Помош, проблеми, прашања, совети...

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
I mene mi napre pred 4-5 dena taka smenvev perka na grafickata mu kladov od procesor za da ladit.I koga go pustam se si ojt samo ne kazvit slika .GO otvoriv kompjuterot i grafickata bese kako propadnata nadolu 1mm malcku ja potkrenav da e pravo i go stegnav kabelot posilno na nea pa ubo bese.

AKo me razbra .

пробав, не е тоа проблемот... до драјверот е што го ставив
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ako moze nekoj da mi pomogni kladov xp sp3, v.3282 i instalirav drajveri za glas go restartirav ama pak nemat glas nesto error xp sp2 pisese,mislam deka se za sp2 tie drajveri a kade da gi najdam sa sp3.high definition nekako

ok ne morat go resif
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
prasanjevo (mozebi) e malku glupo.....
kako da ja povrzam onbord zvucnata so pojacaloto?
na pojacaloto imam pinovi a na onbord zvucnata standardni mali banani(monoL+monoR)
probav so stereo mala banana i pinovi vo pojavaloto ne funkcionira.dali e toa to toa deka malata banana e stereo a ne mono?

znaci sto kabel da kupam za da povrzam onbord so pojacalo(pinovi RCA)?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ти треба стандарден кабел, на едниот крај 3,5 мм (оди на звучната), а на другиот крај два РЦА машки (одат во посебен појачувач или било кои подобри комјутерски звучници).

3,5 мм го вклучуваш во стандардниот излез кој би го користел и за обични звучници, а двете или едно едно од РЦАта одат на појачувачот.

Проблем можи да има ако појачувачот е моно. Тогаш ако програмата на комјутерот праќа аудио на двете (песна, филм) тогаш ќе го слушаш само едниот канал, а пак ако праќа само на десниот а ти си го поврзал левиот канал, или обратно тогаш нема да слушаш ништо. Тогаш или смени во програмата да праќа на двата канали или на другиот, или ако има, во драјверот од звучната избери моно. Така тој треба доколку прима стерео, да ги спои, и моното да го праќа на двата канали, (или на еден. Ако е на еден порвери на кој).
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Ти треба стандарден кабел, на едниот крај 3,5 мм (оди на звучната), а на другиот крај два РЦА машки (одат во посебен појачувач или било кои подобри комјутерски звучници).

3,5 мм го вклучуваш во стандардниот излез кој би го користел и за обични звучници, а двете или едно едно од РЦАта одат на појачувачот.

Проблем можи да има ако појачувачот е моно. Тогаш ако програмата на комјутерот праќа аудио на двете (песна, филм) тогаш ќе го слушаш само едниот канал, а пак ако праќа само на десниот а ти си го поврзал левиот канал, или обратно тогаш нема да слушаш ништо. Тогаш или смени во програмата да праќа на двата канали или на другиот, или ако има, во драјверот од звучната избери моно. Така тој треба доколку прима стерео, да ги спои, и моното да го праќа на двата канали, (или на еден. Ако е на еден порвери на кој).
vaka funkcionira ali edno ne mi e jasno dali dvata izlezi(onie so zelena i sina boja) od onbord zvucnata se dva stereo izlezi ili dva mono izlezi?
ako se mono izlezi ondak ne ke moze da se prenesuva stereo zvuk L i R.
ako se stereo ondak super ima moznost za duplo levo i duplo desno stereo.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Нем два излези.
Зелено - Стерео Излез (Line out)
Сино - Стерео Влез (Line in) - се користи ретко.
Црвено - Моно влез - Микрофон (Micrphone)

Ако комјутерот има повеќе портови, тогаш тие се излези за 5.1 или 7.1. Ама тебе неможат да ти искористат. Се користат само ако правиш 5.1 или 7.1 систем

За двоен стерео (два леви и два десни звучници, за појак звук нормално), ти треба разделник. Имаш две опции:
1)разделник уште кај 3.5 приклушокот,
2)два разделници, кај двата машки РЦА.

А можиш и сам свој мајстор. На кабелот на крајот со два РЦА, наместо еден бел и еден црвен ќе треба да приклучиш уште по еден таков. Ова прави го аке знеаш, ако не дај му на некој друг или купи си разденик.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Nesto mi kocit comomt koga ke odam na youtube ne mozit da mrdnit pa ke moram restart i automatic updates sekogas ko ke go pustam mi e off ,morat ne sekoe pustajno on da odam.Kako da go popram.
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Nesto mi kocit comomt koga ke odam na youtube ne mozit da mrdnit pa ke moram restart i automatic updates sekogas ko ke go pustam mi e off ,morat ne sekoe pustajno on da odam.Kako da go popram.
Druze ako ti e piratski podobro ne praj automatic updates oti ke imas rabota mnogu poveke odosto mislis a za drugot problem vidi si kolku procesi imas i sto tocno te koci pa posle otstreni go toj proces sto vlece najmnogu performansi
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
abe ne e go naprev licenciran pisit windows is actived preku regedit go naprev hack ama pak zaebavat so to a inace nemam nesto so mi zemat procesi mn mali programi imam inace pak nemat nesto mn 6 ghz procesor imam.Ako mozit nekako da se popret samo da ne pram update pak.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Дали знае некој како можам на паралелен порт да добиам волтажа? Сакам да врзам програмирано интегрирано коло со реле до сијалица пример преку паралелен порт, и да можам да го командам компјутерски...
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Преку паралелниот ќе и идат информации.
Колото треба да има посебен приклучок за напон.
Ќе ти треба софрверско решение за да можеш да го управуваш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Преку паралелниот ќе и идат информации.
Колото треба да има посебен приклучок за напон.
Ќе ти треба софрверско решение за да можеш да го управуваш.
Софтверското решение ми е фактички проблемот :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
abe ne e go naprev licenciran pisit windows is actived preku regedit go naprev hack ama pak zaebavat so to a inace nemam nesto so mi zemat procesi mn mali programi imam inace pak nemat nesto mn 6 ghz procesor imam.Ako mozit nekako da se popret samo da ne pram update pak.
Ништо друже, слаб ти е процесорот, со 6ghz кочи Youtube. Ти треба процесор со најмалку 14ghz.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom