Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Зедов нов лаптоп од Нептун пред 4 дена (https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505GE-AL388-i5-8300H-8GB-1TB-GTX-1050Ti-4GB) и чудно ми е батеријата да трај само 1h и 30-40 минути. Разбарав на нет ама го нема конкретно моделов за да видам моделот на батеријата, пишува дека е или со 3 ќелии или со 4, 2526 mAh 48Wh.
Исто така кога ќе уклучам игра и пример да играш 2-3h со полначот поврзан, батеријата ако била 100% пред да ја пуштиш, по исклучување батеријата е под 90% (се празни).
Мислење?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е тоа лаптоп што си го купил. Ако играш мора на полнач да е уклучен. Батеријата нема да ти држи за во игри.
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
146
Поени од реакции
63
Не е тоа лаптоп што си го купил. Ако играш мора на полнач да е уклучен. Батеријата нема да ти држи за во игри.
Не пуштам игри без да е приклучен на полнач. Батеријата ми се празни за толку време без ништо во позадина уклучено.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Imam problem koga ke ja povrzam maticnata direkt na monitor so dvi ili hdmi ne dava slika samo dava slika so graficka ako ima povrzano na nea ?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.130
Поени од реакции
549
Еден другар има проблем со adata su650, рече дека му се губеле податоци од дискот. Пример ко ќе се кренел виндоусот само десктопот се појавувал без старт мени и позадини од десктоп . Форматиран бил ама никаков ефект немало пак исто му се дешавало. Нема пробано со Secure Erase или слично ама незнам колку би имало ефект тоа. Дискот е под гаранција и купен од ддсторе пред неколку месеци...можно да е ојден дискот? Пишал маил до ддсторе ама пошо е недела нема уште одговор. Идеја што може да биде?

btw го имам истото ссд на друг лаптоп и работи супер веќе 9 месеци
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Imam problem koga ke ja povrzam maticnata direkt na monitor so dvi ili hdmi ne dava slika samo dava slika so graficka ako ima povrzano na nea ?
Извади го од матичната и стави во графичката пробај таква опција и исклучи го онборд графичката тоа што е врзан со матичната и активирај од графичката


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Дечки, фрижидерот ми се расипа, утврдија дека е трафото. Самсунг фрижидер, трафо влез 220-240V, излез 16.5 и 13.5V.

Каде може да барам ваков? Официјален сервис ми вика да чекам 15 дена да порачаат....ако знаете друга солуција пишете.

фала!
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.059
Дечки, фрижидерот ми се расипа, утврдија дека е трафото. Самсунг фрижидер, трафо влез 220-240V, излез 16.5 и 13.5V.

Каде може да барам ваков? Официјален сервис ми вика да чекам 15 дена да порачаат....ако знаете друга солуција пишете.

фала!
Probaj vo Lining elektroniks, vo Beverli trgovskiot.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
Ако може за совет да прашам,имам проблем лаптопот ми е приклучен со кабел у телевизор.Почна да не го учитува па купив нов кабел.Работеше некои 2-3 дена сега пак нејке.Како да се испита најлесно дали нечинат влезовите на компјутерот или оние у телевизорот.hdmi 2 што треба да го одберам за да се појави за да се префрли не ми го дава,т.е стои hdmi 2 а неможам да го кликнам
Автоматски споено мислење:

2та влеза од компјутерот ги имам наизменично пробано со 2та влеза у телевизорот нејке да чуе
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.130
Поени од реакции
549
Ако може за совет да прашам,имам проблем лаптопот ми е приклучен со кабел у телевизор.Почна да не го учитува па купив нов кабел.Работеше некои 2-3 дена сега пак нејке.Како да се испита најлесно дали нечинат влезовите на компјутерот или оние у телевизорот.hdmi 2 што треба да го одберам за да се појави за да се префрли не ми го дава,т.е стои hdmi 2 а неможам да го кликнам
Автоматски споено мислење:

2та влеза од компјутерот ги имам наизменично пробано со 2та влеза у телевизорот нејке да чуе
прво пробај го лаптопот на друг тв ама највероватно имаш проблем со конекторот на лаптопот, бидејќи веќе си сменал кабел
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.891
прво пробај го лаптопот на друг тв ама највероватно имаш проблем со конекторот на лаптопот, бидејќи веќе си сменал кабел
Се реши работата,у задњи момент се спасив од еден џелат,100€ ке ми лапнеше демек на телевизорот не чинеле тие hdmi приклучоци,а испадна дека требало f4 да притиснам на компјутерот,па да одберам duplicate и одма го најде.А што му текна одеднаш да тражи duplicate,изгледа несакајки сум кликнал на pc screen only,па затоа несакало
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.130
Поени од реакции
549
Се реши работата,у задњи момент се спасив од еден џелат,100€ ке ми лапнеше демек на телевизорот не чинеле тие hdmi приклучоци,а испадна дека требало f4 да притиснам на компјутерот,па да одберам duplicate и одма го најде.А што му текна одеднаш да тражи duplicate,изгледа несакајки сум кликнал на pc screen only,па затоа несакало
duplicate ако сакаш да ја имаш истата слика од лаптопот на тв а можеш и projector only (црна слика на лаптоп и слика од лаптоп на тв). Битно се реши проблемот :)
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Предлог за добар сервисер на лаптопи во Битола? (за менување на тастатура ми треба).
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Предлог за добар сервисер на лаптопи во Битола? (за менување на тастатура ми треба).
Можеш и сам да си ја смениш секако доколку имаш малку познавање од електроника и доколку имаш нова тастатура. Прво од задната страна на компјутерот има некое штрафче (1-2) означено со лого тастатура кои треба да ги отшрафиш, после од горниот дел на тастатурата каде што се наоѓаат Ф копчињата има 5-6 жлебови (во должина на целата горна страна на тастатурата) кои треба внимателно да ги ослободиш (со мало тенко право штрафцигерче или тенка тврда пластика) и да ја извлечеш тастатурата. Од долната страна тастатурата е прикачена на еден флет кабел кој внимателно треба да го ослободиш од плоча и на истиот начин во обратна постапка да ја наместиш новата. Има многу клипови на јутуб кои би можеле да ти помогнат (секако доколку имаш барем мало познавање на електроника). Целата работа трае некоја минута. Доколку мислиш дека не би можел сам, било кој сервисер или пријател што има некое познавање ќе ти ја промени за 5 минути, така да за оваа работа не се оптеретувај да мора да биде "добар сервисер".
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Предлог за добар сервисер на лаптопи во Битола? (за менување на тастатура ми треба).
Најбитно да си најдеш квалитетна тастатура за твојот модел, јас на Dell лаптоп сменив кинеска која ја купив од тука 1800 денари и нерви искинав додека го користев следните месеци, space копчето и уште неколку други од буквите и бројките беа апла несензитивни и требаше да лупаш по нив за да има ефект, наспроти тоа претходната фабричната беше најпогодената тастатура што сум ја имал.

За промена напиши го моделот на лаптопот на јутјуб и допиши keyboard replacement или how to replace keyboard on МОДЕЛ НА ЛАПТОП, пример на тој модел од Dell што го имав немаше екстра штрафчиња туку само 8 жлебчиња по рабовите на тастатурата кои со било што остро и тенко можеше да ги отвориш за пола минута и требаше само да се откачи флет кабелот позади, 1-2 минути промена на цела тастатура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom