Помош, проблеми, прашања, совети...

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
Decki koa ke napraam shutdown samo ekranot se zatemnuva ne se gasi kompjuterot,moram na kopceto dole da go zadrzan za da se izgasi,mislev deka e do hardot,staiv nov pa isto,care nekoj ?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.626
Decki koa ke napraam shutdown samo ekranot se zatemnuva ne se gasi kompjuterot,moram na kopceto dole da go zadrzan za da se izgasi,mislev deka e do hardot,staiv nov pa isto,care nekoj ?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Откако ќе стиснеш шатдаун, се гаси мониторот, а сијаличката на куќиштето уште свети и уште вртат вентилаторите?
Напојување или матична најверојатно.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Ако користиш Windows 10 ( поготово на постар PC / PC-a на кои Windows 10 driver support им е повеќе ради реда него асална поддршка / ) вреди да се проба и да се угаси fast startup:
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.130
Поени од реакции
549
Имам еден глуп проблем, никогаш не ми се десило ова...постар пц од 2008, асус плоча со сата + иде конектори. Сатата си работи ок ама кога ќе приклучам иде диск (постар е ама функционален) се дешава пц-то да не се пали т.е стегам на дугмето за палење се пали на 2-3 сек и се гаси. Ова е само до иде дисковите (диска) сменати кабли (иде+напонски) исто..мада псоле тоа се пали се крева њин и го гледа дискот ама ако се изгаси пц-то пак исто е. Со додатен сата хдд нема ваков проблем плус ви боиусот ги лгеда дисковите уредно
 
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
Здраво.Имам Фуего Лед Тв модел 39 VE 720 T ,наеднаш се угаси и се појави логото и никако да појави слика,замрзна на логото и по неколку секунди се гаси и сам се пали и повторно се појавува логото и така цело време .Дали има некои кодови или некоја шема за да се направи factory reset за овој модел.
Благодарам.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.836
Поени од реакции
23.074
Дечки имам Xerox phaser 3020 принтер. Кога ќе одберем да принтам нешто, што и да е па макар и тест пејџ, ми ваѓа една страна празна и наредната се заглавуе. Увек исто што и да пробам да принтам.

Преинсталирав и драјвери и све пак истиот проблем. Некој да помогне, не ми се дава 4к за нов :icon_lol:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Дечки имам Xerox phaser 3020 принтер. Кога ќе одберем да принтам нешто, што и да е па макар и тест пејџ, ми ваѓа една страна празна и наредната се заглавуе. Увек исто што и да пробам да принтам.

Преинсталирав и драјвери и све пак истиот проблем. Некој да помогне, не ми се дава 4к за нов :icon_lol:
нешто до механизмот што ја фаќа хартијата, сигурно по две страни зема и затоа заглавува.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Дајте предлог за добар сервис за лаптопи со разумни цени во Скопје?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дајте предлог за добар сервис за лаптопи со разумни цени во Скопје?
Проверено до сега неколку пати, лично од моја страна и од мои пријатели. http://www.k2laptop.com
Од други (да не ги именувам) не сум бил задоволен во однос на дијагностика, цени и време за поправка. Во К2 работат домаќински со разумни цени, прецизна дијагностика и брза квалитетна услуга. Искрено задоволен сум до сега и ти ги препорачувам. Се наоѓаат карши Палма, кај Тобако 2 во Аеродром.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Проверено до сега неколку пати, лично од моја страна и од мои пријатели. http://www.k2laptop.com
Од други (да не ги именувам) не сум бил задоволен во однос на дијагностика, цени и време за поправка. Во К2 работат домаќински со разумни цени, прецизна дијагностика и брза квалитетна услуга. Искрено задоволен сум до сега и ти ги препорачувам. Се наоѓаат карши Палма, кај Тобако 2 во Аеродром.
Јас имам баш спротивно искуство со К2 Лаптоп, ми собраа 3.000 денари за поправка на графичка картица, која месец дена подоцна повторно се расипа, а од нивното домаќинско работење ми го вратија куќиштето оштетено - скршено на предната страна.

Единствено Купи Лаптоп беа одлични за сервисирање на компјутери, но тие пропаднаа - наводно поради долгови, но како и да е`, беа незаменливи, а К2 Лаптоп се далеку од домаќински сервис со разумни цени.

Добар сервис за лаптопи во Скопјево е сервисот на Аитоникс, односно поранешни ТДК Компјутери во Капиштец, а и цените не им се лоши, дури и пониски од цените на К2 Лаптоп кога станува збор за менување на одредени компоненти.

За волја на вистината, морам да потенцирам дека ТДК Компјутери/Аитоникс ми имаат завршено добра работа при поправање на лаптопи од Lenovo и од MSI, не знам дали и колку добро стојат со резервни делови за лаптопи од други производители.

За Dell секако дека ќе ги препорачам Макпетрол - овластен дистрибутер се на Dell за Македонија, или ИТД Дистрибуција во Визбегово - овие вториве исто така сервисираат производи и од Lenovo, како и од Apacer, Gygabyte, Cooler Master, Hewlett Packard и други брендови.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Каде можам да набавам батерија за лаптоп HP Probook 4540s?

или алиекспресс за упола цена, само читај коментари дали трае како оригинал
633805-001 код на батерија
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263

или алиекспресс за упола цена, само читај коментари дали трае како оригинал
633805-001 код на батерија
Имаш ли искуство со странава?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.957
Како се испитува дали е рикната батерија на лаптоп или нејќе да се полни,да не купам нова за џабе,околу 100тина € да не отидат пепел
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Како се испитува дали е рикната батерија на лаптоп или нејќе да се полни,да не купам нова за џабе,околу 100тина € да не отидат пепел
е што батерија ќе е таа 100тина евра што кошта?
па ако не полни тогаш отидена е или пак гледај ако се испразни до одреден процент и наеднаш се изгаси тогаш отидена е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom