Помош, проблеми, прашања, совети...

B

bngj45

Гостин
Напојувањето ми се расипа и ми дадоа некое друго го наместив оддамна ама за CD не ми работи не ми се отвара дали треба ново напојување или не сум приклучил некој кабел?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.479
Поени од реакции
11.525
Напојувањето ми се расипа и ми дадоа некое друго го наместив оддамна ама за CD не ми работи не ми се отвара дали треба ново напојување или не сум приклучил некој кабел?
Или не си го поврзал CD/DVD читачот/режачот со кабел од напојувањето, или не си го поврзал добро, или кабелот од напојувањето со кој го имаш поврзано CD/DVD читачот/режачот не е исправен. Ако кабелот од напојувањето не е исправен, тогаш поврзи го CD/DVD читачот/режачот со друг кабел од напојувањето, а ако нема друг кабел, тогаш барај друго напојување.
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
qwdsa.jpg

Како да ги избришам податоциве од СД картицава, со делит не мојт не го имам во опции, со формат еве што ми ваѓат...
Исто и усб-то ми е зезнато нешто, 32гб ми е а не ми берит ни 10гб ми викат немат доволно простор, го форматирав џабе пак, чаре некое имат?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Прегледај го приврзокот 165325

Како да ги избришам податоциве од СД картицава, со делит не мојт не го имам во опции, со формат еве што ми ваѓат...
Исто и усб-то ми е зезнато нешто, 32гб ми е а не ми берит ни 10гб ми викат немат доволно простор, го форматирав џабе пак, чаре некое имат?
Чаре...... имат.
За SD Картицата, претпоставувам е преку адаптер. На самиот адаптер oд левата страна има налик на прекинувач write protected (или Lock). Смени ја позицијата и форматирај.

За УСБ-то: Доколку е еден фајл над 4 ГБ, мора да е форматиран NTFS a нe FAT32. Ако сепак е NTFS a не собира со Diskpart од команд промт избриши се на него па форматирај. Внимавај да не си избришеш хард дискот.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.719
Поени од реакции
1.470
Ме интересира за лапотоп од марка ХП ми се полни се батеријата и ко ќе се наполни таман ќе го извадам полначот истиот престанува да работи дали е проблемот батеријата или нешто друго ( на полнач работи најниормално стар едвај 3 години).
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ај и тука :D. Наеднаш виндовсот ми падна и веќе нејќе да го пушти, ми наоѓа pxe-e61 media test failure check cable нешто. Пробав пак да го инсталирам виндосот и ми наоѓа ова сега. Што е проблемот, хард дискот ли е ебан?

 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
906
Поени од реакции
587
Ме интересира за лапотоп од марка ХП ми се полни се батеријата и ко ќе се наполни таман ќе го извадам полначот истиот престанува да работи дали е проблемот батеријата или нешто друго ( на полнач работи најниормално стар едвај 3 години).
baterijata e gotova. ti ja imas 3 god i uste dve tri mozda sedela vo magacin....tolku e. sovet: izvadi ja baterijata od laptop koga ne ti treba.
 
Член од
24 март 2011
Мислења
134
Поени од реакции
55
Здраво може ли некој да ми помогне имено се работи за следново


Ми дојде до рака кукиште оригинално од HP P6000 со матична плпча MCP7AM04H1 , за истата набавив процесор lntel Xeon X5450 го вградив на истата и се бесе ок функционирасе без проблем ,имав инсталирано некоја програма за хп од официјалната веб страна за да го надградам системот се бесе ок,ми затреба истиот процесор и го продадов а воедно и порачав исти таков, откога го вградив ми се јавија проблемите почна на секое вклучување на компјутерот да ми вади порака “ ERRОR : Unsupported CPU installed. PC will automatically power down in a few seconds. И пц-то ке се исклучи , е сега со некој трик Ф2 на тастатура ја прескокнува ова и си продолзува и стартува нормално , Пробав неколку процесори со сите го вади истиот проблем ,пробав ресет на биос инсталирав повторно биос ,ресет на биос ништо не помогна се истата порака ја вади...Моја констатација е дека по бградувањето на првиот процесор матичната се упари со претпоставувам серискиот број од процесорот, може ли некој да ми помогне како да го ресам овој проблем...БЛАГОДАРАМ
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Зависи која ревизија е може, тој да бил E0 или па Е1, апдејтирај го биосот ако ништо друго

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Член од
24 март 2011
Мислења
134
Поени од реакции
55
Зависи која ревизија е може, тој да бил E0 или па Е1, апдејтирај го биосот ако ништо друго

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
ne pomaga update na biosot prethodno bese 5.06 verzija bios samo na internet ponova niti pak 5.06 nemozev da najdan najdov samo 5.05 probav i so ovaa sega e 5.05 ama ne pomogna nisto, neznam kade da najdam flash dump od biostot pa da go reprogramiram istiot
 
Член од
10 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки имам едно питање. Сакам да зеам i3 6100 и 1060 бар на 3 гига али овија педериве од кај нас држат НЕНОРМАЛНИ цени. Advice?
btw моментално користам 650 ti boost 2gb оверклокувана.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Дечки имам едно питање. Сакам да зеам i3 6100 и 1060 бар на 3 гига али овија педериве од кај нас држат НЕНОРМАЛНИ цени. Advice?
btw моментално користам 650 ti boost 2gb оверклокувана.
Која цена ти излегуваат заедно? Единствено малце користени да побараш ако има некој да заштедиш некоја иљадарка.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечки имам едно питање. Сакам да зеам i3 6100 и 1060 бар на 3 гига али овија педериве од кај нас држат НЕНОРМАЛНИ цени. Advice?
btw моментално користам 650 ti boost 2gb оверклокувана.
Jebes i3-6100. Vidi zlaten pentium kao i3ka za pola cena.
http://www.anhoch.com/product/41214/cpu-pentium-g4560-kaby-lake-dual-core-35ghz-lga-1151-3mb-box
Samo odma go izdigale u anhoch. Prasaj gi DD Store dali go imaat.
 
Член од
10 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Која цена ти излегуваат заедно? Единствено малце користени да побараш ако има некој да заштедиш некоја иљадарка.
Све на све ми испаѓа 23к не е многу, за decent pc, само што срце ме стега кога на амазон ќе ја видам истата карта за 5к помалце а животните стандарди во ЕУ се светлосни години поголеми од тука. Се осеќам ебен у мозок кога им ги давам парите. Anyway фала ви.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Ај и тука :D. Наеднаш виндовсот ми падна и веќе нејќе да го пушти, ми наоѓа pxe-e61 media test failure check cable нешто. Пробав пак да го инсталирам виндосот и ми наоѓа ова сега. Што е проблемот, хард дискот ли е ебан?

Малку каснам со одговор :D али вака:
1.pxe-e61 media test failure check cable - оперативниот систем сака да се инсталира преку мрежа PXE Preboot eXecution Enviroment (пробува да го контактира dhcp кој ќе го поврзе со wds каде стојат инсталационите фајлови за ОС... според описот како да има грешка со мрежниот кабел ) види во bios-от boot order како е поставен т.е. од што прво да се подига системот.
2. Според сликата и дадената грешкa 0х800700057 треба да немаш слободен простор на Disk 0 Partition 1: System Reserved. Пробај да ја избришеш партицијата 1 и партицијата на која е C:\ т.е. windows и наново ја креирај
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom