Помош, проблеми, прашања, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.796
Поени од реакции
24.912
Ако не ти менува многу разгледај ги десктопите (иако и таму слабо избор), во моментов ти е многу слаба понудата на лаптопи што ќе ти бркаат работа. Или спремај си повеќе пари (80тина илјади).


Секаде нешто фали, или имаат малку рам (мин. ти треба 16гб, јас би одел со 32гб од старт), или пак лош екран/послаба графичка.
Крај краева да разгледаш и да нарачаш нешто од computer universe (pc, не лаптоп), и да си раат некоја година.

 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.533
Поени од реакции
3.220
што цена би било машина со 8gb vram графичка и поасален процесор со 6 јадра деновиве?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.189
Поени од реакции
25.747
Ok. Тоа е фер. Видов нешто за 90k во анхоч.
Како перформира АМД деновиве?
најбоље ти е амд процесор и нвидиа графичка. А ако ти е за игрици можеш и обична интел и5ка да ставиш. Види има пре билд компјутери ако сакаш појака графичка за поефтино, разгледај по нептун,сетек, и слични места.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.533
Поени од реакции
3.220
најбоље ти е амд процесор и нвидиа графичка. А ако ти е за игрици можеш и обична интел и5ка да ставиш. Види има пре билд компјутери ако сакаш појака графичка за поефтино, разгледај по нептун,сетек, и слични места.
За игрици ми е . Старава се грее како реактор на било што сетинзи шо не е LOW, со снижена резолуција.
Плус сталкер 2 бара 6гб рам во препорачанаа//
Автоматски споено мислење:

ова како чини
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
17.189
Поени од реакции
25.747
За игрици ми е . Старава се грее како реактор на било што сетинзи шо не е LOW, со снижена резолуција.
Плус сталкер 2 бара 6гб рам во препорачанаа//
Автоматски споено мислење:

ова како чини
солидно е, ќе тера све што има моментално. Можеш на нет да видиш како графичкава перформира у игри. А процесорот е лудница. Ја го имам G верзијата со интегрирана графика и вози доста игрици, овој е уште побрз.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.533
Поени од реакции
3.220
солидно е, ќе тера све што има моментално. Можеш на нет да видиш како графичкава перформира у игри. А процесорот е лудница. Ја го имам G верзијата со интегрирана графика и вози доста игрици, овој е уште побрз.
Не дека сегашниот ми е нешто лош(i7 5820k 6 јадрец), само што графичката е више dated...
и немам некој отмен систем за ладење плус...
Автоматски споено мислење:

е тера све што има моментално.
Ја кога земам нешто, земам нешто што е хај енд за сега, и што има да тера барем едно 4-5 години.
Ја претходно земав(сегашна конфигурација) ...2015. Мислам дека солидно издржа зарем не?
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
298
Поени од реакции
288
Кај да барам по оваа спецификација?

Код:
1. File Server
DELL PowerEdge R6525
4x 3.5"
AMD EPYC 7302 3 GHZ
32 GB RAM
RAID 5 with 3x900GB SAS HD
DUAL Hot Plug Powersupply
Windows Server 2022 Standard

2. Data save
QNAP NAS TS-231P3-4G
2 BAY RAID1
6x WD RED S-ATA HD 4TB

3. D-LINK DGS 1210 24 Port  Managed Gigabit Switch
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Дечки вака, девојката имаше мекбук аир. И се скрши екранот и многу пати и бараа за нов екран.

Пари за нов лаптоп не и се даваат бидејќи е студент, па во меѓувреме и испадна некоја понуда од една бивша школска другарка.
Таа вели дека имала мекбук а1466 од 2017 година, но дека го земала лани и дека е под гаранција.

Е сега како да провериме до кога е гаранцијата?
Има ли некаде за проверка да се види уште колку трае?

Нели по сериски се гледа кога е прв пат активиран и една година од тогаш.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.064
Поени од реакции
1.141
Дечки вака, девојката имаше мекбук аир. И се скрши екранот и многу пати и бараа за нов екран.

Пари за нов лаптоп не и се даваат бидејќи е студент, па во меѓувреме и испадна некоја понуда од една бивша школска другарка.
Таа вели дека имала мекбук а1466 од 2017 година, но дека го земала лани и дека е под гаранција.

Е сега како да провериме до кога е гаранцијата?
Има ли некаде за проверка да се види уште колку трае?

Нели по сериски се гледа кога е прв пат активиран и една година од тогаш.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
84
Поени од реакции
90
Здраво. Ми треба препорака за лаптоп до кај 45-50 илјади за работа. Сакам да го користам лаптопот некоја година. Работам фриленс кликбејт маркетинг и често користам веб апликации со многу табови. Барам лаптоп да го сменам мојов компјутер за да бидам по мобилен. Конфигурацијава што ја имам во моментов е I5-8400 со 16 гига рам, AsRock B360m hdv матична со интегрирана графичка карта. Кога работам со многу табови гледам дека рамот се исполнува скоро 80-90% и процесорот се крева на исто ниво. Исто така што е подобро во мојов случај Рајзен или Интел процесор?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
6.183
Поени од реакции
4.838
Како workstation не би ти препорачал лаптоп, тешко да најдеш лаптоп да има над 16 гига за буџетот што го специфицира.
Подобра опција е да склопиш куќиште во тој буџет.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.796
Поени од реакции
24.912
Здраво. Ми треба препорака за лаптоп до кај 45-50 илјади за работа. Сакам да го користам лаптопот некоја година. Работам фриленс кликбејт маркетинг и често користам веб апликации со многу табови. Барам лаптоп да го сменам мојов компјутер за да бидам по мобилен. Конфигурацијава што ја имам во моментов е I5-8400 со 16 гига рам, AsRock B360m hdv матична со интегрирана графичка карта. Кога работам со многу табови гледам дека рамот се исполнува скоро 80-90% и процесорот се крева на исто ниво. Исто така што е подобро во мојов случај Рајзен или Интел процесор?
да прашаш сепак дали има слободен слот за рам, иако мислам дека се 2х8, ако се двата слотови фатени не го земај.

Или втора опција да го земеш овој, па да ги замолиш да ти сменат веднаш 2х16 (околу 8-9к ќе платиш за нив, 8цата што е на него веднаш пушти ја на продажба, и ќе си спасиш 1000-1500 денари), до 56-57к ќе го средиш со 32гб рам, ќе ти брка работа:

На крај од денот оди во салон и гњави ги да ти проверат кои лаптопи во тој ценовен ранг немаат залемена меморија, кој нуди најдобар процесор земај го и веднаш барај им да ти стават 32гб рам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom