Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
ми треба совет, на едниот хард диск кај што ми е инсталиран виндоусот, како да ми краде меморија,проверив фолдер по фолдер имам40 гига зафатено а кога влегувам на Local Disc - Properties ми кажува70 гб зафатено, од вчера до денес за 5 гига се покачи, немам ништо инсталирано спуштано....
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Preku Start otvori Disk Cleanup i stikliraj Temporary internet files. Tamu moze i i nekolkku GB da se soberat.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
ми треба совет, на едниот хард диск кај што ми е инсталиран виндоусот, како да ми краде меморија,проверив фолдер по фолдер имам40 гига зафатено а кога влегувам на Local Disc - Properties ми кажува70 гб зафатено, од вчера до денес за 5 гига се покачи, немам ништо инсталирано спуштано....
инсталирај ccleaner, пројди го еднаш месечно да исчисти гомнариите што ти се собираат сурфајќи
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
пробав со програмчињава али не се среди, од 12 гига ми дојде на 4 гига слободни за два дена, инаку направив и дефрагментација на Ц диск и ми се намали за уште 500 мб слободниот простор, скенирав со anty malware ништо не најде,,, до сега никогаш вака ми се нема десено инаку имам windows 10 лиценциран, али го имам скоро година ипол сум немам проблеми со него
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
@
mendieta


Disk Cleanup после прво уклучување кликни на clean up system files (ти треба admin пристап)
после тоа пак ќе скенира и ќе ти даде повеќе опции
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
пробав со програмчињава али не се среди, од 12 гига ми дојде на 4 гига слободни за два дена, инаку направив и дефрагментација на Ц диск и ми се намали за уште 500 мб слободниот простор, скенирав со anty malware ништо не најде,,, до сега никогаш вака ми се нема десено инаку имам windows 10 лиценциран, али го имам скоро година ипол сум немам проблеми со него
Ama vidi vaka. Ne e isto koa racunas folder po folder kouku GB zafakjaat u C particija. Ne se zamaraj do touku.
Ako pa touku misles deka stvarno ti falat nogu GB, zemi fino lepo formatiraj i stavi si nov windows pa da go ebam :)
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Ama vidi vaka. Ne e isto koa racunas folder po folder kouku GB zafakjaat u C particija. Ne se zamaraj do touku.
Ako pa touku misles deka stvarno ti falat nogu GB, zemi fino lepo formatiraj i stavi si nov windows pa da go ebam :)
i taa e taka
so tek na vreme windows folderot samo ke raste
so sekoj update ostanuvaat instalacionite fajlovite i se trupa windows folderot
najdobro na godina - godina i pol format i reinstall da se prave
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Kupi si najubavo edno SSD-ence od 120 GB za windows. Instalacijata na SSD trae edno 12 min, taka ke mozes pocesto da si praes formatki bez da gubes nogu vreme :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
@mendieta коа си проверувал фолдер по фолдер најверојатно не ти се селектирани hidden и system files
гуглај како да ги прикажеш и тие, и види колку се тешки тие фолдери, како се викаат, што има во нив
сепак 30гб разлика е многу
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
средив,, имало опција Sistem protection (десен клик на My Computer - Properties) и си зема меморија колку што му треба за некоја си заштита кај мене беше наместен на 50 проценти од вкупен хард диск ,го ресетирав на 1 процент и сега е ок,, ако има некој проблем како мене нека провери
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
средив,, имало опција Sistem protection (десен клик на My Computer - Properties) и си зема меморија колку што му треба за некоја си заштита кај мене беше наместен на 50 проценти од вкупен хард диск ,го ресетирав на 1 процент и сега е ок,, ако има некој проблем како мене нека провери
system restore?
na odredeno vreme brisi gi site restore point-i osven najnoviot, znaat dosta mesto da fakaat
i 50% od hard disk e mnogu, namali go na 10%, da ne ti trupa eden kup restore point-i
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.222
Поени од реакции
6.692
Проверен и сигурен сервис за лаптоп,да ми го преинсталира се тоа ии да го отвори да го исчисти со паста ова-она..и колку би ме чинело задоволството?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom