Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
10 април 2018
Мислења
1.672
Поени од реакции
1.739
А како би можел да ги поврзам кулерите од куќиштево? Пошто на матичнава имам само еден chassis_fan ,или fan header.
Или да купам fan controller?
а што пак мора да ги поврзуваш кулерите ако нема потреба. ако температурите ти се ок.
колку и да се тивки вентилатирите при работа, сепак се потивки кога не се уклучени.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
275
Поени од реакции
314
Па зависи каков модел матичната и дали подржува и за фан контролер бидејќи микро атх е со ограничен пристап


Sent from my iPad using Tapatalk
Пошто нов сум во овие работи, се информирам пред да купам нешто и да се заебам.
Каде се поврзува тој фан контролер?
Матична е bugdet верзија и има само еден 4 pin fan header.
И се одлучив за малце помало куќиште. Поточно за ова

https://m.anhoch.com/product/45048/atx-micro-itx-case-sharkoon-s1000-window-w2xusb-30-2xfans

Ајде малце совет :D

Еве шо кабли има напојувањево 600w.


Матичната ми е H310m-D
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
3 март 2013
Мислења
275
Поени од реакции
314
Пошто нов сум во овие работи, се информирам пред да купам нешто и да се заебам.
Каде се поврзува тој фан контролер?
Матична е bugdet верзија и има само еден 4 pin fan header.
И се одлучив за малце помало куќиште. Поточно за ова

https://m.anhoch.com/product/45048/atx-micro-itx-case-sharkoon-s1000-window-w2xusb-30-2xfans

Ајде малце совет :D

Еве шо кабли има напојувањево 600w.


Матичната ми е H310m-D
Или предложете ми кабел да купам со кој во еден fan header одат до 2-3 PWM кулери.
Извините за дупли пост
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
20
Поени од реакции
8
Предлог куќиште (case) до 2-3 к. Не ми треба мн, основни работи шо се користат на денешницава :D
Шо мислите за ова


Матичната ми е micro atx
Ја го имам ова куќиште и можам да кажам дека е огромно, одличен проток на воздух има, 5 вентилатора имаш у него така да не треба ништо отпосле да додаваш, пространо унутра, имаш место за кабел менаџмент како и посебно одделено место за напојување,ссд и хард дискови од задната страна така шо нема да ти се гледаат

 
Член од
7 јули 2019
Мислења
18
Поени од реакции
1
Имам проблем со лаптопо скршија ми се држачите и екрано остана да ми висе и од тогај нема слика кога го уклучам кога светам со блиц у екрано познава се дека има слика ама светлина нема ич е сеа чаре да кажете
 

Attachments

Член од
10 април 2018
Мислења
1.672
Поени од реакции
1.739
Имам проблем со лаптопо скршија ми се држачите и екрано остана да ми висе и од тогај нема слика кога го уклучам кога светам со блиц у екрано познава се дека има слика ама светлина нема ич е сеа чаре да кажете
pozadinskoto osvetluvanje e rasipano, osteteno. prasanje e dali vredi da popravas a i nov ekran da baras.
ako se drugo raboti ukluci go na tv ako ima hdmi ili nekoja druga kombinacija.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
18
Поени од реакции
1
pozadinskoto osvetluvanje e rasipano, osteteno. prasanje e dali vredi da popravas a i nov ekran da baras.
ako se drugo raboti ukluci go na tv ako ima hdmi ili nekoja druga kombinacija.
Така и го користам приклучен на тв него дека да бркам за да пробам да направам дали у екрано или у лаптопо
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
18
Поени од реакции
1
Така и го користам приклучен на тв него дека да бркам за да пробам да направам дали у екрано или у лаптопо
Сакам да кажам дали е можно да е скинана некоја жичка од позадинското осветлување и лесно да се залеме
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.480
Поени од реакции
4.694
Луѓенца ми треба ваш совет, не знам зошто ми се појавува ова кога ќе го уклучам лаптопот и што да направам да се среди?
Остави го да работи (не стискај ништо додека не одброи), 99,9% ќе се среди самото, доколку нема некаков проблем со дискот. Убаво ти пишува дека е препорачливо да не го прескокнуваш тестот.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.672
Поени од реакции
1.739
Сакам да кажам дали е можно да е скинана некоја жичка од позадинското осветлување и лесно да се залеме
многу веројатно е и само до тоа да е, кога се скршиле држачите и некоја жица да се скинала, ама додека не се провери не може да се знае.
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
139
Поени од реакции
57
Зедов нов лаптоп од Нептун пред 4 дена (https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505GE-AL388-i5-8300H-8GB-1TB-GTX-1050Ti-4GB) и чудно ми е батеријата да трај само 1h и 30-40 минути. Разбарав на нет ама го нема конкретно моделов за да видам моделот на батеријата, пишува дека е или со 3 ќелии или со 4, 2526 mAh 48Wh.
Исто така кога ќе уклучам игра и пример да играш 2-3h со полначот поврзан, батеријата ако била 100% пред да ја пуштиш, по исклучување батеријата е под 90% (се празни).
Мислење?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.352
Поени од реакции
15.335
Зедов нов лаптоп од Нептун пред 4 дена (https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ASUS-FX505GE-AL388-i5-8300H-8GB-1TB-GTX-1050Ti-4GB) и чудно ми е батеријата да трај само 1h и 30-40 минути. Разбарав на нет ама го нема конкретно моделов за да видам моделот на батеријата, пишува дека е или со 3 ќелии или со 4, 2526 mAh 48Wh.
Исто така кога ќе уклучам игра и пример да играш 2-3h со полначот поврзан, батеријата ако била 100% пред да ја пуштиш, по исклучување батеријата е под 90% (се празни).
Мислење?
Толку е батеријата, не е ништо фалично со неа. Графичка релативно јака, процесор 4 јадрен...
Ќе бараш на Гугл што можеш да наместиш во оперативниот систем или евентуално во биос ако сакаш да трае повеќе.
Кога гејмаш треба да ја вадиш батеријата.
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
139
Поени од реакции
57
Толку е батеријата, не е ништо фалично со неа. Графичка релативно јака, процесор 4 јадрен...
Ќе бараш на Гугл што можеш да наместиш во оперативниот систем или евентуално во биос ако сакаш да трае повеќе.
Кога гејмаш треба да ја вадиш батеријата.
Мхм ќе разбарам, иначе не се вади батеријата за жал..
Фала


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom