Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.920
Направив апдејт на софтверот на таблетот и сеа не ми текнува на пасвордот на gmail адресата. Чаре ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Направив апдејт на софтверот на таблетот и сеа не ми текнува на пасвордот на gmail адресата. Чаре ?
Се работи за андроид ОС ??? А ако да , тогаш користи го ПЦ-то и логирај на google е таму притисни forgot password и се ќе ви кажат инструкции


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Дали ќе може некој да го процени кујчиштево. Сакам да го продадам, има заинтересирани а не знам колку пари да им барам.
Спецификации:
Процесор: i5 4460 3.2 GHz up to 3.40 GHz
Хард Диск: HDD 1TB
RAM меморија: 2 x Corsair 4 GB 1600 Mhz (8GB)
Графичка: ASUS-R9280-DC2T-3GD5
Матична плоча: Asus H-81 PLUS
Tower: chassic k350
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Здрaвo нa сите.Мoже ли некoј дa ми кaже нa лaп тoп кoј се симптoмите кoгa ке цркне бaтеријaтa.Имaм hp лaп тoп пред 2 гoдини купен и сегa несaкa дa се пoлни бaтеријaтa.Пoчнувa и пoсле 20 секунди престaнувa дa се пoлни и се гaси кoмпјутерoт.Oбичнo знaм декa цркнaтa бaтеријa се пoлни спoрo a се прaзни брзo.Чуднo ми е вooпштo дa нејке дa се пoлни.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Здрaвo нa сите.Мoже ли некoј дa ми кaже нa лaп тoп кoј се симптoмите кoгa ке цркне бaтеријaтa.Имaм hp лaп тoп пред 2 гoдини купен и сегa несaкa дa се пoлни бaтеријaтa.Пoчнувa и пoсле 20 секунди престaнувa дa се пoлни и се гaси кoмпјутерoт.Oбичнo знaм декa цркнaтa бaтеријa се пoлни спoрo a се прaзни брзo.Чуднo ми е вooпштo дa нејке дa се пoлни.
Ако адаптерот ти е исправен - а би требало да биде исправен со оглед на фактот дека лаптопот работи и со празна батерија, тогаш дефинитивно проблемот е во батеријата и најдобро е да ја смениш.

Најдобро е да го однесеш лаптопот во некој од овластените сервиси препорачани во гарантниот лист, па таму да ти ја заменат батеријата - доколку гаранцијата сеуште не е истечена, или во спротивно ќе треба да купиш нова батерија.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Ако адаптерот ти е исправен - а би требало да биде исправен со оглед на фактот дека лаптопот работи и со празна батерија, тогаш дефинитивно проблемот е во батеријата и најдобро е да ја смениш.

Најдобро е да го однесеш лаптопот во некој од овластените сервиси препорачани во гарантниот лист, па таму да ти ја заменат батеријата - доколку гаранцијата сеуште не е истечена, или во спротивно ќе треба да купиш нова батерија.
Имa гaрaнцијa три гoдини aмa се сеќaвaм ми рекoa не вaжи зa бaтеријaтa истaтa фoрa кaкo зa мoбилните.А знaеш oтприликa кoлку чини бaтеријa? Oнaкa отприлика?[DOUBLEPOST=1511125406][/DOUBLEPOST]
Ако адаптерот ти е исправен - а би требало да биде исправен со оглед на фактот дека лаптопот работи и со празна батерија, тогаш дефинитивно проблемот е во батеријата и најдобро е да ја смениш.

Најдобро е да го однесеш лаптопот во некој од овластените сервиси препорачани во гарантниот лист, па таму да ти ја заменат батеријата - доколку гаранцијата сеуште не е истечена, или во спротивно ќе треба да купиш нова батерија.
Ме чуди тoa штo знaм декa рикнaтa бaтеријa не држи,a се пoлни.Прв пaт гледaм бaтеријa дa нејќе дa се пoлни.Ај ке пoјдaм дo сервисoт утре дa видaм.Фaлa нa сoветoт
 
Последно уредено:

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Потребна ми е помош.
Пред 2 дена купив Леново лаптоп без ЦД ром и без Виндоус. Откако преку УСБ беше вметнат Виндоус 10-ката започнав да симнувам Хром, Ворд, Торент, Медија плеер, и шорткатот за My computer го извадив на десктоп. При рестартирањето на лаптопот забележав дека на почеток ги нема Торентот и Медија плеерот (ај мајката). Ги симнав повторно Торентот и Медија плеерот, но забележав како на Хромот пребарувањата ги нема ( како Гугл, Јутуб, Фејсбук итн. ).
Знае ли некој до што може да биде проблемот ?
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Потребна ми е помош.
Пред 2 дена купив Леново лаптоп без ЦД ром и без Виндоус. Откако преку УСБ беше вметнат Виндоус 10-ката започнав да симнувам Хром, Ворд, Торент, Медија плеер, и шорткатот за My computer го извадив на десктоп. При рестартирањето на лаптопот забележав дека на почеток ги нема Торентот и Медија плеерот (ај мајката). Ги симнав повторно Торентот и Медија плеерот, но забележав како на Хромот пребарувањата ги нема ( како Гугл, Јутуб, Фејсбук итн. ).
Знае ли некој до што може да биде проблемот ?
KVRT симни ке ти каже што ти е маката ваљда си закачил нешто
 
Член од
24 август 2006
Мислења
136
Поени од реакции
45
Се работи за матична плоча Asus P5V-VM Ultra, која поддржува DDR2 модули. Има два слотови за RAM, па купив 2 модули од по 2 GB на 533 MHz. Кога ги инсталирав модулите (на Windows XP) наместо вкупно 4 GB, ми покажува само 2,5 GB.

Зошто?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Се работи за матична плоча Asus P5V-VM Ultra, која поддржува DDR2 модули. Има два слотови за RAM, па купив 2 модули од по 2 GB на 533 MHz. Кога ги инсталирав модулите (на Windows XP) наместо вкупно 4 GB, ми покажува само 2,5 GB.

Зошто?
Затоа што 32 битната верзија на Windows XP е ограничена и не може да ја прочита целата RAM меморија.

Ако знаеш како, инсталирај ја 64 битната верзија на Windows XP, или во спротивно купувај нов компјутер и инсталирај му Windows 7 или Windows 10.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Се работи за матична плоча Asus P5V-VM Ultra, која поддржува DDR2 модули. Има два слотови за RAM, па купив 2 модули од по 2 GB на 533 MHz. Кога ги инсталирав модулите (на Windows XP) наместо вкупно 4 GB, ми покажува само 2,5 GB.

Зошто?
Ќе ти работи таа плоча и со windows 10/8/7 ама секако мораш да ставиш 64 битна верзија. 32 битните не можат да прочитаат 4 Гига рам.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Имам проблем со лаптопот ибтоа два
Прво дури не е уклучен го ставам на полнење и си се полни фино лепо таман кога ке го уклучам после 15-20 секунди прекинува да се полни го вадам полначот иг овставам пак пак полни али од прилике десет секунди и пак прекинува значи мора да го оставам да се наполни скроз па после да го уклучам и си фура нема гајле потоа полни нормално но тука се јавува вториот проблем тачот неработат или работат лошо не се помрдвит стрелкава лутат на сегде немојш нормално да отвориш ништо е сеа ко го вадам полначот без полнач он функционира беспрекорно али па тогаш не се полни лаптопов се јавува првиот проблем и све е поврзано
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Имам проблем со лаптопот ибтоа два
Прво дури не е уклучен го ставам на полнење и си се полни фино лепо таман кога ке го уклучам после 15-20 секунди прекинува да се полни го вадам полначот иг овставам пак пак полни али од прилике десет секунди и пак прекинува значи мора да го оставам да се наполни скроз па после да го уклучам и си фура нема гајле потоа полни нормално но тука се јавува вториот проблем тачот неработат или работат лошо не се помрдвит стрелкава лутат на сегде немојш нормално да отвориш ништо е сеа ко го вадам полначот без полнач он функционира беспрекорно али па тогаш не се полни лаптопов се јавува првиот проблем и све е поврзано
Веројатно ова е до драјвери или драјверите не се добри или воопшто и нема драјвери за батерија и за тач скрин.
напиши го точниот модел на лаптоп да ти пратам драјвери инсталирај и пробај.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Веројатно ова е до драјвери или драјверите не се добри или воопшто и нема драјвери за батерија и за тач скрин.
напиши го точниот модел на лаптоп да ти пратам драјвери инсталирај и пробај.
Ti prativ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom