Помош, проблеми, прашања, совети...

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од StenmarC, 20 јуни 2005.

 1. Rodeo

  Rodeo Thrillseaker

  Член од:
  15 април 2007
  Мислења:
  242
  Допаѓања:
  36
  Примаат готовина.
  3 конфигурации правев кај нив за пријатели, во готово си ги платија без никаков проблем.
   
  На Dexter26 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.831
  Допаѓања:
  5.868
  Уште подобро, значи не се ограничени купувачите на плаќање исклучиво со картичка.

  Првиот пат кога бев кај нив во старата канцелариј, не примаа плаќања во готовина, ама тоа беше пред 3 години, ако не и порано.
   
 3. Beck's

  Beck's

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.330
  Допаѓања:
  9.011
  Na laptopot od vreme na vreme ne funkcionira audio jackot. Ke napravam update na driverot ili nekoj restart na laptopot, ke proraboti i posle nekoe vreme pak istoto, pa taka vo krug. Itno e, fala na pomosta
   
 4. KD35

  KD35 Апаш

  Член од:
  12 април 2013
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  22
  Се запишав на финки и во најитен можен рок потребен ми е лаптоп поевтин кој ќе служи добро барем 2 или 3 години
  дали оваа конфигурација е добра?


  15.6" HD LED Display
  Intel Core i3-6006U
  4 GB DDR4 RAM
  500 GB HDD
  Intel HD Graphics 520
  LAN, Wi-FI b/g/n, BT, HDMI, USB 3.0
  DVD-RW, Webcam
   
 5. DanielDacko

  DanielDacko

  Член од:
  5 јануари 2014
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  75
  https://www.facebook.com/servis.daniel86/
   
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.808
  На асус к53s, ме зеза полначот, на моменти не полни, а кога полни грее многу делот што влегува во лаптоп, што може да е маката, ми е шубе да не ми го изгори цел лаптоп? Оригиналниот полнач е.
   
 7. mambo2

  mambo2

  Член од:
  7 јануари 2015
  Мислења:
  339
  Допаѓања:
  100
  da, ce ti sluzi za finki
   
 8. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.831
  Допаѓања:
  5.868
  Оригинален или неоригинален, повеќе од очигледно е дека е цвикнат кај приклучокот кој влегува во лаптопот.

  Треба да го однесеш полначот на сервис за да го сменат приклучокот, или можеби целиот кабел кој од полначот се поврзува со лаптопот.

  Ако ти е лаптопот под гаранција, однеси го во сервисот на фирмата од каде што си го купиил лаптопот, во спротивно барај најевтин сервис.

  За Логинг Електроникс во трговски центар Беверли Хилс можам да ти потврдам дека ќе ти наплатат 600 денари за да го сменат кабелот на полначот кој се поврзува со лаптопот, но тоа им е цена за итни поправки, односно за да го сменат истиот ден кога ќе им го однесеш на сервис. Барем толку ми наплатија на мене за менување на кабелот на полначот кој се поврзува со лаптопот минатово лето 2017, можеби поскапеле или поевтиниле во меѓувреме.
   
 9. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.808
  Не е свиткан, ниту пак при собирање (од старт како што го собравме така си е веќе 3 години), физичко оштетување нема никаде воопшто го гледав денес баш и на светло надвор.
   
 10. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.831
  Допаѓања:
  5.868
  Тогаш значи станува збор за фабрички проблем кој само чекал да излезе на виделина.

  А ти на светло ги гледаше жиците или кабелот однадвор ?

  Цвикнат кабел не се препознава однадвор на светлина, ниту пак покажува некакви знаци на оштетување однадвор.

  Ако не се занимаваш со електроника, однеси го полначот на сервис.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.156
  Допаѓања:
  4.808
  Не жиците, зборувам за физички однадвор, али не е згазнат, или прекршен, постојано е на маса скоро и да не го собираме тој полнач.
   
 12. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.831
  Допаѓања:
  5.868
  Сепак некаде попуштил, и јас имам кабли кои не мрдаат со години, но со тек на време попуштаат, по што им следува менување.

  Најдобро ќе биде да ги однесеш и лаптопот и адаптерот на сервис, па таму нека ги проверат и нека ти кажат во што е проблемот.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AleKostov

  AleKostov

  Член од:
  14 јуни 2011
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  8
  Sovet od kade da kupam maticna ploca i da e so nivna instalacija poso ne se razbiram. Fala
   
 14. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.831
  Допаѓања:
  5.868
  Нова матична плоча во превод значи и нов компјутер, така да, одговорот на твоето прашање е - во било која продавница во која продаваат компјутери.
   
  На AleKostov му/ѝ се допаѓа ова.
 15. G@rfielD

  G@rfielD Модератор

  Член од:
  10 февруари 2007
  Мислења:
  9.867
  Допаѓања:
  5.583
  Планирам да си склопам конфигурација со i3 8100 процесор, ама не ми се исплаќа да репнам пари за скапа матична за PC со i3 процесор, а моменталниве буџет матични се некомпатибилни со новата i3-ка.

  Разбрав дека новите и компатибилни буџет матични ќе излезат после нова година. Некој поконкретен датум да не знаете? Не ми се дочекува некако да се оттарасам oд антиквитетов што го имам моментално. :D
   

Сподели преку: