Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 февруари 2014
Мислења
43
Поени од реакции
25
Ми треба ново напојување моментално за р9 280ка, се мислам меѓу :

http://www.anhoch.com/product/14521/psu-700w-coolermaster-b2-series-rs-700-acabb1-eu

http://www.anhoch.com/product/38407/psu-550w-deepcool-dq550st-80plus-gold-black

http://www.anhoch.com/product/16011/psu-700w-coolermaster-masterwatt-lite-80plus-204pin-12cm-fan

Би го земал 550 голдот ама ако има некој позитивно искуство со другиве би земал едно од нив за во случај да менувам нешто во иднина.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Почнаа чудни работи да се случуваат со графичката најверојатно.
На Ф1 ми се изгаси, ми даде мислам error како да е извадена графичката, или драјверот да прекинал, не се сеќавам точно.
Направив рестарт, па играта не се пушташе.
Изгасив ПЦ, извадив графичката, ја стаив пак. Поиграв малце, па пак се изгаси, но овој пат на cut-scenes, се дешаваа како артефакти, или што и да се , за да се изгаси на крај.
Симнав Heaven Benchmark 4.0, почнаа пак истите ствари, боите се мењаа, коцкични и слични глупости.
Праев рестарт, на ГТА 5 се деси истото.

ASUS Radeon R9 270 DirectX 11.2 R9270-DC2OC-2GD5 2GB 256-Bit GDDR5
2014 е купена, но мислам уште е под гаранција(ако беше 3 години, а не 2, ма да ако ја има истата должина на гаранцијата како 270x, тогаш 1050 дена ќе биде)

Умира? :D :popce:
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Почнаа чудни работи да се случуваат со графичката најверојатно.
На Ф1 ми се изгаси, ми даде мислам error како да е извадена графичката, или драјверот да прекинал, не се сеќавам точно.
Направив рестарт, па играта не се пушташе.
Изгасив ПЦ, извадив графичката, ја стаив пак. Поиграв малце, па пак се изгаси, но овој пат на cut-scenes, се дешаваа како артефакти, или што и да се , за да се изгаси на крај.
Симнав Heaven Benchmark 4.0, почнаа пак истите ствари, боите се мењаа, коцкични и слични глупости.
Праев рестарт, на ГТА 5 се деси истото.

ASUS Radeon R9 270 DirectX 11.2 R9270-DC2OC-2GD5 2GB 256-Bit GDDR5
2014 е купена, но мислам уште е под гаранција(ако беше 3 години, а не 2, ма да ако ја има истата должина на гаранцијата како 270x, тогаш 1050 дена ќе биде)

Умира? :D :popce:
Ако ти е под гаранција однесија инаку пошто има артефакти најверојатно ram-от ти прегрева, види дали има прашина по графичката, ако има пасивни ладилници на ram-от може треба перничињата да се сменат или термална паста да се смени, вентилаторот дали врти добро.... и т.н.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ако ти е под гаранција однесија инаку пошто има артефакти најверојатно ram-от ти прегрева, види дали има прашина по графичката, ако има пасивни ладилници на ram-от може треба перничињата да се сменат или термална паста да се смени, вентилаторот дали врти добро.... и т.н.
Ја однесов прееска, имаше гаранција до 5 мај(среќа).
Иначе истото и ми се случи и на мозила дур чепкав низ нетов. А кога ја извадив вчера, ја издував малце, да се тргне колку толку прашината што ја имаше.
Наредна недела ќе видиме што е.[DOUBLEPOST=1491570617][/DOUBLEPOST]Ја однесов кај 11, ми стига порака според ако добро сфатив, † за графичката.
Дадено е одобрение за замена. :)
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
zosto nemozam kompjutero da go povrzam so optickiot kabel koga ke go stavam kabelot ne se konektira dodeka na warles nema problemi?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Да почнам компјутерот не ми го покрева ос е сеа по преинсталиран систем каде што неколку пати јавува out of range прво што ми текна е дека е отиден хардискот е арно ама по направен бед сектор тест се уклучува нормално. Сменив рам ништо ни од тоа неа сменив графичка пак ист проблем. На крај го однесов во сервис од ажурниот сервисер мислам 2 недели чекав да ми кажат што се случува добив одговор дека ми прави проблем графичката картичка наводно грее многу и за тоа не се покрева ос ( на сервис беше со моите делови не со оние што ги менував) и сега незнам што да правам некој совет ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Да почнам компјутерот не ми го покрева ос е сеа по преинсталиран систем каде што неколку пати јавува out of range прво што ми текна е дека е отиден хардискот е арно ама по направен бед сектор тест се уклучува нормално. Сменив рам ништо ни од тоа неа сменив графичка пак ист проблем. На крај го однесов во сервис од ажурниот сервисер мислам 2 недели чекав да ми кажат што се случува добив одговор дека ми прави проблем графичката картичка наводно грее многу и за тоа не се покрева ос ( на сервис беше со моите делови не со оние што ги менував) и сега незнам што да правам некој совет ?
Out of range е порака која ти ја дава самиот монитор, а не самиот компјутер. Се појавува кога резолуцијата на која е конфигуриран оперативниот систем е превисока за мониторот да даде слика и нема никаква поврзаност со графичката картица.

Ќе треба рачно да ја смениш резолуцијата, бидејќи очигледно некој друг ти го инсталирал оперативниот систем на негов монитор кој има поддршка за повисоки резолуции, а за кои твојот монитор нема поддршка, па затоа твојот монитор ти ја дава пораката Out of range.

Пред да се подигне оперативниот систем, притискај F8 и од менито што ќе се појави, одбери ја опцијата Safe mode. Оперативниот систем ќе се стартува во Safe mode и така ќе можеш да ја смениш резолуцијата, по што ќе го рестартираш компјутерот и наредниот пат оперативниот систем ќе се подигне без проблеми.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Out of range е порака која ти ја дава самиот монитор, а не самиот компјутер. Се појавува кога резолуцијата на која е конфигуриран оперативниот систем е превисока за мониторот да даде слика и нема никаква поврзаност со графичката картица.

Ќе треба рачно да ја смениш резолуцијата, бидејќи очигледно некој друг ти го инсталирал оперативниот систем на негов монитор кој има поддршка за повисоки резолуции, а за кои твојот монитор нема поддршка, па затоа твојот монитор ти ја дава пораката Out of range.

Пред да се подигне оперативниот систем, притискај F8 и од менито што ќе се појави, одбери ја опцијата Safe mode. Оперативниот систем ќе се стартува во Safe mode и така ќе можеш да ја смениш резолуцијата, по што ќе го рестартираш компјутерот и наредниот пат оперативниот систем ќе се подигне без проблеми.
Значи јас сам си го преинсталирав оперативниот систем со тешка мака успешна инсталација прави само ако ја избришеш партицјата и да ја креираш одново тера така ден два потоа не се покрева оперативниот систем т.е кочи кај пораката добредојде исто ко да е паднат оперативниот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Значи јас сам си го преинсталирав оперативниот систем со тешка мака успешна инсталација прави само ако ја избришеш партицјата и да ја креираш одново тера така ден два потоа не се покрева оперативниот систем т.е кочи кај пораката добредојде исто ко да е паднат оперативниот.
Можеби си инсталирал погрешни драјвери за графичката картица, или можеби инсталациониот диск за оперативниот систем не ти е чиста инсталација, туку е со додатоци од некоја хакерска група кои само му ја отежнуваат работата на компјутерот.

Исто така, ако оперативниот систем ти е кракуван, можно е кракот да не е компатибилен со BIOS-от и затоа го прави ваквиот проблем.

Или ако имаш резервна графичка картица, пробај со нејзе дали ќе го имаш повторно истиот проблем.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
908
Поени од реакции
588
Можеби си инсталирал погрешни драјвери за графичката картица, или можеби инсталациониот диск за оперативниот систем не ти е чиста инсталација, туку е со додатоци од некоја хакерска група кои само му ја отежнуваат работата на компјутерот.

Исто така, ако оперативниот систем ти е кракуван, можно е кракот да не е компатибилен со BIOS-от и затоа го прави ваквиот проблем.

Или ако имаш резервна графичка картица, пробај со нејзе дали ќе го имаш повторно истиот проблем.
crack/bios?????
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Има кракови за Windows 7/8/8.1/10 кои не се компатибилни со некои матични плочи, поконкретно со нивниот BIOS, и поради тоа компјутерот не го подигнува оперативниот систем.

Ни јас немам објаснување за тоа, се додека не го видов со свои очи на нов лаптоп на кој инсталирав Windows 7 пред некоја година, работеше одлично додека не го кракував, по што престана да го подигнува оперативниот систем. Решението беше да го реинсталирам оперативниот систем и да го кракувам со понов крак.

Но сепак, ова е само една од можните причини за проблемот со кој се соочува @macko i, ако користи оригинален оперативен систем тогаш дефинитивно не е во тоа проблемот.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Здраво луѓе, да ве замолам да ми кажете каде се продава од тоа што е како спреј од воздух што служи за чистење на вентилаторот на лаптоп, и термална паста која се става на системот за ладење, аматер сум знам дека во сервис може да го средам и дека исто ќе ме чини ама сакам сама да си го средам компјутерот, немам попаметна работа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom