе ја допуни, па потоа пак така ако ти се потроши малку па пак на струја се скратувал векот на батеријата.. па сеа не знам ти види си :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom