Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Со каков кабел е поврзан мониторот?
Да не го ставаш во матична наместо во графичка? :D
Пробај и со друг монитор.
Што конфигурација имаш, да не си земал ново чкарт напојување...
Напојувањето го земав исто како претходното, овој компјутер е од 2007 година, дури сега ми текна да видам што е работата откако во 2014 веднаш кога почна да зеза, се префрлив на лаптоп. Не го ставам во матичата, не го собира кабелот во матичната :D Мониторот е поврзан со два кабли, едниот тој синиот со штрафчиња на релација монитор-графичка, и другиот во штекер е поврзан.
Пробај со друг монитор, ако и тој е така нешто графиката те дупи или некоја др компонента.
Ќе пробам со друг монитор па ќе пишам дали се средило или истото го вика
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Пробав и со друг монитор, исправен, не сака ни така, значи не е мониторот проблем
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.053
Поени од реакции
12.936
Извади ги и стави ги рам плочките.
Ги извадив и ги ставив на истото место (бидејќи 2 рам плочки имам, а 4 слота), па пробав и на другите 2, ама повторно не сака. Истиот аутпут исто се
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Ги извадив и ги ставив на истото место (бидејќи 2 рам плочки имам, а 4 слота), па пробав и на другите 2, ама повторно не сака. Истиот аутпут исто се
a kabelot toj so sino ispraven e ? probaj so drug kabel..

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки,ја зборев со моите и за едно 3-4 месеци ќе им помогнам и ќе заработам за комјутерчево:
https://ddstore.mk/products/DD-Gamer-Core-i5-6400-8GB-RAM-GeForce-GTX1050Ti-4GB-1TB-HDD/pid/697567
Ако не се грешам,сеуште го има на залиха. Не сум некој тежок гејмер,нема сигурно Crysis да играм на 8к резолуција.Овој е доста за мене искрено и океј си е.Може ако го земам ram да му ставам 8GB+ па да има 16GB.Знам компјутерчево ако не е од 2015-та / 2016-та. Ми збореа едни дека со 1050 - Ti ништо врвно неможело да се игра,но сумљам дека не е така( плус и ја ништо посебно не би играл освен Fortnite,CS:GO,PUBG,GTA SA,Half Life 2,Garry's Mod,и некои такви слични игри)
Е сега ќе ми треба да ми најдете од било каде некои евтина RGB тастатура и маус,да не бидат некои скапи,евтини ама добри.
А за екран да ве прашам видов еден на еден Американски сајт,дали го има истиот овде во Македонија ? Сакам ваков да земам:
https://www.bestbuy.com/site/samsung-390-series-24-led-curved-fhd-freesync-monitor-high-glossy-black/5044601.p?skuId=5044601
Ако најдете во Македонија океј,ако не видете ваков нешто сличен најдете.Немора да е Curved,но ако најдете Curved уште подобро.Немора да е 4к и немора да е нешто доста големо.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Дечки,ја зборев со моите и за едно 3-4 месеци ќе им помогнам и ќе заработам за комјутерчево:
https://ddstore.mk/products/DD-Gamer-Core-i5-6400-8GB-RAM-GeForce-GTX1050Ti-4GB-1TB-HDD/pid/697567
Ако не се грешам,сеуште го има на залиха. Не сум некој тежок гејмер,нема сигурно Crysis да играм на 8к резолуција.Овој е доста за мене искрено и океј си е.Може ако го земам ram да му ставам 8GB+ па да има 16GB.Знам компјутерчево ако не е од 2015-та / 2016-та. Ми збореа едни дека со 1050 - Ti ништо врвно неможело да се игра,но сумљам дека не е така( плус и ја ништо посебно не би играл освен Fortnite,CS:GO,PUBG,GTA SA,Half Life 2,Garry's Mod,и некои такви слични игри)
Е сега ќе ми треба да ми најдете од било каде некои евтина RGB тастатура и маус,да не бидат некои скапи,евтини ама добри.
А за екран да ве прашам видов еден на еден Американски сајт,дали го има истиот овде во Македонија ? Сакам ваков да земам:
https://www.bestbuy.com/site/samsung-390-series-24-led-curved-fhd-freesync-monitor-high-glossy-black/5044601.p?skuId=5044601
Ако најдете во Македонија океј,ако не видете ваков нешто сличен најдете.Немора да е Curved,но ако најдете Curved уште подобро.Немора да е 4к и немора да е нешто доста големо.
Стара платформа, за тие пари ќе земеш 8ма генерација процесор.
Ако сакаш да ти составам одлична понуда за помалку пари, пиши во порака.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Стара платформа, за тие пари ќе земеш 8ма генерација процесор.
Ако сакаш да ти составам одлична понуда за помалку пари, пиши во порака.
Не фала.
п.с. Оној претходно што ми го состави беше топ, но хард драјвот што си го стаил, ми кажа еден другар ист таков имал лесно му изгорел... Па не фала. За мене ова е ТОП, само некој да ми помогне со другиве ствари.
И иначе:
20180513_224738.png [DOUBLEPOST=1526244700][/DOUBLEPOST]
у гужва сум батко, ќе те барам подоцна
Ок.
Сакаш број?
(Sarcasm)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Не фала.
п.с. Оној претходно што ми го состави беше топ, но хард драјвот што си го стаил, ми кажа еден другар ист таков имал лесно му изгорел... Па не фала. За мене ова е ТОП, само некој да ми помогне со другиве ствари.
Омфг за хард дискот се фатил, од 1тб или тој е или WD Blue EZEX, мање битно.
Штом му "изгорел" на другар ти ист таков, сигурно нечинат.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Омфг за хард дискот се фатил, од 1тб или тој е или WD Blue EZEX, мање битно.
Штом му "изгорел" на другар ти ист таков, сигурно нечинат.
Незнам, али мене многу ми го препорачуваат тој од DDStore и Оќеј ми е, кажав не сум Heavy Gamer, тој ми фрли око, и тој го зимам. Туку јас дојдов за одговор ако некој нашол за тој Самсунг екранот и RGB Маус/Тастатура за ефтини пари, не да ми нудите нешто друго, и да ме нарекува некој дете а вчера си напраил акаунт. Нит ме знае кој сум и што сум одма он...
(Извини @хоре ако не реферираше кон мене.И плус нејќам да навлегувам во расправии за глупости. Дојдов да прашам некој да ми најде а не за друго нешто. Чим некој ми помогне ондак правам Bookmark и чао пријатно.)[DOUBLEPOST=1526293880][/DOUBLEPOST]Апдејт:
Добра вест... Еден другар ми го најде истиот само со 8-ма генерација на тој процесор, многу подобро и плус на овој графичката може да се оверклокнува и има зелена подлога разер за маус и тастатура. За Windows симињање не е проблем, познавам еден добар човек во Print House кај рампа, он ќе ми среди тоа,а и плус и рам ќе ми поднови (4+4GB веќе има) и он ќе стаи + 8GB.За маус и тастатура ќе најдам ја тоа ќе побарам, но за ова:
https://www.bestbuy.com/site/samsun...tor-high-glossy-black/5044601.p?skuId=5044601
Ваков Samsung заоблен екран барам, незнам кај го има овде во Македонија, уште тоа ми остана на листата. Нормално ако не сте зафатени би било добро да пребарате.
Иначе еве линк од тој компјутер со 7-ма генерација процесор:
https://ddstore.mk/products/DD-Gamer-Kabylake-Core™-i5-7400-KabyLake-8GB-RAM-GTX1050Ti-1TB-HDD/pid/904785[DOUBLEPOST=1526294022][/DOUBLEPOST]Грешка направив, да не ве збуни стариот беше со 6-та генерација ист таков а овој новиот е со 7-ма генерација.[DOUBLEPOST=1526294384][/DOUBLEPOST]Значи за џабе пишав... Го најдов и тој монитор:
https://ddstore.mk/products/Monitor-24"-C24F390FHU-Samsung-Curved-1800R-VA-Panel-Full-HD-1920x1080-HDMI-VGA-4ms/pid/906954
Извинете вака што лупа за џабе...
Сега преостанува уште RGB тастатура и RGB маус и топ ќе бидам :cool:(y):roker:
 
Последно уредено:

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Denes zemav nov komp, monitorot ne saka da se ukluci,
Mi pisuva: No video input, enter sleep mode...
- Kablite se site 100% ispravno namesteni,
- Probav izvadi-stavi 50 pati (sex)
- Go otvoriv ednas celiot kompjuter, izvadiv RAM i baterija i pak gi vrativ, ( taka gledav na YouTube ) no nisto, ne saka,
Se raboti znaci za nov komp, pred 2saati go odpakovav... Ako moze nekoj da spodeli brz sovet dali mozam da resham sam, ili da baram pomos ? Fala[DOUBLEPOST=1527369168][/DOUBLEPOST]Resen problemot blagodarenie na olikomerc.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
zdr momci znae nekoj nekoja programa za pojak glas zvuk za laptop posto ovaj sto mi e na laptopot e dosta slab iako ne e namalen glasot kaj kontrolite
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
zdr momci znae nekoj nekoja programa za pojak glas zvuk za laptop posto ovaj sto mi e na laptopot e dosta slab iako ne e namalen glasot kaj kontrolite
може едноставно толку му е силата, едно звучниче ако има и тоа анемично пее
има доста такви лаптопови. ако појачаш софтверски повеќе можно е и да грче
 

Kajgana Shop

На врв Bottom