Помош, проблеми, прашања, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
па ти нема да го оставиш мокар, пљукни и избриши го, процесор на лаптоп е ебаго, комплицирате беспотреба
Абе јбг, кога не правам нешто секојдневно немам намера да експериментирам, прашав и тука, прогуглав и гледам различни мислења, некои пишале со вотка дека го чистат, други со алкохол 90%, трети со ацетон, четврти со специјално средство...најдов алкохол и завршив работа, го светнав, му ставив паста го затворив, работи, мисијата е успешна :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Абе јбг, кога не правам нешто секојдневно немам намера да експериментирам, прашав и тука, прогуглав и гледам различни мислења, некои пишале со вотка дека го чистат, други со алкохол 90%, трети со ацетон, четврти со специјално средство...најдов алкохол и завршив работа, го светнав, му ставив паста го затворив, работи, мисијата е успешна :)
Стави си уште ссд ако немаш, thank me later :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Стави си уште ссд ако немаш, thank me later :)
Новиот го купив така, ссд за оперативниот и хдд за податоците, за стариот кога ќе се најдат повеќе пари, не дека и овој е стар, супер си е лаптопот, али здравје за некој месец ќе добие уште една плочка од 8гб рам и ссд.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Одделни копчиња за лаптоп можат да се најдат?
- Lenovo Edge 2
Мислам дека нема, јас барем кога барав не најдов, опција само да ти се потрефи од некој што веќе извадил тастатура да ги извадите, или да си купиш нова тастатура (ако е од тие заменските од Кина планирај околу 2000-2500 денари), оригинал е многу поскапо, а ако не го мрдаш лаптопот најефтино ќе минеш да си купиш обична усб тастатура :)
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Ми се појави проблем со новиот ТВ Philips со број 32PFH4100/88 , кога ке го уклучам во струја во штекер се појавува црвеното сијаличе што нормално си стои на самиот телевизор кога телевизорот не е уклучен , во моментот кога ке го уклучите телевизорот сијаличето се гаси кога се си е во ред е сеа што е проблемот кај мене сијаличето се уклучува али после 5 до 10 секунди се гаси и автоматски не може да се уклучи телевизорот со далечинско а и со ништо друго , дали губи некој контакт или што е не знам стварно , да не имал некој ваков сличен проблем или бар да знае дали е нешто ситно да се проба да се реши или мора на сервис?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ми се појави проблем со новиот ТВ Philips со број 32PFH4100/88 , кога ке го уклучам во струја во штекер се појавува црвеното сијаличе што нормално си стои на самиот телевизор кога телевизорот не е уклучен , во моментот кога ке го уклучите телевизорот сијаличето се гаси кога се си е во ред е сеа што е проблемот кај мене сијаличето се уклучува али после 5 до 10 секунди се гаси и автоматски не може да се уклучи телевизорот со далечинско а и со ништо друго , дали губи некој контакт или што е не знам стварно , да не имал некој ваков сличен проблем или бар да знае дали е нешто ситно да се проба да се реши или мора на сервис?
сервис
не може да е ситно
 
Член од
21 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Си купив принтер половен и кога го уклучив се испринта еден лист, мислам беше од некоја фирма, па ми стана сомнително да не е случајно украден.
Дали може на било каков начин принтеров да ме поврзе со фирмата, па јас да си имам проблем?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
912
Поени од реакции
589
Си купив принтер половен и кога го уклучив се испринта еден лист, мислам беше од некоја фирма, па ми стана сомнително да не е случајно украден.
Дали може на било каков начин принтеров да ме поврзе со фирмата, па јас да си имам проблем?
ne!
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
35.141
Имам стар лап топ, моментално му е скинат конекторот за стурја што го поврзува кабелот од адаптерот, и една шарка од дисплејот му искршена. Колку би ме коштало ова дали знае некој и каде можам да го направам?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Некој да предложи комбинација на статичен компјутер до 27 000 ден. за игри...... поконкретно Fortnite да се игра убаво?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Некој да предложи комбинација на статичен компјутер до 27 000 ден. за игри...... поконкретно Fortnite да се игра убаво?
Ако под „да се игра убаво“ некоја популарна игра од последниве неколку години разбираш играње на 1080п со high сетинзи, 27 000 на ново ти е краток буџет.
Процесор 10к
Графичка 10к
... и со 7к шо ќе праиме за матична, куќиште, напојување, хард диск, рам...
Евентуално да земеш амд процесор 2400g со интегрирана графичка за 10к ама тој на Фортнајт вади 30фпс просек на 1080p high што јас не би го класифицирал во „да се игра убаво“.

Оваа варијанта ти е најевтина но е со чкарт напојување и куќиште а и без ssd што не би земал во 2019.
raah.png
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.909
Здраво.Ај помош ако може на лаптоп hp стар 3 години ми цркна хардот,па по препорака сакам да му ставам ssd.Купив такво чудо ама сега моралo да се угради и некој дел кеди што се викал да стоел ssd на него арно ама нигде неможам да најдам.Знае ли некој такво чудо каде да барам?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Здраво.Ај помош ако може на лаптоп hp стар 3 години ми цркна хардот,па по препорака сакам да му ставам ssd.Купив такво чудо ама сега моралo да се угради и некој дел кеди што се викал да стоел ssd на него арно ама нигде неможам да најдам.Знае ли некој такво чудо каде да барам?
Може и место дискот да го ставиш, ако сакаш кеди има у ахоч 470 денари
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Здраво.Ај помош ако може на лаптоп hp стар 3 години ми цркна хардот,па по препорака сакам да му ставам ssd.Купив такво чудо ама сега моралo да се угради и некој дел кеди што се викал да стоел ssd на него арно ама нигде неможам да најдам.Знае ли некој такво чудо каде да барам?
Pa staj go na mesto na stariot disk
Inace

https://m.anhoch.com/product/37728/ssdhdd-caddy-for-notebook-odd-slot-95mm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom