Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Луѓе помагајте!!!

Еве веќе 3 дена пробувам да најдам шо е проблемов со PC-во.

Конфигурација:
CPU - Intel Pentium 4 CPU 3.20GHz (знам дека не чини)
MB - ECS PF21-Extreme Chipset Intel® 925XE
RAM - 2GB V-Data (незнам точно колку MHz е)
VGA - ATI Radeon 4850 1GB
OS - Windows 7

Е сега... проблемов е, то шо на PC-ов невозможно е да се играат игри како Prototype, Demigod, Wolverine, Assassins Creed итн итн...

За пример че ја земам Prototype, на ова конфигурација оди со 6-7 fps ако не и помалце на LOW, без АА, без Vsync и на 800x600. Е сега, играва ја пробав на друг комп. со истава графичка.
Тој комп. има послаб процесор Intel Pentium 4 3.00GHz, 2GB RAM, GIGABYTE плоча (нз кој модел али земена му е пред 2-2.5 год.) исто со Windows 7.
На другиов комп. играва со AA x4, Vsync ON, HIGH Graphics и Shadows на 1024x700 ја тера без никаков проблем (без да сецни, без да успори).
Во овие 3 дена, 2 пати го форматирав PC-во и нема никаков вирус, имам најнови драјвери за MB, VGA и тн.. (пробав и со постари, исто е) пробав да наместам постара верзија на BIOS и пак исто е. Во моментов имам пуштено Hot CPU Tester и ги проверувам матичната и процесоро па че почекам до 9:31 (will finish at) и че видам какви резултати че покажи, а дотогаш ако некој ме разбра шо пишав (јас не се разбрав :tapp: јбг 6:02 дојде) нека кажи можно решение. Јас мислам дека е фабричка мана на плочата и дека нема снага за да влечи доволно ресурси од процесоро и од графичката, а можи да е и до процесоро ама сакам да слушнам ваше мислење.

Thx in advance!!! :smir:

Едит: Баш сега пуштив dxdiag и незнам дали да плачам или да се фрлам од 5-ти...
Processor: n/a
DirectX Version: DirectX 11 (WTF??? 11????)

Не се чуди, Windows 7 има DirectX 11.

Пробај инсталирај друг windows, пример ХР или Vista или па Win 7 ама од друга инсталација, друго CD, не од истото. Во BIOS намести си на DEFAULT да ти е се, и флешни го со најнов биос. Тебе нешто процесорот те дупчи, а и премногу е слаб за тоа што го имаш склопено.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Не е процесорот, плочата е. Нема доволно широк автопат за да возат процесорот и една графичка од калибар на HD4850. А не ке е лошо и да ни кажеш какво напајање имаш, да не фали струја у системот случајно.
 
Член од
26 април 2008
Мислења
154
Поени од реакции
5
luge abe izleze windows 7 sto kako e rabotata
stabilno e toa na torrent ili?
 

Red Hunter

Devil`s Judge
Член од
9 август 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Како што кажа Sephiroth до плочата беше. Го "Чвркнав" чипо, си реков или че пушти или че изгори :D
Сега е се во ред :D
Ty all!!!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Имам лап топ Асер со Интел процесор, последниве денови имам многу сериозен проблем.

Претпоставувам дека од прегревање лап топот ми се исклучува сам и тоа многу често-на секој половина час. Помош!?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имам лап топ Асер со Интел процесор, последниве денови имам многу сериозен проблем.

Претпоставувам дека од прегревање лап топот ми се исклучува сам и тоа многу често-на секој половина час. Помош!?
Па со оглед на температурите деновиве,,ништо чудно...

- не го ставај на рамна подлога...подметни нешто на ивиците..колку да струи воздух под него
-набави си некој од оние надворешните ладилници за лаптопови....има и слики по темиве
-користи го лаптопот во климатизирана просторија по можност....
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Имам лап топ Асер со Интел процесор, последниве денови имам многу сериозен проблем.

Претпоставувам дека од прегревање лап топот ми се исклучува сам и тоа многу често-на секој половина час. Помош!?


Bai Bai!
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Имам лап топ Асер со Интел процесор, последниве денови имам многу сериозен проблем.

Претпоставувам дека од прегревање лап топот ми се исклучува сам и тоа многу често-на секој половина час. Помош!?
Druze ako nemas dovolno pari i ako ne ti e pod garancija na cistenje vo nekoj od servisite. A zemi si everest i proveri sto gree von normala pa pisi so si naprail
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68


јас вакво имам од еми медиа земено 1000 и 300 400 денари беше со 3 кулери и усб(за да си го искористиш портот
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Може малку помош.Скоро купив Abit I45D и Пентиум 4 631 процесор.Пред тоа имав Асус P5GPLXSE матична и Celeron D 352 процесор.Проблемот е што со постарата матична можев да ставам два хардиска на ПАТА така што еден е WD 160GB master i slave е Maxtor 20 GB.Со новата матична кога ке ги поврзам на ист начин не сака да оди после ПОСТ се заглавува и не сака ни БИОС да пушти.Го сменив и кабелот затоа што беше стар но ни то не го поправи проблемот.

Help needed!
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Зошто си купил толку безвезе делови? Инаку за хардовите штом се PATA си го утнал редоследот, или џамперите. Провери пак. Ако не упали, плочата е за нигде.
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
90
Ќе може ли мислење за процесоров:
iPentium E2220 COREDUO 2.20 1M 800MHz LGA775
P.S. Би го користел за работа (ворд, ексел, вишуал бејзик), интернет и играње на поновиве игри (ГТА 4, Прототајп, Крајсис). Да напоменам веќе дека имам еднојадрен процесор Целерон 3.06 гигахерци и 512 кб кеш меморија и ги избршувам истите активности, но многу кочи при играње на новиве игри. И колку пари би можел да го продадам истиот на старо (1,5 година користен).
 
С

Спенсер

Гостин
Ќе може ли мислење за процесоров:

P.S. Би го користел за работа (ворд, ексел, вишуал бејзик), интернет и играње на поновиве игри (ГТА 4, Прототајп, Крајсис). Да напоменам веќе дека имам еднојадрен процесор Целерон 3.06 гигахерци и 512 кб кеш меморија и ги избршувам истите активности, но многу кочи при играње на новиве игри. И колку пари би можел да го продадам истиот на старо (1,5 година користен).
ако веќе земаш двојадред земи Core 2 DUO:vozbud::vozbud: многу се појаки од Core Duo...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom