Помош, проблеми, прашања, совети...

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Препорачајте гигабитен рутер.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.669
Поени од реакции
10.063
Имам прашање, може е просто ама не сум запознаен.
Лаптопот цело време на кабел и батерија го држам. Правилно ли е? Кој метод е најдобар за работа на лаптопот?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Имам прашање, може е просто ама не сум запознаен.
Лаптопот цело време на кабел и батерија го држам. Правилно ли е? Кој метод е најдобар за работа на лаптопот?
Па не треба цело време на кабел и батерија да го држиш.
Ако е доволно полна батеријата, нека биде исклучен полначот. Ако батеријата е при крај, пушти го полначот.
Со денешниве лаптопи не е страшно да ти биде цело време на струја ама сепак доколку цело време ти е на полнач побрзо ќе се оштети батеријата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Да ли тендата го фаќа целиот интернет сигнал дури иако рутерот е одалечен 5м (или 10м) од тендата/пц-то?
Ако имаш пречки (ѕидови и сл.) може сигналот да биде послаб.
Автоматски споено мислење:

Дали е доволно стабилна конекцијата?
Во собата кај што ми е PC немам шанса да внесам кабел за жал.
Ако некогаш сакаш и да гејмаш на пцто барај чаре да стигнеш со кабел. Јас си купив убави лајсни од тие со простор за кабел и го носам по работ на собата, над ламинат покриен со лајсна како овие од сликата, и низ врата влегувам во другата соба (имаше доволно простор и не е бушена вратата)).

Ги имаш кај нас во продавници за електрика: Електроелемент, Логинг, Хубо и тн.

1623305957314.png
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Имам прашање, може е просто ама не сум запознаен.
Лаптопот цело време на кабел и батерија го држам. Правилно ли е? Кој метод е најдобар за работа на лаптопот?
Najdobro e da ne go drzis tuku da go stavis na biro. :D

Baterijata ke otide ovaka ili onaka taka da mnogu ne se zamaraj so toa.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Probuvam da uklucam laptop na Philips TV preku HDMI, megutoa ili voopsto ne se javuva slika, ili secka slikata, se prikazuva, pa se gasi i odnovo.
Dali e problemot do kabelot? Probav i konzola da vrzam, taka pa voopsto ne prikazuva nisto.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Probuvam da uklucam laptop na Philips TV preku HDMI, megutoa ili voopsto ne se javuva slika, ili secka slikata, se prikazuva, pa se gasi i odnovo.
Dali e problemot do kabelot? Probav i konzola da vrzam, taka pa voopsto ne prikazuva nisto.
Една порта ли е само? Мене вака ме зезаше на еден ТВ, испадна прегорена едната порта, па сменив на другата HDMI порта.

Ако е до кабелот, лесно ќе провериш ако уштекаш на друг ТВ/монитор :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Една порта ли е само? Мене вака ме зезаше на еден ТВ, испадна прегорена едната порта, па сменив на другата HDMI порта.

Ако е до кабелот, лесно ќе провериш ако уштекаш на друг ТВ/монитор :)
Dvete porti gi probav isto e. Televizorot ne e smart TV inaku, Philips model nekoj.

Na pomal televizor isto mi pravese problem, ama poretko.
Ovoj ima hdmi 1.4.
Ke probam so nov kabel HDMI 2.0 mislam ima backward compatibility.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Обично ако зимаш евтини HDMI кабли, ништо чудно да ти прави такви проблеми.

Јас имав еден земено одамна од зелен пазар ако не се грешам.

Малце да го мрднев кабелот одма сликата или малку боја ќе сменеше или сигналот ќе се расипеше.

После некое време земав од Anhoch чинам поквалитетен HDMI кабел и проблемите престанаа.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
985
Поени од реакции
3.899
Probuvam da uklucam laptop na Philips TV preku HDMI, megutoa ili voopsto ne se javuva slika, ili secka slikata, se prikazuva, pa se gasi i odnovo.
Dali e problemot do kabelot? Probav i konzola da vrzam, taka pa voopsto ne prikazuva nisto.
Штом сецка сликата HDMI кабелот е неисправен. Веројатно си го прецвикал.
Земи си 2.0 компатибилен е со 1.4
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Dvete porti gi probav isto e. Televizorot ne e smart TV inaku, Philips model nekoj.

Na pomal televizor isto mi pravese problem, ama poretko.
Ovoj ima hdmi 1.4.
Ke probam so nov kabel HDMI 2.0 mislam ima backward compatibility.
Фрли тоа ѓубре 1.4, само 2.0. Нема врска што не е смарт телевизорот, секаде треба да фаќа :D
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Здраво, да прашам, имам лаптоп Dell Inspiron 1564 (слика 1) купен во 2010 г., со i3 processor, 4 gb ram и 500 gb hard disk, Seagate Sata 2 (слика 2).

Прашањето ми е дали може да го заменам хард дискот (бидејќи се расипа) со HDD 1TB Seagate 7200rpm, Sata 3, како на линкот (Слика 3) https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=46343&search=HDD+1TB+Seagate ?

Исто ме интересира дали лаптопот ќе поддржува SSD наместо HDD?

И ако може некоја препорака за HDD или SSD, или некој совет?

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Здраво, да прашам, имам лаптоп Dell Inspiron 1564 (слика 1) купен во 2010 г., со i3 processor, 4 gb ram и 500 gb hard disk, Seagate Sata 2 (слика 2).

Прашањето ми е дали може да го заменам хард дискот (бидејќи се расипа) со HDD 1TB Seagate 7200rpm, Sata 3, како на линкот (Слика 3) https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=46343&search=HDD+1TB+Seagate ?

Исто ме интересира дали лаптопот ќе поддржува SSD наместо HDD?

И ако може некоја препорака за HDD или SSD.

Обавезно смени ССД на таа конфигурација, ако сакаш да му го продолжиш векот (+ барем уште 4гб рам).

Јас последно зедов Гигабајт, ама имам и екстерен за дополнителен storage. На другиот лаптоп имам Адата на местото од ЦД Ромот (со кеди), на десктоп пц пак само за оперативен систем и програми користам Кингстон А400 од 120гб. Од ниту еден не сум имал мака.

Генерално нема некоја голема разлика помеѓу поефтините, горе-доле се со слична брзина на читање/запишување, па и квалитет (имаш 3 години гаранција, ако правиш нон стоп бекап нема да имаш проблем и ако се расипе). Поквалитетно нешто ѕирни ги од Самсунг.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Обавезно смени ССД на таа конфигурација, ако сакаш да му го продолжиш векот (+ барем уште 4гб рам).

Јас последно зедов Гигабајт, ама имам и екстерен за дополнителен storage. На другиот лаптоп имам Адата на местото од ЦД Ромот (со кеди), на десктоп пц пак само за оперативен систем и програми користам Кингстон А400 од 120гб. Од ниту еден не сум имал мака.

Генерално нема некоја голема разлика помеѓу поефтините, горе-доле се со слична брзина на читање/запишување, па и квалитет (имаш 3 години гаранција, ако правиш нон стоп бекап нема да имаш проблем и ако се расипе). Поквалитетно нешто ѕирни ги од Самсунг.
Фала за одговорот, а дали има SSD со 500gb, и ако може да ми препорачаш некои со линк?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom