Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Супер :) фала на имформациката и уште нешто ако знаеш има некаква врска пример од која марка ќе биди рам'от? или треба истата марка како што е во него , и херци гледам некакви има , или нема врска тоа треба да биди DDR3 8GB .
па ќе гледаш ддр3 за лаптоп и да е иста фреквенцијата со сегашната, марката е небитна има еден куп производители
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Супер :) фала на имформациката и уште нешто ако знаеш има некаква врска пример од која марка ќе биди рам'от? или треба истата марка како што е во него , и херци гледам некакви има , или нема врска тоа треба да биди DDR3 8GB .
DDR3 сега и нема пониско од 1600mhz, тоа е стандард сега, така да нема што да се бира. на тој лаптоп има low voltage ram па таков треба да купиш
https://www.anhoch.com/product/36411/sodimm-notebook-memory-geil-8gb-ddr3-1600mhz-cl11-low-voltage
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Zdravo, imam problem so testaturata na sony vaio. Nekoi od bukvite prestanaa da rabotat odednas. Mislam deka ne e hardverski problem so ogled na toa sto nemam istureno nisto vrz testaturata ili bilo na kakov dug nacin da ja afektiram. Go formatirav kompjuterot no problemot ne se resi. Imate li ideja kako da najdam resenie za ova, ili nacin da se osiguram deka e softverski problem?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Zdravo, imam problem so testaturata na sony vaio. Nekoi od bukvite prestanaa da rabotat odednas. Mislam deka ne e hardverski problem so ogled na toa sto nemam istureno nisto vrz testaturata ili bilo na kakov dug nacin da ja afektiram. Go formatirav kompjuterot no problemot ne se resi. Imate li ideja kako da najdam resenie za ova, ili nacin da se osiguram deka e softverski problem?
пробај издувај под и околу дугмињата. но можно е флет кабелот да е проблем.
 

ForMyLove

Don
Член од
7 октомври 2008
Мислења
54
Поени од реакции
1
Едно прашње...
Утрово кога го вклучив ТВ ми се појави оваа '' дамка'' со вертикални линии преку дисплејот.
Дали некој знае од што би можело да биде ова (удар, вода, самосебе) и дали може д се поправи?

Tnx


Македонија на Македонците.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
а да си одиш ти кај некој друг да мењаш, некој што разбира
на местото каде што стоел расипаниот 2.5" хард диск, без проблем може да се намести стандарден 2.5" SSD
не треба никаки кеди
Другар за совет да те замолам :) овој "некој друг" што мењаше излеа оставил лабави штрафчиња на лаптопот,две паднаа скроз излегоа.Ги вратив на место а уште две беа лабави па ги престегнав.Е сега потешко се отвара и затвара лаптопот па да те прашам да не треба уствари да бидат полабави зашто тешко се движи?Зборам за крајните две испод џекот за напајање
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Другар за совет да те замолам :) овој "некој друг" што мењаше излеа оставил лабави штрафчиња на лаптопот,две паднаа скроз излегоа.Ги вратив на место а уште две беа лабави па ги престегнав.Е сега потешко се отвара и затвара лаптопот па да те прашам да не треба уствари да бидат полабави зашто тешко се движи?Зборам за крајните две испод џекот за напајање
не знам што вадел кај вадел. тоа што се отвара мислиш на држачите за екранот тешко се движи? кој го знае и тој што правел. го отворил и кога го затварал останале вишок делови изгледа :D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
не знам што вадел кај вадел. тоа што се отвара мислиш на држачите за екранот тешко се движи? кој го знае и тој што правел. го отворил и кога го затварал останале вишок делови изгледа :D
Другар оние штрафчиња што се одоздола ситните,треба наопаку да го свртиш за да ги стегнеш,минијатурни.Со крстач глава,5-6 на број.Се гледаат од надвор
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Другар оние штрафчиња што се одоздола ситните,треба наопаку да го свртиш за да ги стегнеш,минијатурни.Со крстач глава,5-6 на број.Се гледаат од надвор
па обично конекторо за напојување е горе кај држачите за екранот, па тие страфчиња можеби за тоа се. па изместено е нешто и сега тешко се затвара и отвара лаптопот. најдобро да сликај што како е, па ако може сам да го средиш или да му го носиш на мајсторот
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Асус лаптоп L402S , внатрешен диск 32гб, ставам додатен SSD и никако да можам да инсталирам на него OS, едноставно не го дава за опција никаде за да биди прв диск, ни биос нит никаде. Си викам ајде ќе го отворам и внатре ќе го најдам тој од 32 и ќе го извадам... го нема никаде ...

Некој со проблем случен на овој да помогни? Благодарам
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Асус лаптоп L402S , внатрешен диск 32гб, ставам додатен SSD и никако да можам да инсталирам на него OS, едноставно не го дава за опција никаде за да биди прв диск, ни биос нит никаде. Си викам ајде ќе го отворам и внатре ќе го најдам тој од 32 и ќе го извадам... го нема никаде ...

Некој со проблем случен на овој да помогни? Благодарам
Twilight Zone

нема диск, а има

на плочата е тој, не се ваде
 
I

INFECTED

Гостин
Дечки неделава дефинитивно ќе земам лаптоп. На овој му го фрлив окото иако е прескап

https://www.amc.com.mk/HP-PAVILION-...12GB-128-GB-SSD-1TB-HDDGF-GTX1050-4GB-4TU07EA

Инаку ми треба истата конфигурација со минимум 8 гига рам и минимум 2 гига графичка, останатото исто како павилјонот.

Е сеа, две прашања: дали да биде HP или нешто друго и, дали да биде од АМЦ или од друга фирма? Молам за побрз одговор, ФАЛА ВИ
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
468
Поени од реакции
573
Intel Core i7-7700 (8M Cache, 3.6 GHz LGA1151)
MB Gigabyte GA-B250M-DH3 (v1.0) LGA 1151/DDR4
8 GB DDR4 RAM
2000 GB HDD
VGA Gigabyte nVidia GTX980-4GB/GDDR5/256bit/DVI-I/DVI-D/HDMI/3xDisplay Port/OC Edition/Triple Windforce Cooler/(GV-N980WF3OC-4GD)
Cooler Master MWE 650W, 230V, 80Plus Bronze, Fan type: Silent 12
HDD SSD A-DATA 2.5" SU650 240GB (ASU650SS-240GT-C)
na pojakite igri grafickata zagreva mnogu ne praj problemi ne isklucuva nisto svrteni site ponovi igri ama na poklopec mozis jajce na oko da frlis nekoe chare predlog se mislam za vodeno ladene ama kolku che pomogni kizne ili na grafickata da i vrzam uste edna i imam uste edno napojuvane da go nazidam od site strani so kuleri vodeni vakvi takvi..........
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Intel Core i7-7700 (8M Cache, 3.6 GHz LGA1151)
MB Gigabyte GA-B250M-DH3 (v1.0) LGA 1151/DDR4
8 GB DDR4 RAM
2000 GB HDD
VGA Gigabyte nVidia GTX980-4GB/GDDR5/256bit/DVI-I/DVI-D/HDMI/3xDisplay Port/OC Edition/Triple Windforce Cooler/(GV-N980WF3OC-4GD)
Cooler Master MWE 650W, 230V, 80Plus Bronze, Fan type: Silent 12
HDD SSD A-DATA 2.5" SU650 240GB (ASU650SS-240GT-C)
na pojakite igri grafickata zagreva mnogu ne praj problemi ne isklucuva nisto svrteni site ponovi igri ama na poklopec mozis jajce na oko da frlis nekoe chare predlog se mislam za vodeno ladene ama kolku che pomogni kizne ili na grafickata da i vrzam uste edna i imam uste edno napojuvane da go nazidam od site strani so kuleri vodeni vakvi takvi..........
отвори го куќиштето, играј без тие лимовите и нема да ти загрева, ваљда немаш проток на воздух низ него, боље вака да играш него да ти изгори нешто од топлината. И стави го горе на маса не го чувај доле у нозе
 
Член од
30 јануари 2010
Мислења
468
Поени од реакции
573
отвори го куќиштето, играј без тие лимовите и нема да ти загрева, ваљда немаш проток на воздух низ него, боље вака да играш него да ти изгори нешто од топлината. И стави го горе на маса не го чувај доле у нозе
издувано на компресор со отворен плексиглас истото се случува
 

Kajgana Shop

На врв Bottom