Помош, проблеми, прашања, совети...

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од StenmarC, 20 јуни 2005.

 1. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.364
  Допаѓања:
  4.610
  Можеш со Аida64 како што кажа погоре @fufipasawu или CPUID HWmonitor или било кој сличен за мерење температура. Дури и напоните ги даваат и вртежите на кулерите. Провери и кулерот на графичката.
  П:С. Што значи “нормален сервис“? Повикај пријател и ќе поминеш со ракиичка или вино :). Понормален сервис ако сакаш да платиш дупло.
   
  На fufipasawu му/ѝ се допаѓа ова.
 2. fufipasawu

  fufipasawu

  Член од:
  31 јануари 2018
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  47
  што напојување имаш и колку е старо, со компјутерот е купено?
  дај screenshot од температури и напони при јутјуб и при некој стрес тест.
   
 3. Bramar

  Bramar

  Член од:
  1 март 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  CoolerMaster Termal Master Power 500W 120mm, TM500W-KWP500
  Купено е пред 2 години со компјутерот
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Вредностите се при стрес тест со аида64 отворен Хром со повеќе табови и истовремено се креира боотабле усб за вин10
  https://imgur.com/kiDEsR6
  https://imgur.com/VFTbPSy
  https://imgur.com/fJRd1H6
   
 4. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.364
  Допаѓања:
  4.610
  Овие од третата слика ми се чудни температуриве, подвлечените со жолто. Но сепак мислам дека грешно чита аидата.
  upload_2018-3-1_17-50-35.png

  Инаку другото ми изгледа ок. Јас би преинсталирал Пенџери 10, мислам дека е до нив. Ама нова инсталација, не рефреш или нешто друго.
   
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.116
  Допаѓања:
  7.637
  Ок ти се температурите, преинсталирај си виндовс и мислам дека ќе се среди проблемот.
   
 6. Bramar

  Bramar

  Член од:
  1 март 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  И мене тие ме збунија скроз. Веќе правам боотабле усб и ке направам клин инстал на ВИН. Нема потреба од формат и на ХДД кога ВИН е на ССД или може и тоа да влијае?
   
 7. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.364
  Допаѓања:
  4.610
  Има потреба. Не за друго, за да избришеш се што имало претходно. Квик формат на ССД ќе го среди скоро веднаш. Не ризикувај без потреба, мавни формат.

  П.С. А како правиш бутабилно? Нешто многу време ти трае тоа.
   
 8. Bramar

  Bramar

  Член од:
  1 март 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Преку тој Медиа Тоол на Микрософт али се зезнав и го стаив на 2.0 порт место на 3.0 па трае више скоро 2 саати
   
 9. miki80

  miki80

  Член од:
  21 ноември 2011
  Мислења:
  421
  Допаѓања:
  113
  само пази не работат сите иде дискови со ова (имам вакво чудо), со двд нема проблем ама за иде дискови е пребирлив + знае дисковите во сред работа да "заспијат"...
   
  На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mr Bean ^.-

  Mr Bean ^.-

  Член од:
  12 јуни 2017
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  104
  2GB имам рам и 32bit ми е компјутерот дали ако го ставам 64bit ќе биде нешто поспор компјутерот или исто дека некој програми работат само на 64bit
   
 11. Пеце

  Пеце Пелистер-Битола

  Член од:
  16 септември 2009
  Мислења:
  3.378
  Допаѓања:
  2.645
  [​IMG]

  Дали кај некој се појавило истото ? Лиценцата за месец дена негде истеква, провав за активација онлајн ама неможеше нешто, помош ?
   
 12. The Wild Boy

  The Wild Boy Името го ДАВАМ, ама Самсунг- от НЕ ГО ДАВАМ!

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  490
  Допаѓања:
  132
  Дојди PM ќе ти пишам, имам една програма за активирање на Windows. Не е вирус.
   
 13. DACIA

  DACIA

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  264
  Допаѓања:
  314
  имам проблем веќе подолго време со лаптопов. Кога го пуштам од ладна просторија (просторија без никакво греење), не сепак ладно ама има околу 7-8 степени, ми трепери сликата е.т "screen flickering" и се прае виолетова-бела, закочува и морам да чекам дури не се загрее лаптотов значи дур не крене работна температура. А кога го уклучувам во топла просторија нема гајле. Слушнав дека можеби било ладен лем на графичка, некој поискусен да ми го објасни терминов?? Пошто нов сум во овие работи, губи некои контакти со плочава?? и како би дошло до овој проблем? дотраеност или шо?
  стар ми е околу 3,5 год. ПС. не го прае ова дури бутира, ниту пак во сејф моуд

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 14. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.501
  Допаѓања:
  14.055
  Сервис.
   
 15. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.518
  Допаѓања:
  5.459
  Која марка од екстерниве дискови што се продаваат на нашиов пазар вреди да се купи?
  Ми треба 1-2тера и нормално најбитно ми е квалитет, за backup ќе го користам.
   

Сподели преку: