Помош, проблеми, прашања, совети...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Конфигурација до 30.000ден за гејминг, за поновите FPS игри и сите останати и исто така и за некоја "работа" со фотошоп, дизајн итн.. ?

Колку е паметно земање на рати и каде препорачувате да ги земам деловите?
И некој ваш совет и препорака?

Благодарам.
до 30к за гејминг и работа со дизајн малку слабо но и ова би терало
Советот е да собереш уште 200+ евра за да земеш асално напојување, нешто подобра графичка, ссд и i5 или Ryzen 1600
 
Член од
3 август 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
до 30к за гејминг и работа со дизајн малку слабо но и ова би терало
Советот е да собереш уште 200+ евра за да земеш асално напојување, нешто подобра графичка, ссд и i5 или Ryzen 1600
Ти благодарам.
Каде ја составуваше конфигурацијата?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ти благодарам.
Каде ја составуваше конфигурацијата?
Ако плаќаш кеш може да ти составам конфигурација со пониска цена од Анхоч на пример, а со истите компоненти и гаранција.
 
Член од
3 август 2016
Мислења
18
Поени од реакции
3
Ако плаќаш кеш може да ти составам конфигурација со пониска цена од Анхоч на пример, а со истите компоненти и гаранција.
Запознаен сум со вашата работа од пред некое време но не сум во можност да платам во кеш, во секој случај ви благодарам за понудата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Дали лемат некаде оштетен полнач за лаптоп?
Оштетен е пред пинот за влез во лаптопот, знам дека порано тоа го правеа во логин, но не знам како одат цените за поправка, дали се исплати да се леми или да се купи нов.
Се работи за ASUS, карактеристики, еве слики, во моментов само во една позиција кога е свиен полни лаптопот.
Polnac.JPG

Polnac_1.JPG
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Дали лемат некаде оштетен полнач за лаптоп?
Оштетен е пред пинот за влез во лаптопот, знам дека порано тоа го правеа во логин, но не знам како одат цените за поправка, дали се исплати да се леми или да се купи нов.
Се работи за ASUS, карактеристики, еве слики, во моментов само во една позиција кога е свиен полни лаптопот.
Прегледај го приврзокот 173134

Прегледај го приврзокот 173136
Не верувам дека во Логинг Електроникс ќе го поправат приклучокот, најверојатно ќе го заменат кабелот, а тоа за почеток чини 300 денари - вообичаено - а вообичаено уште толку наплаќаат и за работна рака, односно севкупно 600 денари.

Ова "вообичаено" е од пред 2 недели искуство со сервисот на Логинг Електроникс со цвикнат кабел на адаптер за лаптоп, им реков дека ми се брза и ако можат истиот ден да го поправат, ми рекоа дека ќе ми се јават доколку поправката чини над 500 денари, а откако ме известија преку СМС истиот ден дека адаптерот е поправен, ми наплатија 600 денари - ќе ти се јавеле ако новиот дел чини над 500 денари, а работната рака не ја земале во предвид. Или можеби бидејќи инсистирав да го поправат адаптерот истиот ден ми наплатија 300 денари за работна рака.

Побарај некој друг сервис, види во Видео Дата дали би можеле да го поправат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Не верувам дека во Логинг Електроникс ќе го поправат приклучокот, најверојатно ќе го заменат кабелот, а тоа за почеток чини 300 денари - вообичаено - а вообичаено уште толку наплаќаат и за работна рака, односно севкупно 600 денари.

Ова "вообичаено" е од пред 2 недели искуство со сервисот на Логинг Електроникс со цвикнат кабел на адаптер за лаптоп, им реков дека ми се брза и ако можат истиот ден да го поправат, ми рекоа дека ќе ми се јават доколку поправката чини над 500 денари, а откако ме известија преку СМС истиот ден дека адаптерот е поправен, ми наплатија 600 денари - ќе ти се јавеле ако новиот дел чини над 500 денари, а работната рака не ја земале во предвид. Или можеби бидејќи инсистирав да го поправат адаптерот истиот ден ми наплатија 300 денари за работна рака.

Побарај некој друг сервис, види во Видео Дата дали би можеле да го поправат.
Па гледам дека цената на новите се движи од 600-1000ка, ако е за така нов да си купам и така лаптопов уште 2 год максимум ако го користиме.
 
Член од
25 јуни 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
[DOUBLEPOST=1498415428][/DOUBLEPOST]Decki imam lap top dell inspiron n7010 i pred nekolku dena pocna na razlicni vremenski intervali da mi se blokira (posle 10 min, 1 sat , retko posle 2 sati ili povejke) preinstalirav windows pak istiot problem . od hardverski pricini sho mozit da e ??? Megu drugoto gi ima i ovie promeni
 

Attachments

Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
[DOUBLEPOST=1498415428][/DOUBLEPOST]Decki imam lap top dell inspiron n7010 i pred nekolku dena pocna na razlicni vremenski intervali da mi se blokira (posle 10 min, 1 sat , retko posle 2 sati ili povejke) preinstalirav windows pak istiot problem . od hardverski pricini sho mozit da e ??? Megu drugoto gi ima i ovie promeni
канта
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
не знам дали тука треба да прашам ама ќе се обидам пред некој ден ставив графичка и само на одредени момени ми се појавува црна слика за пола секунда и пак се враќа сликата инаку не користам монитор туку 32 инчен фулл хд телевизор до што мислите може да е? фала за било кој одговор.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
не знам дали тука треба да прашам ама ќе се обидам пред некој ден ставив графичка и само на одредени момени ми се појавува црна слика за пола секунда и пак се враќа сликата инаку не користам монитор туку 32 инчен фулл хд телевизор до што мислите може да е? фала за било кој одговор.
Инсталирај најнови драјвери за графичката картица, би требало да го решат проблемот.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
55
Поени од реакции
18
zdravo momci
ne znam dali sum na pravo mesto ama ke go iznesam mojot problem
Imam usb kingston i slucajno ufrlajki image za kodi od 500 mb, na sd karta jas sum go ufrlil na usb-to. sega na nego ne stoi kongston tuku imeto na image-to.megutoa cudno e sto sega mi pokazuva deka usb -to e 512mb a orginal e 8gb. prasanjeto e kako da go vratam nazad i lalo da gi spasam podatocite od nego.
odnapred blagodaram
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
zdravo momci
ne znam dali sum na pravo mesto ama ke go iznesam mojot problem
Imam usb kingston i slucajno ufrlajki image za kodi od 500 mb, na sd karta jas sum go ufrlil na usb-to. sega na nego ne stoi kongston tuku imeto na image-to.megutoa cudno e sto sega mi pokazuva deka usb -to e 512mb a orginal e 8gb. prasanjeto e kako da go vratam nazad i lalo da gi spasam podatocite od nego.
odnapred blagodaram
Ти треба програм за враќање на податоците. Ги има повеќе. Со оглед дека ти е зезната партицијата, пробај прво со Partition Find and Mount
Потоа ќе ти треба да го препартиционираш и форматираш одново усб-то, наједноставно со diskpart од команд промпт.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.439
Здраво. Не знам дали на правилно место го поставувам прашањето, ако е на погрешно преместете.
Сакам да прсшам на кој начин можам симнат филм на пц да го гледам на ТВ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom