Помош, проблеми, прашања, совети...

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од StenmarC, 20 јуни 2005.

1. Атеист

Атеист Дежурен Шаман

Член од:
    2 февруари 2010
    Мислења:
    7.364
    Допаѓања:
    4.610
    Можеш со Аida64 како што кажа погоре @fufipasawu или CPUID HWmonitor или било кој сличен за мерење температура. Дури и напоните ги даваат и вртежите на кулерите. Провери и кулерот на графичката.
    П:С. Што значи “нормален сервис“? Повикај пријател и ќе поминеш со ракиичка или вино :). Понормален сервис ако сакаш да платиш дупло.

На fufipasawu му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fufipasawu

fufipasawu

Член од:
    31 јануари 2018
    Мислења:
    99
    Допаѓања:
    47
    што напојување имаш и колку е старо, со компјутерот е купено?
    дај screenshot од температури и напони при јутјуб и при некој стрес тест.

3. Bramar

Bramar

Член од:
    1 март 2018
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    0
    CoolerMaster Termal Master Power 500W 120mm, TM500W-KWP500
    Купено е пред 2 години со компјутерот
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Вредностите се при стрес тест со аида64 отворен Хром со повеќе табови и истовремено се креира боотабле усб за вин10
    https://imgur.com/kiDEsR6
    https://imgur.com/VFTbPSy
    https://imgur.com/fJRd1H6

4. Атеист

Атеист Дежурен Шаман

Член од:
    2 февруари 2010
    Мислења:
    7.364
    Допаѓања:
    4.610
    Овие од третата слика ми се чудни температуриве, подвлечените со жолто. Но сепак мислам дека грешно чита аидата.
    upload_2018-3-1_17-50-35.png

Инаку другото ми изгледа ок. Јас би преинсталирал Пенџери 10, мислам дека е до нив. Ама нова инсталација, не рефреш или нешто друго.

5. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    7.116
    Допаѓања:
    7.637
    Ок ти се температурите, преинсталирај си виндовс и мислам дека ќе се среди проблемот.

6. Bramar

Bramar

Член од:
    1 март 2018
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    0
    И мене тие ме збунија скроз. Веќе правам боотабле усб и ке направам клин инстал на ВИН. Нема потреба од формат и на ХДД кога ВИН е на ССД или може и тоа да влијае?

7. Атеист

Атеист Дежурен Шаман

Член од:
    2 февруари 2010
    Мислења:
    7.364
    Допаѓања:
    4.610
    Има потреба. Не за друго, за да избришеш се што имало претходно. Квик формат на ССД ќе го среди скоро веднаш. Не ризикувај без потреба, мавни формат.

П.С. А како правиш бутабилно? Нешто многу време ти трае тоа.

8. Bramar

Bramar

Член од:
    1 март 2018
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    0
    Преку тој Медиа Тоол на Микрософт али се зезнав и го стаив на 2.0 порт место на 3.0 па трае више скоро 2 саати

9. miki80

miki80

Член од:
    21 ноември 2011
    Мислења:
    421
    Допаѓања:
    113
    само пази не работат сите иде дискови со ова (имам вакво чудо), со двд нема проблем ама за иде дискови е пребирлив + знае дисковите во сред работа да "заспијат"...

На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mr Bean ^.-

Mr Bean ^.-

Член од:
    12 јуни 2017
    Мислења:
    179
    Допаѓања:
    104
    2GB имам рам и 32bit ми е компјутерот дали ако го ставам 64bit ќе биде нешто поспор компјутерот или исто дека некој програми работат само на 64bit

11. Пеце

Пеце Пелистер-Битола

Член од:
    16 септември 2009
    Мислења:
    3.378
    Допаѓања:
    2.645

Дали кај некој се појавило истото ? Лиценцата за месец дена негде истеква, провав за активација онлајн ама неможеше нешто, помош ?

12. The Wild Boy

The Wild Boy Името го ДАВАМ, ама Самсунг- от НЕ ГО ДАВАМ!

Член од:
    26 декември 2017
    Мислења:
    490
    Допаѓања:
    132
    Дојди PM ќе ти пишам, имам една програма за активирање на Windows. Не е вирус.

13. DACIA

DACIA

Член од:
    3 март 2013
    Мислења:
    264
    Допаѓања:
    314
    имам проблем веќе подолго време со лаптопов. Кога го пуштам од ладна просторија (просторија без никакво греење), не сепак ладно ама има околу 7-8 степени, ми трепери сликата е.т "screen flickering" и се прае виолетова-бела, закочува и морам да чекам дури не се загрее лаптотов значи дур не крене работна температура. А кога го уклучувам во топла просторија нема гајле. Слушнав дека можеби било ладен лем на графичка, некој поискусен да ми го објасни терминов?? Пошто нов сум во овие работи, губи некои контакти со плочава?? и како би дошло до овој проблем? дотраеност или шо?
    стар ми е околу 3,5 год. ПС. не го прае ова дури бутира, ниту пак во сејф моуд

14. Anon

Anon /b/ House /b/

Член од:
    13 декември 2007
    Мислења:
    9.501
    Допаѓања:
    14.055
    Сервис.

15. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    4.518
    Допаѓања:
    5.459
    Која марка од екстерниве дискови што се продаваат на нашиов пазар вреди да се купи?
    Ми треба 1-2тера и нормално најбитно ми е квалитет, за backup ќе го користам.

Сподели преку: