Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
27 јуни 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво на сите..Се надевам дека на точно место го поставувам прашањето.. Мојот стар компјутер купен во 2007ма не ми прима DVD а обични од 700MB ги прима за секунда.. Може ли некој да ми каже како да го решам јас овој проблем.. Режачот не е користен многу.. да речрмр околу 20 цдиња ако сум режел овие 10 години.. Да напоменам дека не работи од пред 2 3 години.. Се надевам некој ке помогне . Поздрав
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Здраво дечки, ако можи мала помош, совет?
Ми се расипа лап топот, fujitsu lifebook ah530. На сервис од кај шо е купен пред 7 години ми рекоја дека е ојдена матичната и хард дискот. За половна матична ми бара 7500 ден и за дискот уште 3500 ден со се работна рака. Некој да не знај некако да поминам поефтино или реална цена е?


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво дечки, ако можи мала помош, совет?
Ми се расипа лап топот, fujitsu lifebook ah530. На сервис од кај шо е купен пред 7 години ми рекоја дека е ојдена матичната и хард дискот. За половна матична ми бара 7500 ден и за дискот уште 3500 ден со се работна рака. Некој да не знај некако да поминам поефтино или реална цена е?


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Реална цена е
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Момци со Андроид Боксот ми дојде и далинско од боксот,топ се копчињата ама коа ќе кликнеш на копчето е шорткат за нешто.Пошто гледам ИПТВ вика на зеленото имаш ЕПГ,али коа ќе го кликнам зеленото ми дава лупам Видео плејер.Како да ги ресетирам шорткатовиве на далинското или некое друго решение(каде да најдам ново далинско или да симнампрограмче на телефонот).Решение?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
луѓе ме зеза цд читачот не чита празни цдиња и не можам да изрежам на истите логично, премногу ретко е користен.Еднаш чачква Инсталирав нови драјвери ама јок, уште зеза.Што би можело да е проблемот?Претходно се глупирав демек форматирав цдиња ама не знам како би можело тоа да влијае на читањето на цд читачот
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
луѓе ме зеза цд читачот не чита празни цдиња и не можам да изрежам на истите логично, премногу ретко е користен.Еднаш чачква Инсталирав нови драјвери ама јок, уште зеза.Што би можело да е проблемот?Претходно се глупирав демек форматирав цдиња ама не знам како би можело тоа да влијае на читањето на цд читачот
И мене истото ми се случува и малку користен и пак не ми ги чита ЦДиња затоа си купив нов околу 900/1100 денари и немав проблем и на крај секогаш празно ЦД да ставиш во ЦД читачот така што ќе го заштиштш ласерот од прашинки и така е малку е користен . Решението на преоблемот е само менување нов друго решение нема.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
И мене истото ми се случува и малку користен и пак не ми ги чита ЦДиња затоа си купив нов околу 900/1100 денари и немав проблем и на крај секогаш празно ЦД да ставиш во ЦД читачот така што ќе го заштиштш ласерот од прашинки и така е малку е користен . Решението на преоблемот е само менување нов друго решение нема.


Sent from my iPad using Tapatalk
Најново, чита обични цдиња, бланко цд јок.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Најново, чита обични цдиња, бланко цд јок.
Толку му е душата со валкаништини бидејќи малку е користен ,а нов да купиш чини околу 1100денари и помалку


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Здраво дечки, ако можи мала помош, совет?
Ми се расипа лап топот, fujitsu lifebook ah530. На сервис од кај шо е купен пред 7 години ми рекоја дека е ојдена матичната и хард дискот. За половна матична ми бара 7500 ден и за дискот уште 3500 ден со се работна рака. Некој да не знај некако да поминам поефтино или реална цена е?


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Може малце касно ама прашај во Сафф компјутери, дечките ми имаат завршено милион работи за багателни пари џД - мислам дека поефтино ќе може да ти најдат или направат ако имаат на лагер. Поздрав.
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Може малце касно ама прашај во Сафф компјутери, дечките ми имаат завршено милион работи за багателни пари џД - мислам дека поефтино ќе може да ти најдат или направат ако имаат на лагер. Поздрав.
Бидна уште тогаш, го напрајв одма. Можи ќе беше подобро да инвестирам во нов до кај 25-30к со слични карактеристики, меѓутоа бидна.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Бидна уште тогаш, го напрајв одма. Можи ќе беше подобро да инвестирам во нов до кај 25-30к со слични карактеристики, меѓутоа бидна.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Нека е со среќа и нека те служи уште најмалку дупло џД
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
22
Поени од реакции
4
Здраво, да ве прашам нешто само некои поискусни што се разбираат во биос или околу графички карти,
Значи вака имам брендиран компјутер ХП елите интегрирана графичка и сега отидов да си ставам гт 730 нова графичка и ја стави и нејкеше да ја уклучи ама постари графички ги прифаќа и тоа оние многу слаби и постари и ми рече дека може да се направи нешто во биос но било многу ризично да не се уклучи више компјутерот. Некое ваше мислење или ако знаете нешто ?
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Дечки да ве прашам коа ќе го пуштам компјутерот бучи доста до што може да е?
Го гасам и после коа ќе го упалам све си работи најнормално,али доста пати ми се дешава да бучи на прво палење.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Дечки да ве прашам коа ќе го пуштам компјутерот бучи доста до што може да е?
Го гасам и после коа ќе го упалам све си работи најнормално,али доста пати ми се дешава да бучи на прво палење.
прашина, можда и е поладно па маста е стегната. пробај wd40 прсни кај осовината
најдобро е да купиш нов вентилатор, не се скапи
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
прашина, можда и е поладно па маста е стегната. пробај wd40 прсни кај осовината
најдобро е да купиш нов вентилатор, не се скапи
Кој ве учи да прскате WD-40 кај што не треба? WD-40 e фирма која произведува повеќе средства (лубриканти, одзатнувачи...) од кои кај нас најпознат и највеќе се користи одзатнувачот, кој по функција го разредува лубрикантот (што во случајов веќе е стар и не ја врши својата функција).

Дечки да ве прашам коа ќе го пуштам компјутерот бучи доста до што може да е?
Го гасам и после коа ќе го упалам све си работи најнормално,али доста пати ми се дешава да бучи на прво палење.
Ако ти бучи само на старт можно е од ладното, или ако не си го користел подолго време.
Ако се случува почесто тогаш стигнат ти е за менување. Во меѓувреме подмачкај го со машинско уље или вазелин, само немој да претераш 1-2 капки се доволно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom